• illa bir seye inanmam gerekiyorsa ben estetik cerrahiye inaniyorum. omrum estetik cerrahlarin yoluna adansin. mabedim estetik cerrahlarin kongre alanlari, ameliyathaneleri olsun.

yurdumda sanildigi gibi sadece botoks, burun estetigi, silikon ve dudak dolgusunu da kapsamaz. hatta estetik cerrahlar da belli alanlarda uzmanlasmak icin kendi iclerinde bolumlere ayrilabiliyor. el estetigi diye bir sey duydunuz mu bilmem ama kiymadan hallice bir eli defalarca ameliyat ederek standart bir ele cevirebilirler misal ya da vucudun yanmis bir kismini yine standart kabul edilen gorunume cevirmek icin ugrasirlar. trafik kazasinda dagilmis bir yuzu minimum iz ve belirtiler olacak sekilde muntazam hale getirmeye calisirlar.

insanlarin yasam kalitesini, ruh halini ve psikolojisini sanilandan cok daha fazla duzelten bir branstir. sagolsun varolsundur.
  • tıptır, ilimdir saygı duyarım. fakat ben şuradaki mantığı anlamıyorum. kadınlar angelina jolie’ye benzemek için bıçak altına yatıyorlar. yüzlerini gerdiriyorlar, kaşlarını aldırıyorlar, burun kemiklerini kırdırıyorlar, kulaklarını toplatıyorlar, dudaklarına silikon enjekte ediyorlar. fakat ben angelina jolie’den hoşlanıyorum diye kız arkadaşım nezdinde suçlu oluyorum. arkadaşım sen mi hoşlanıyorsun ben mi hoşlanıyorum? doktora af buyur kıçımı gösterip bunu angelina jolie dötüne benzetebilir miyiz hocam diye soran, dudakları el maktum'un atı gibi dolgun yaptırmak isteyen ben değilim sonuçta...
  • günümüzde belkide en çok yapılan cerrahi girişim olan plastik cerrahi, popüler kültürün olmazsa olmazı bir girişim haline dönüşmüştür. çünkü insanoğlu tarihler boyu nasıl çevresini bir düzen içerisine soktuysa, bu düzeni kendi içinde istedi tabii bu istek önceden güzellik ya da birine benzeme olgusundan daha farklı morfolojik bozuklukları düzeltme yönündeydi.

aslında yazılı kaynaklara baktığımızda insanoğlu bu işlere 4000 yıl öncesinden başlamıştı hatta eski hindistan'da mö 8. yüzyıla kadar uzanan sushruta samhita adlı eski bir kitapta burnu yeniden yapılandırmak için alından yaprak şeklinde alınan bir flep tekniği bulunmaktaydı.

tabii bu teknikler doğuştan gelen yapı bozuklukları ve bazı kazalar sonucu oluşan bozuklukların giderilmesinde nadir bir şekilde kullanılmaktaydı. daha sonra birinci dünya savaşı patladı ve batı cephesinde yeni bir şey yok* değildi. gelen çeşitli ölçümlere bakıldığında savaşanlar korkunç bir tabloyla karşılaştı.

toplamda 37 milyon askeri ve sivil zayiat oldu. 16 milyon ölü ve 21 milyon yaralı. daha önce hiçbir çatışma, ölüm ve yaralanma açısından bu kadar yıkım getirmemişti. çünkü taraflar oyuna yeni çeşit silahlarla girmişti(bkz: silah/@zagalar). yaralanmaların çoğuna mermi patlamaları ve şarapnel neden oldu . işte bu yaralıların çoğu (%16) yüzünü etkileyen yaralara sahipti ve bunların üçte birinden fazlası gerçekten ağır olarak sınıflandırıldı.
    bu iğren oyunu sonunda bir çok insan görmeyi, kolayca nefes almayı veya yemek yemeyi ve içmeyi zorlaştıran ve aynı zamanda korkunç görünen büyük deformitelerle baş başa kaldı. bu durumla görmezden gelen doktorlar ne yapabiliriz deyip devreye girdi. modern pilastik cerrahinin babaları sayılan harold gillies ve jacques joseph bu gün hala kullanılan bazı yöntemleri buldular ve bir çok askerin eski hayatına dönmesine yardımcı oldular görselgörsel.

fakat günümüzde çoğu zaman plastik cerrahi, problemleri çözmekten ziyade bizim güzellik düşüncelerimizi gerçeğe dönüştüren bir araç haline geldi ve michael jackson'u buna, ajda pekkanı buna, bazılamızı buna ve sayısı azımsanmayacak bir sürü insanı da birbirine benzetmeyi başardı.

kaynak:12,3
  • perran kutman, demet akbağ ne bileyim fatih ürek gibi yapılmış örneklerini gördükçe yurdumda hakkaten becerilemediğini düşündüğüm cerrahi.

etetik cerrahi nedir? "estetik" amaçlı nasıl kullanılır?
    yaş 83
    https://www.google.com/…q&biw=1366&bih=653#imgdii=_

yaş 52
    https://www.google.com.tr/…q_auoaq&biw=1366&bih=634

valla balon balığı gibi şişirilmiş suratları, -hele ki çok iyi oyuncularda- gördükçe içim porsudu.
    gidin yurt dışında filan yaptırın bari operasyonlarınızı. geçkin pavyon kadınlarına dönüyorsunuz yahu... hımppffss
  • medyada giderek daha fazla “neden kendine bir operasyon almiyorsun kuzum” tadinda verilmeye baslandigini hissettigim mudahale. “aaa bakin ne feci, insanlar neler yapiyolar” diye gosterirken “ah cilginlar, para onlarin degil mi yaparlar tabi” gibi bir nuans da vermeyi becerdiklerinden, muayenehanelerde doktorlarin tum uyarilarina ragmen “istiyorum karrrdesiimm” tepkisi veren insanlarin sayisi artmaya basladi tahmin ediyorum.
    (bkz: parasiyla degil mi)
  • (bkz: deniz akkaya)
  • kozmetik olanları işportaya düşmeden önceki örneklere
    bakıldığında gerçek birer sanat eseri oldukları görülebilen, bi çeşit bio-heykeltraşlık branşı.

ınsta kaynak: https://www.instagram.com/…k5y/?igshid=ymmymta2m2y=
hesabın var mı? giriş yap