• (bkz: ama öldü efendim)

edit:
    1. bu sözü ruşen çakır başbakana ettiydi; "o benim akrabamdı, ailem çok üzüldü" gibi bir açılışla, yumuşak bir laf etsin diye, iyi niyetle çanak bir soruya şaşırtıcı bir cevap alınca. "metin lokumcu şöyle kötü adamdı, böyle kötü adamdı" diye yanıtladı çünkü başbakan ruşen çakır'ı. sanki "o dediğiniz kadar kötü birisi bile olsa, öldürmek mi gerekirdi" der gibi, ya da "öldü adam, hakkında bir rahmet okusanız" gibi bir sözdü.
    2. buraya alıntılama sebebim, dediğiniz gibi bayrak yakmış bile olsa, hatta bayrağın üzerine işemiş ve de pişirip yemiş bile olsa, bunun öldürülmesini haklı çıkarmadığı. böyle olduğunu ima edenlerin, işledikleri "günahlar" karşılığında kendi kafalarındaki cezalarla karşılaşmalarını dilerim.
    3. trtsi "bayrak yaktılar" yalan haberi ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" eden ülkenin, bayrakları meydanlarda mahveden, elinde bayrakla öylece duran insanlara su ve gazla hunharca saldırılmasını görmezden gelen, parka ilk iş makineli saldırıda iş makinesine bayrak asmayı eksik etmeyen, bir anda haksızlığın çaresizliği içinde bir simge çalma güdüsüyle bayrağa sarılan ve o bayrağın ahlâki duruşu hakkında en ufak fikri olmayan tosuncukları... iki yüzlü olduğunuzu biliyorsunuz, buna hakkınız olduğunu sanıyorsunuz. yalancı olduğunuzu biliyorsunuz, buna hakkınız olduğunu sanıyorsunuz. gözleriniz kör, kulaklarınız sağır, vicdanınıza ulaşılamıyor. yalan haber görüntüsündeki bir gölgeyi, polis kurşunu ile öldürülmüş genç bir bedene ihale edip, üç oy daha kurtarma, tapındığınız kudretli efendilerinizin ellerindeki kanı yıkama peşindesiniz. allah sizi ıslah etsin.
  • bu gerçekten (!) çıkarılan sonuç nedir?
    bayrak yaktıysan polis tarafından öldürülmen meşrudur, uygundur, mubahtır.

sizin olmayan zekanızı yerim. ne de güzel yumurtluyorsunuz.
  • doğru dürüst yüzlerin bile seçilemediği bir görüntüyle ortaya atılan iddaa. düpedüz dezenfermasyondur hem de en vicdansızından.
  • ben de ortaya karışık sesin falan olmadığı bir videodaki insanların üstüne ok işaretiyle "başbakan" "melih gökçek" "madonna" "brad pitt" falan yazayım ve gerçekmiş gibi sunayım, olur mu?
  • video'da ethem sarısülük olduğu söylenen şahsın yanındaki maskeli kişi de recep tayyip erdoğan'dır. yürüyüşüden, duruşundan tanıdım amk.

madem çamur at izi kalsın yapıyorsunuz, o zaman: öyle göte böyle yarak

edit: gg diye ispiyonlayan arkadaş, seni şöyle alalım: her gördüğün sakallıyı deden sanma, kıps.
  • "heh arkadaşım bir bu çirkinliği yapmadığınız kalmıştı, eksik kalmayın lütfen. " dedirten cümle. bununla neyi haklı çıkarmaya çalışacaksın acaba? bir polis tarafından öldürülmesini haklı mı kılar bu. insanlığınızdan utanın lütfen.

edit: tanım yok demişsin ama bence var.
  • 1) bayrak yakilmasina (her kimin bayragi olursa olsun) karsiyim.
    2) iddia edildigi uzre ethem sarisuluk'un bayragi yaktigina dair 480p cozunurluklu, ve kadrajdaki hemen herkesin suratinin kapali oldugu bir video disinda ortada bir kayit, delil falan yok. bu baglamda bu iddia iftiradan otesi degildir.
    3) turk bayragini yakmanin cezasi 1-3 yil hapistir.

once bunlari aradan cikarayim.

imdi, benim derdim videonun orjinali ve buradaki manipulasyonla alakali.

https://twitter.com/…k/status/350007455859752960'te redhack demis ki goruntuler zaten oynanmis.

youtube'a donuyoruz:

- youtube'da su an halen varolan ve konuyla alakali "ilk" yayinlanmis video: http://www.youtube.com/watch?v=yiqdyix_nio
    - bu videonun metadatasina baktigimizda (http://gdata.youtube.com/…ds/api/videos/yiqdyix_nio) goruyoruz ki videonun yayinlanma saati (<published> tagi yaninda) 2013-06-04t11:41:59 (bundan once bir upload varsa haber verin)

ek olarak:
    - bu video'da timestamp (yani mobese kayitlarinda genede sag alt kosede bulunan tarih/zaman damgasi) yok

bu neden onemli?

cunku trt ilk olarak videoyu aynen bu sekliyle, timestamp olmadan yayinliyor. sonrasinda bir baska yayinda bakiyoruz ki videoda bir timestamp belirivermis.

cig kayitlarin ustune timestamp eklemek mumkun; bunu biliyoruz. ancak timestamp'li bir kayittan tarih/saat silmek benim bildigim kadariyla anca her frame'de piksel piksel oynama yaparak mumkun. (orjinali bozmadan bunu yapmanin farkli bir teknigi varsa haber verin)

bu baglamda da sorum su: alenen ustunde oynanmis bir videoyu, herhangi bir kimlik teshisine dair detay barindirmayan bir videoyu kaynak gostererek olmus bir insanin arkasindan bayrak yakmak gibi ithamla infial yaratmaya calismak ne cesit bir serefsizliktir?

(not: basligi acan serefsizin sildigi ilk entry'deki sozumona kanit niteligindeki video --> http://www.youtube.com/watch?v=sw58xhdegoo)
  • anlamadığım bilgi. yani şimdi sen ethem bayrak yaktı diye ölmesi haklı diyorsan, kazlıçeşmede bayrakları yere atanlar da öldürülmeli miydi senin fikrine göre sikik kafalı.
  • olaylarin ilk gunu gunduz vurulan ethem sarisuluk un gece bayrak yakmasi olayi.

(bkz: yav he he)
hesabın var mı? giriş yap