• mardin'in bir ilçesi. midyat'ın hemen dibinde bulunur.
  • minibüs şoförlerinin sıklıkla astal şeklinde telaffuz ettiği yarı midyat ya da yeni midyat.
  • umut anlamına gelmektedir bu kelime... çok çılgın elfce ya da batıinsanca olmasi her an mümkündür...
  • haftasonları çarşıya çıkan askerlerin doldurduğu midyat'ın ilçemsisi.bir de, burada askerden başka türkçe konuşan görmedim desem yalan olmaz.
  • midyat'ın büyük bir mahallesidir. genelde arap kesimin yaşadığı yerdir.
    bütün caddelerinin arnavut kaldırımı olmasıyla beni benden almıştır
  • midyat' in mahallesidir. ilce değildir ya da midyat' in diger adi da değildir.
    eski midyat diye adlandirilan yerden farklidir. söyle ki;
    kamu binaları estel'de bulunur. oldukca gelismistir. yasam standardi yüksektir. arapca yaygindir.
    eski tas yapilar ve kiliseler ile kuyumcular ise eski midyat'tadir. yuruyerek eski midyat'tan estel'e gitmek akil kari değildir.
  • uzun yıllardır görmediğim insanlığı, sıcaklığı, samimiyeti, misafirperverliği gördüğüm yer. ölene kadar da unutmam.

istanbul'da etraf orospu çocuğu dolu. her yerdeler, yolda, sokakta, trafikte, çarşıda, pazarda ve tabii ki işyerinde. vallahi unutmuştum bu saf, tertemiz insanlığın nasıl bir şey olduğunu. uzun yıllar sonra bunu görmek ve henüz bitmemiş olduğunu görmek çok sevindirdi, mutlu etti.

estel hakkında çok daha uzun şeyler yazmak isterdim ama zaman amansızlarla mücadele zamanı. işimize, gücümüze ve geleceğimize bakma zamanı. zaten bu satırları okuyup da ne anlatmaya çalıştığımı anlayabilecek o kadar az kişi var ki. asla anlamayacak olanlara bir şeyleri anlatma derdinden vazgeçeli çok oldu.
  • benim için midyat'ın en güzel yeridir.
    en güzel, en samimi sohbetlerin yapıldığı yerdir.
    unutmayacağım unutamayacağım yerdir.
  • midyat ilçemizin en kalabalık mahallesidir.sosykulturel olarak oldukça gelişmiş ve medeni bil halka sahiptir. tarihi dokuya sahip evler iç kısımlara gidildikçe görülmeye başlar.bolgenin çoğunluğu arapça konuşuyor olsa da bu demografik yapı zamanla bozulmuş. estel halkı adana istanbul gibi illere yoğun göç verdiği için estel eski havasında değil, esnafın en 3 kağıtçı olanı burada bulunur.
  • mardin'in kültürel olarak en gelişmiş yeridir. araplar çoğunluktadır ancak yapısı karmaşıktır. burada yaşayanlar hem kürtçe hem arapça konuşur. mardin'in diğer yerlerine göre görece daha açık görüşlüdür.

eski dokusu bozulmuş olan doğduğum bu mahallenin caddeleri insanların hırsları gibi büyümüş.
hesabın var mı? giriş yap