• yanında kahveci dükkanı olarak kullanılan kulübenin temelinde içmişliğim vardır bir fabrika enkazı iken.

duygusallaşıyor muyum, hüzünleniyor muyum? hayır. gidiyorum entel entel kahvemi içip takılıyorum. sakalım bıyığım çıktı lan viranede içmesi mi kaldı amk.
  • eskişehir'e yıllar sonra tekrar giden biri için şaşkınlık verici bina...

yerinde kiremit fabrikasından kalanlar vardı dersiniz. her an yıkılabilecek bacalar hala duruyor. ama bu sessiz, sakin yerin, bir alışveriş merkezine dönmesine alışamazsınız. eskişehir'deki bazı mahrumiyetleri sevdiğinizi anlarsınız.
  • en üst katında bulunan otoparkına dagdan bir kiz geliyor done done ezgileri eşliğinde tırmanılan alışveriş merkezi.

efenim böyle bir mimari yapı, eskişehirin buzlu kış günleri için oldukça riskli olup demir bükey abimiz tarafından da "sayın sürücüler, karlı ve buzlu zeminlerde güvenli araba kullanmanın tek yolu, kullanmamaktır" şeklinde pekiştirilmiştir. ayrıca günlük güneşlik günlerde dahi iri bir araçla bu dar yolda tırmanmak şöförlerimizi oldukça zorlamaktadır. arz ederim.
  • espark'a yapılan 120 bin girişten 110 bininin alışveriş amacıyla olmadığını, sadece geçiş bölgesinde olduğu için bir geçit olarak kullandığını,

biliyor muydunuz?
  • yemek katındaki bar-masa konseptini yapmak kimin aklına geldiyse karşılaştığımda iyi bir sövesim var o kişiye. barda oturan için belki problem olmayabilir de barın önündeki masada oturunca insan kendini çok rahatsız hissediyor.
  • öyle bir alışveriş merkezi ki aylardır beklenendi; "ece grup avm yapıyomuş"*"oo hobareyy "diye gaza gelindi, "süper olacak" denildi, sonuç yine hüsran yine hüsran.. tabii bu benim şahsi kanaatimdir... ama gözlemlerim şöyledir ki;

avmnin iç ve dış mimarisi komple bombok.. o metal dış konstruksiyonun o taş binalarla o bacalarla ne alakası var.. hadi taş pahalı onu anladık peki kaplamadaki o renk ne?
    içerdeki o yer karoları nedir? utanmasaydın banyolara konulan seramik karolardan koysaydın.. evine koridor mu döşedin ey inşaat mühendisi ey mimar arkadaşım.. (burdan alıcı olmayan müşteriyi kanatlıya kaptırdı, ki bunlar da mısır yer waffle yer yine para kazandırırdı)

kapalısını görmedim lakin; o nasıl açık otoparktır, sırf kaza yapılsın diye konmuş o köşeleri, kör noktaları nasıl tasarlayabildin.. kaza yapılmasın diye konulan görevliler olmasa tam kaos olurdu.. (burdan arabası olan müşteriyi neoya kaptırdı)

madem alışveriş merkezini bitirmedin madem yerdeki karolar oynayacak yürüyen merdivenler çalışmayacak, çalışanlar da ötecek açmasaydın.. ha ben de gitmeseydim tabii ama ben bir eşek vatandaşım, meraklıyım, alışveriş canavarıyım.. alışveriş yaparken ferahlık isterim sen 2m koridor yaparsan ben gezemem.. (burdan benim gibi rahatına, göz zevkine düşkün müşteriyi neoya kaptırdı)

yer olarak süper tam şehir merkezi çok magazalı, e magazalar da güzel tamam eninde sonunda millet buraya gelecek diye bukadar baştan savma bir bina yapılmasına gerek var mıydı? demek ki varmış ben koca ecetürkiyeden daha iyi bilecek değilim..
    lakin kanatlı avm ve neo- esparka magaza sayısı haricinde her tür konuda fark atmaktadır, bu sebepten de çok şükür ne neo darbe yemiştir ne de kanatlı.. 2 alışveriş merkezi de bu haftasonu esparktaki o kalabalığa rağmen müşteri sayısından çok birşey kaybetmemiştir.. (evet işim gücüm yok bütün bunları gittim gözlemledim)
  • soğuk eskişehir günlerinde üniversite caddesinden doktorlar'a çıkmak için yol kısaltıcı yer.üstelik sıcak.
  • nedense giriş çıkışı bana ters gelen mekan. yürüyen merdivenlerine bir türlü alışamadım zaten. ulen habire değiştirdiler kendileri de anlamadılar burdakini indirsek mi çıkarsak mı?
    en son biraz daha derli toplu oldu.
    ama bi türlü olmadı alışamadım. yaparken hatalı yapmışlar aga.
  • kucucuk eskisehirin 2. dev 3. buyuk alisveris merkezidir. simdilik kalabalıktır. kanatlı dan cok neo nun eline vermistir.
  • içindeki terzinin adı clark kent'tir.
hesabın var mı? giriş yap