• bazılarının iddia ettiği gibi tek parçalık star olduğu iddiası havada kalmaktadır. 1980 ler avrupa pop müziğinin en önemli isimlerinden biridir.
    jeanny, der komissar, rock me amadeus, vienna calling gibi birçok hit şarkıya imza atmıştır. rammstein'den yıllarca önce bize almanca şarkı dinlemenin ne kadar zevkli bir şey olduğunu göstermiştir.
  • jeanny adlı şarkısıyla beni kendimden geçiren, dargınken intihar eden kız arkadaşımı hatırlatan, dinledikçe dargın kalmamayı daha iyi benimseten, almanca konuşan haber spikerinin polisin cesedi bulduğunu söyleyen haber bülteninden sonra krizlere girip ağladığım ilk ve tek şarkının yazarıdır. kanımca benden çok şey götürmüş bir sanatçıdır. "jeanny, quit living on dreams/ jeanny, life is not what it seems" sözleriyle onu rüyalarından vazgeçirememiş olmak yönünde insanın psikolojisine eden (bkz: içine etmek), ben bilseydim bunlar olmazdı dedirten sanatçi kişi.
  • 6 şubat 1998 yılında otobüsle çarpışması neticesinde 40 yaşında beyin kanamasından ölen şarkıcıdır.
    edit: 1 numaralı entry sahibine selam ederim!
  • ilk gençlik hatıralarımda muazzam bir yeri vardı bu müzisyenin. öldüğünde hüngür hüngür ağlamıştım. annem sormuştu "kimdi" diye. "falco'ydu" demiştim. çok ağlamıştım çook.
  • 80'lerin çok acayip insanı. rock me amadeus'un klibinde böyle absürd bir perukla takındığı ciddi ötesi tavırlar geliyor aklıma, o zaman için -belki şimdi için bile- muazzam sıradışı işler yapan bir adammış, ölmeseymiş daha çook dinleyecekmişiz kesin kendisini.

o jeanny'deki almanca metni okurken öyle bir tonlamaları, öyle enteresan vurguları vardır ki almanca'dan gram çakmayan bir insanı bile -mesela beni- inanılmaz etkileyebilir, heyecanlandırabilir, hüzünlendirebilir bu adam. kliplerinde sergilediği oyunculuktan da anlaşılabileceği üzere çok çok çok acayip bir adammış, çok daha iz bırakan işler yapacakmış ki çekip gitmiş... vardır bir bildiği diyip geçiyoruz ne yapalım...
  • adanada bir tablacıdan kasetini alıp dayımın hacı teybinde uzun uzun dinlediğim merhum şarkıcı. o zamanlar düşünmezdik tabi antepli tablacıda ne işi var falco abimizin, almanya ne memleket.
  • öleli 15 sene olmuş bugün.

bir insanın; ne dediğini, ne anlattığını, derdini güç bela anlamaya çalıştığı, hiçbir şeyine yetişemediği; hayatı, kariyeri, bakış açısı, ruh hâli, mutluluğu, mutsuzluğu hakkında ancak bölük pörçük bilgiler edinebildiği, bu insanın 10 yaşında olduğu sene, henüz 41'indeyken ölmüş avusturyalı bir müzisyeni özlemesinde nasıl bir mantık bulunabilir, bilemiyorum. ama benim hemen her gün içim yanıyor bu adam öldü diye.

huzur içinde yatsın.
  • 19 subat 1957, viyana dogumlu sanatcidir. viyana konservatuar'indan mezun olduktan sonra muzik kariyerine punk grubu drahdiwaberl de bas calarak baslar. bu grupla ganz wien isimli daha sonra avusturyada yasaklanmis bir parcayi bestelemistir. 1982 yilinda solo kariyerine baslar. avrupadaki ilk hiti rap sitilindeki vokalleriyle der kommissar'dir ve hemen sonra jeanny ile alman pop listelerinde basari kazanir. jeanny bu basariyi tum alman radyolarinda yasakli olmasina karsin yakalamistir. ingilizce konusulan ulkelerdeki ilk liste basarisini ise rock me amadeus ile yakalar. falco 3 isimli albumu amerikan top 10 listelerine girerek bu basarisini devam ettirir. 1992 tarihli titanic isimli albumu almanca konusulan ulkeler haricinde basarili olmamistir. vergi sorunlari dolayisi ile dominik cumhuriyetine yerlesmis, kendi studyosunu insa ederken de trafik kazasi sonucunda 6 subat 1998 yilinda olmustur.

yasasaydi kesinlikle konserine gitmek isteyecegim isimlerden birisi olurdu. artik geride biraktigi albumlerle yetiniyoruz.
  • "jeanny" adli parcasiyla almi$ goturmu$ insan
  • almanca rap deyince ilk o gelir aklimiza.

hans (johann) hölzel'dir gercek adi,
    "der kommissar" ve "rock me amadeus"dur gercek tadi...
    viyana esrafindandir, ama dominik cumhuriyetini mesken tutmustur; hatta orda bi trafik kazasiyla noktalamistir hayatini.
hesabın var mı? giriş yap