• cem ozer'in ozurlusu oldugu kavram.
  • dünya omuzlarındaymış gibi mutsuz, iki karış suratla girilen ofiste "oooo şirin baba hoş geldin naber ya?" diye karşılanmak. 2-3 saniye sonra; pantolonun, gömleğin ve ceketin mavi olduğunu fark edip kahkaha atmak. espri, espri yapmak, bence evrimin bi parçası. hayatın ne kadar çekilmez olduğunu fark edince, espri yapmaya, gülmeye başlamışız resmen. bu yüzden hayvanlar gülemiyor. gerek yok çünkü. bizimse çok ihtiyacımız var. neyse mesih gibi konuşmayayım; en azından benim diyeyim.
  • fransızca esprit kelimesinden gelip hafifçe anlam değiştirmiş kelime. fransızca'da da nükte gibilerinden bi yan anlamı vardır ama esasen ruh, düşünüş anlamına gelir, ingilizce'deki spirit gibi.
  • aslında türkçe'de de, fransızca'daki gibi "ruh" anlamında da kullanılır.
    "öyle yaparsan işin esprisi kalmaz"
    "olayın bütün esprisi o şekilde yapmaka" gibi örneklerde, işin ruhu, olayın ruhu anlamında kullanılır, nükte anlamında değil.
  • sadece yapılan espriyi anlayabilecek kapasitedeki insanlara yapılması gereken mizah şeysi. aksi taktirde bir de açıklama eziyeti ile uğraşmak zorunda kalınıyor. hele bir de karşınızdaki anlamamakla yetinmeyip yanlış anlamışsa nur topu gibi sinir bozukluğunuz oluyor.
  • hapşırık gibidir, gelince tutamazsın.
  • bunun icin aydin boysan amca "zekanin zekatidir" demistir.
  • osuruk gibidir, yapılmayacak ortamda yapmazsın.
  • kötü insanların eline geçmemesi gereken kitle ihya silahı.
  • biri duruma ilişkin bir benzetme, konuyu özetleyen bir gönderme ya da üstüne söz söylemenin artık gereksiz olacağı bir çıkarım yaptığında allah akıl dağıtırken neredeydim acaba diye düşünüyorum. bazen bunların sahibini öpesim bile gelir. sıklıkla tebrik ederim, "nasıl nasıl, bi daha söylesene abi ahahah" yavşaklığını bile yapmaktan çekinmem. sağdan soldan adam toplayıp "abi bunlar da duysun, bi daha söylesene hihihi" diye suni ortamlar oluşturduğum bile olmuştur. nitekim, iyi bir esprinin hakkını imkanı yok teslim ederim. zira espri, sanki kapı önünde amaçsızca dolanırken birinin "bende anahtar var." deyip içeri girmemizi temin etmesi gibi bir şey. insan bi mutlu oluyor.
hesabın var mı? giriş yap