• bunun ingilizce adı "inertia" ki bu ad ile en taşakli terimlerde 2. siraya oturuyor.. "ceteris paribus"'ü kimse geçemez tabi. ceteris paribus "3 başlı cehennemi koruyan köpeğin adı" desem yutarlar zira.. her neyse. eski sevgilim dışında her obje (canli veya cansız olsun) sabit durmak ister. öyle devamli hareket edeyim, koşturayim, aman yerimi yadirgadim komidinin üstüne oturayim demez. (eski sevgilim derdi.. buradan kendisine el sallıyorum) ve bu öyle bir şeydir ki, otobüste önünüzdeki kırık koltuğa oturan 140 kiloluk teyze'nin otobusun her hizlanmaya kalktiginda sizi sikistirmasina neden olur. işte o can yakici durumun yegane mubessili eylemsizliktir. canlilar sabit kalmak isterler arkadas. ani frene basinca bu kez sizin ondeki teyzenin ensesini öpmek istemenizin nedeni de budur. zira siz hızlı olarak sabitsinizdir. oyle kalmak istersiniz. ama serefsiz şöför gaza basar..
  • yururken osurdugunuzda kokunun birsüre sizi takib etmesiyle varligini anlayabileceginiz doga yasasi
  • şudur:

- kırmızıııııı
    - beyaaaaaaaaz
    - kırmızıııııııııı
    - beyaaaaazzz
    - kırmızııııııııııı
    - beyaaaaaaaaaaaz
    - en büyüüüüüük
    - beyaaaaaaaaaz
    ...
  • en yavaş en acılı ölüm biçimi. için için çürüyen bir yara gibi.
  • araba fren yapinca camdan ucmanizi ya da viraja girdiğinde, viraja giriş yönünün tersine savrulmamızı sağlayan kuvvetler uydurmadırlar; gerçekte ilkinin sebebi momentum, ikincisinin ki ise ivmedir.

bilmediğini bilmeyen, pragmatik sebeplerle kafamızı çöplük bilgilerle dolduran hocalarımız ahirette sokrates'a denk gelirler inşallah.
  • duran bir cismin harekete karşı hareket eden bir cismin de durmaya karşı gösterdiği direnç
  • manzaraya bak:

rüzgarın geçemediği duvarın arkasında övünen kişiler saygıdeğer çekirdek aile. duvarı yapan ustanın esamesi midas sırrı gibi.

değişik bir yağma. atlas'a biraz protein pompalayıp, biraz da sen misin enayi? desen; "ne sikik bi dünya" deyip soluğu tatilde alacak.

işin içinden çıkamadığımda; varsın çölleşsin çayır, bizim de bir las vegas'ımız neden olmasın iyimserliğine evriliyorum. erdemli fuhşiyat.

nesiller kendiyle birlikte yok olmadan önce 100 küsur yaşında bir kaç vakanüvis bırakır ki; yeni gelenler vicdanını rahat tutsun masal dinlerken.

talanın bile prensibi var. sürüp giden peydalıksa ancak kişiliksiz olabilir.
  • "bir şey bilmediğini bilen kitlenin bir şey bilmek gibi bir niyeti yoktur. bir şey yapamayacağını bilen kitlenin bir şey yapmak gibi bir sorunu yoktur."

çaresiz stratejiler - jean baudrillard
  • "eyleme dönüşmeyen arzu ruhsal bozukluğa yol açar. "

william blake
  • fizik kuralının yanı sıra, bu ülke için de bir prensiptir.
hesabın var mı? giriş yap