• babadan oğula kalan en onurlu armağan

paris büyükelçimiz osman korutürk, 1996 yılının ekim ayında büyükelçi olmuş ve tahran'a atanmıştı.
    görevine başladıktan bir süre sonra iranlılar kendisine bir belge getirip verdiler.
    belgeyi verirken de şöyle dediler:
    ‘sayın büyükelçi bu belge sizin için büyük bir onurdur. onun için bunu size takdim etmek istedik.'
    şimdi belgenin öyküsünü ve içeriğini anlatmaya çalışalım.
    amerikalılara ait olan belge, türkiye'nin 6. cumhurbaşkanı rahmetli fahri korutürk'ün 1960-1964 yılları arasında bulunduğu moskova büyükelçiliği'yle ilgili.
    bu belge iranlıların eline 1979 yılında tahran'daki abd büyükelçiliği'nin işgalinde geçmiş.
    belge, amerikalıların sovyetler birliği ile ilgili toparladıkları bazı bilgileri içeriyor.
    bu bilgiler arasında en ilginci moskova'da görev yapan yabancı büyükelçilerle ilgili olanı.

* * *
    belgede, moskova'da görev yapan büyükelçilerin tümünün maaşlarını karaborsada bozdurduğu belirtiliyor.
    sonra da şu önemli nokta özellikle vurgulanıyor:
    ‘ancak... sadece türk büyükelçisi fahri korutürk maaşını ısrarla ve devamlı olarak sovyet rusya merkez bankası'nda bozduruyor.'
    bilindiği gibi 1960-64 yılları arasında sovyet rusya'da dolar çok değerli.
    o yıllarda bir dolar karaborsada resmi kurun 30-40 misli.
    o nedenle amerikan büyükelçisi dahil herkes maaşını karaborsada bozduruyor.
    bunu yapmayan tek kişi de türk büyükelçisi...
    bu durum amerikalıların dikkatini çekiyor ve bunu raporlarına yazıyorlar.
    işte tahran'daki amerikan büyükelçiliği'nde işgalci humeyni yanlılarının eline geçen belge bu.
    aradan yıllar geçtikten sonra fahri korutürk'ün oğlu osman korutürk tahran büyükelçisi olunca iranlılar bu belgeyi kendisine ‘bu sizin için büyük bir onurdur' diye armağan ediyorlar.

büyükelçi osman korutürk de bu belgeyi büyük bir mutlulukla alıyor ve babasıyla bir kez daha iftihar ediyor.

28 aralık 2005. tufan türenç
  • görev süresinin bittigi 6 nisan 1980 ile 12 eylül 1980 arasinda, kenan evren'e "ya ben bir sey yapacaktim ama ne yapacaktim, allah allah parmagima ip de baglamistim hatirlamak için halbuki" diye sorturtan cumhurbaskani.
  • cemal gürsel'in lakabı "aga" iken fahri korutürk'ün lakabı [demirel'den miras] "çankaya noteri"dir. fahri paşa 864 rakımlı tepe'de önüne gelen her evrakı handiyse okumadan imzaladığı için demirel kendisine bu lakabı takmış. meşhur bir ankara masalına göre fahri paşa bir gün köşkte evrak imzalarken açık camdan içeriye bir yaprak süzülür ve paşa o yaprağı da imzalar.

not: bu arada bu 864 rakımlı tepe de demirel'in hediyesidir ama aslında çankaya köşkü 1070 rakımlıymış.
  • soyadını atatürk'ün verdiği oramiral. gazi, harpokulundayken kendisine "senin gibi gençler kurduğumuz cumhuriyeti koruyacaktır o nedenle soyadın korutürk olsun" demiştir.

istanbul deniz müzesinde eşyalarının sergilendiği adınına düzenlenmiş bir oda vardır
  • kendi dönemine kadar devlet başkanları içerisinde bilinen tek hacca gitmiş cumhurbaşkanıdır.

edit: itaatsizin uyarısıyla turgut özal'ın 23 temmuz 1988 tarihinde hacca gitmiş olduğunu öğrendim. madem edit yaptık bir bilgi daha ekleyelim. işin içine önceki devlet olan osmanlı devleti de katıldığında yukarıdaki ifade doğrudur.
  • öz torununun, benim ve beşiktaşımın sayesinde biber gazıyla tanıştığı eski cumhurbaşkanımız.
  • çankaya köşkündeki cumhurbaşkanlığı resepsiyonları onun döneminde bürokrasi ve ordu dışından davetli kabul etmiştir. sanatçı ve aydınlara davetiye gönderen ilk cumhurbaşkanı.
  • dünyanın en beyfendi insanlarından biriydi fahri korutürk. onun dışında müthiş bir devlet adamıydı.
    dini gereğinden fazla bütün arkadaşlar herhalde zeki müren'in karşısına geçip dalga geçmesini falan mı bekliyorlar acaba? ya da bir şeyhin eteklerini öperken resim vermesini mi?
  • cumhurbaşkanlığının son dönemlerinde, ruhi rahatsızlığı bulunduğu söylenen zat.
  • 6. cumhurbaskanimiz olup, herhangi birseye karistidigini okumadigim insan. gelmis gorevini yapmis gitmis gibi bir izlenim veriyor sahsima.
hesabın var mı? giriş yap