• anaokulunda kim bilir kaç kez okuldan alınmayı annesi ve babası tarafından unutulan ve saatlerce bir köşede sessizce ve ağlamadan acaba ikisinden biri varlığımı hatırlar da beni almaya gelir mi diye düşünerek bekleyen benim şarkımdır.
    ne acayip. kendimi bildim bileli yapayalnız hissediyorum ve birilerinin umursamasını hayal ediyorum. insanlar sürekli bir şeyler istiyor benden ama kimse umursamıyor. galiba bir köşede hala birilerinin varlığımı hatırlamasını bekliyorum.
    o yüzden şarkıdaki "as long as i'm here, no one can hurt you" kısmı canımı çok acıtıyor. 40 yaşıma merdiven dayadım ve hayatımda hiç kimseden böyle bir şey duymadım. hiç ama hiç kimseden.
  • hadi bakalım başlayalım,
    öncelikle şunu söylemekte fayda var;
    dışarıda göz gözü görmeyen bir ankara sisi varken ve yapacak kayda değer bir şey yokken, üstelik canın da kaç gündür sıkkınken...
    spotifydan rastgele açtığın bir listede karşına çıkan, sanki melodisi tanıdık,
    çok değil birkaç gün önce de kulağına çalınmış ama dikkatini çekmemiş bir melodi.
    bu sefer seni birden bire sarıyor, dışarıdaki sise karışıyorsun adeta,
    loopa alıyorsun bir iki üç dört sanki koyunların sayısını unutuyorsun ve hikaye senin için bitiyor gibi.
    biraz daha içten dinlemeye başlıyorsun, kafanda sözler netleşmeye başlıyor, başta hiç kulak kabartmadığın detaylarına varmak istiyorsun;
    hani önünde bir tatlı var ve kaşığı ağzından çıkarırken damağında değişen tat notaları gibi biraz daha hissetmek istiyorsun.
    ben bu kızı tanımam normalde, bad guy şarkısını da radyoda çaldığı kadarıyla dinlerim.
    olmuyor, youtubedan açıyorum lirikleri ile eş zamanlı,
    tüylerim diken diken oluyor,sisin ardı netleşiyor.
    .
    thought ı could fly
    so ı stepped off the golden,
    nobody cried
    nobody even noticed
    ı saw them standing right there
    kinda thought they might care
    .
    .
    .
    don't wanna lie here, but you can learn to
    ıf ı could change the way that you see yourself
    you wouldn't wonder why you hear, 'they don't deserve you”

...
    loop devam ediyor,
    ne ankara ne kafam sisten çıkmıyor,
    ı tried to scream but my head was underwater...
  • şarkının başından itibaren beni içine alan o his, billie as long as im here diye nakarata girerken arkadan gelen bassla birleşip kulaklarımdan ayaklarıma kadar ürperterek geçiyor. demem o ki sözler kadar şarkıda kullanılan enstrümanlar ve düzenleme o kadar güzel yapılmış ki, şarkı insanı içine içine çekiyor.
  • tamamen kopartan eilish parçası. sezarın hakkı sezara. yalnız şu şarkı keşke 30larımın ortasında değil de 20lerimde beni bulsaydı. ne yazılar yazar, ne uçurumlardan düşer, nasıl hıçkıra hıçkıra ağlardım zevkten, sabahlara dek içerdim, kopardım yani tek kelimeyle. şimdi de içerek tadını çıkarıyorum ama ruhum artık tat almaz olmuş. kalbim taş tutmuş. hissedebileceğimi bildiğim şekilde hissedemiyorum. yine de iyi ki var böyle bir şarkı. o vokal, o baslar, ofh.. her dinlediğimde garip bir şekilde blind guardian'dan don't talk to strangers dinleyesim geliyor. bir şey tetikliyor, içimde bir şeyleri uyan lan artık diye ayağa davet ediyor ama bitmişim artık. bir kadeh daha.

ek: hemen ardından tame impala'nın one more hour'unu tavsiye ederim. or gaz mik oluyor.

ek 2: bassı güçlü bir kulaklıkla ya da hoparlörle dinlenmesi elzemdir.
  • benim gibi bu tarzın hiçbir temsilcisini ya da şarkısını bilmeyen birisini bile avucunun içine almış, bambaşka bir şarkı. çıktığından beri başka bir şey dinlemek istemedim.
  • sozleri yamulmuyorsam soyle olan billie sarkisi, idontwannabeyouanymore sonrasi yeni takintim diyebilirim.

ı had a dream
    ı got everything ı wanted
    not what you'd think
    and if ı'm being honest

ıt might have been a nightmare
    to anyone who might care

thought ı could fly
    so ı stepped off the golden
    nobody cried
    nobody even noticed

ı saw them standing right there
    kinda thought they might care

ı had a dream
    but when ı wake up, ı see
    you with me

and you say
    as long as ı'm here
    no one can hurt you
    don't wanna lie here
    but you can learn to
    you wouldn't wonder why you’re here
    they don't deserve you

ı tried to scream
    but my head was under water
    they called me weak
    like ı'm not just somebody's daughter

coulda been a nightmare
    but it felt like they were right there
    and it feels like yesterday was a year ago
    but ı don't wanna let anybody know
    'cause everybody wants something from me now
    and ı don't wanna let 'em down

ı had a dream
    but when ı wake up, ı see
    you with me

and you say
    as long as ı'm here
    no one can hurt you
    don't wanna lie here
    but you can learn to
    you wouldn't wonder why you’re here
    they don't deserve you

ıf ı knew it all then, would ı do it again?
    would ı do it again?
    ıf they knew what they said would go straight to my head
    what would they say instead?

ıf ı knew it all then, would ı do it again?
    would ı do it again?
    ıf they knew what they said would go straight to my head
    what would they say instead?
  • billie eilish'in şu ana kadarki en başarılı şarkısı olmuştur kanımca. rüyada görülen intihardan bahsettiği için çok cici bir şarkı sanılmasın. yakar götürür.
  • "ı tried to scream, but my head was under water." diyor bir bölümünde bu şarkının...
    orada derinliğini anlıyor insan. yani müzik güzel ama sözler fazla ağır.

çaresizliğin anlatımını çok duydum da bu kadar gerçek bir anlatımını ilk defa dinledim.
  • 1 saat önce klibi çıkmıştır. tık

şarkı gibi klibi de harika olmuş. klibin yönetmenliğini billie kendi yapmış ve abisiyle beraber oynamışlar klipte..

billie'nin bugünlere gelmesinin en büyük nedeni abisi finneas'dır.
    çocuk inanılmaz yetenekli, billie'nin sesine hangi şarkıların yakışıp, yakışmayacağını çok iyi biliyor ve ona göre besteliyor şarkıları. e billie'nin de sesi güzel olunca başarıda peşlerini bırakmıyor..

böyle devam billie seviliyorsun. keşke konsere gelsen de o sesini canlı dinlesem..

edit: 'so ı stepped off the golden' derken arabanın camından gösterilen golden gate köprüsü...
    off bee işte böyle ince ayrıntılara tav oluyorum ben..
  • öyle bir şarkı ki hem kalkıp dans edesim geliyor, hem de oturup sigara yakasım.
hesabın var mı? giriş yap