• merhaba, adım prokeyf ve ben bir odunum.

düzenli spor yaptığım zamanlar hariç hiç esnek olmadım. esnek oldum dediğim de normal insan kadar anca. yine uzun süreli bir ara verdikten sonra spora yazılmıştım seneler önce. spor öncesi kontroller yapıyolar klasik. yok şu kadar kasın var, maşşşallah besiye çekilmiş gibi yağın var falan diyolar ölçüp ölçüp.

sonra eğitmen kız bi de esnekliğinize bakalım dedi. puhhsahhsaha diye güldüm istemsizce ve bakalım lan dedim içimden.

yerden 30 santim kadar yüksek bir tramplen düşünün. bacaklarınızı altına paralel uzatarak oturuyorsunuz. oturduktan sonra önde doğru bükülerek tramplenin üzerindeki çizgilere dokunmaya çalışıyorsunuz. 0-1-2, öyle gidiyor çizgiler.

neyse oturdum, öne doğru uzanıyorum. 0 noktasına gelemiyorum ki ulan, götümü yırtıyorum ama olmuyor.

kızcağız da diyo ki ''evet, başlayalım. eğilelim öne doğru'' hsahsahaha lan ben orada hakka yürüyorum 0 noktasına bi dokunsam diye. kızın gözler fal taşı gibi açıldı benim çabaladığımı ama yapamadığımı anlayınca. elini hafifçe ve büyük bir şefkatle omzuma koyup ''daha fazla zorlamayın isterseniz'' dedi. ''götün patlayacak, başımıza kalıcan'' demek istedi yani.

geçen gün yine spora başladım olm. diz altımı geçtim, üç aya ayağıma değerim. biraz ayak barnaklarımı yukarı kaldırarak tabi. yere mi değmek? hjhjashjashjah, allah canınızı almasın, nadya komaniçi miyim la ben?
  • bazen, kaskatı bir tutuculuğun tezahürüdür esneklik.
  • bir dansçı için*, olmazsa olmazdır. estetiği peşinden sürükler.
    ayrıca insanın kendi vücuduna sınır koymasını engeller, bir açıdan mutluluk da verir.
  • insan aklı ve ruhunun temel gereksinimlerinden biri.

daha sabırlı, daha anlayışlı, daha çabuk kavrayan, algısı açık, daha az öfkelenen insan olmanın ilk adımı esneklik.
  • deprem esnasında binalardan beklentimizdir.` :sıkıcı mühendis`
  • insanlar bunun önemli bir şey olduğunu sürekli dile getirirken ben insanların nasıl esnek olmadığını anlayamıyorum. yani bir insan nasıl sopa yutmuş gibi olabilir ki? hani etten oluşuyoruz ulan nasıl esnek olamazsın? yani mesela kimse bacağını 180 derece açsın demiyorum da ciddi anlamda sopa yutmuş gibi olan insanlar ve ben şaşırıyorum. esneklik bir artı olabileceğini hiç düşünmezdim. bir de işin garibi bunun kiloyla alakalı olduğunu düşündüğüm bir dönem olmuştu ama onunla da alakalı değil. esneksen esneksin kilon boyun farketmiyor. değilsen de sopa yutmuş gibi odun odun geziyorsun. yazık valla.
  • kesinlikle abisi olanlarda esneklik hat safhadadır. küçükken türlü fiziksel zorlamalar sonucu(kolu ters çevirme,kolları arkada birleştirme) küçük kardeşler artık esnek olmuş oluyorlar. aslında çok şanslıyız, değerlerini bilmiyoruz.*
  • dış kuvvet etkisi ile uzamak,kısalmak,kuvvetin kalkması ile eski haline gelmesi
  • sınırsız algılama, hissetme zenginliğidir.
  • eger esnemek istiyorsaniz soyle bir youtube videosu yardimci olabilir;
    https://www.youtube.com/watch?v=4kxcxpomk5c
hesabın var mı? giriş yap