• “daha fazlasına sahip olduğunuzda daha mutlu olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ama şunu bilin ki, dünyada bir yerlerde kendini bütün isteklerinden arındırmış biri sizden daha mutlu.”

epiktetos / kendisinin efendisi olamayan hiç kimse özgür değildir
  • --- spoiler ---

"başkalarının size hayran olmasına bağımlı olmayın. bunda hiçbir güç yoktur. kişisel erdeminiz dışsal bir kaynaktan çıkartılamaz. kişisel erdeminiz kişisel arkadaşlarınızda bulunmaz, başka insanların size gösterdiği saygıda bulunmaz. öteki insanlar, sizi sevenler bile, sizin fikirlerinizle uyuşmazlar, sizi anlamazlar ya da sizin coşkunuzu paylaşmazlar. bu bir yaşam olgusudur. artık büyüyün! başka insanların sizinle ilgili ne düşündüklerinden size ne!"
    --- spoiler ---
    (bkz: stoacılık)
  • epiktetos - kendisinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir

“bir ağacı daha hızlı büyümeye zorlayamayız.” bütün güzel şeyler yavaş büyür bir üzüm tanesi de, bir incir de. bana bir incir istediğini söylersen “zamanı var bekle” diye cevap veririm. ağacın önce çiçekleri açacak, sonra meyveye duracak sonra da meyve olgunlaşacak. zamanın kendine göre bir akışı vardır ve biz bir şeyler yapıyoruz zannederken bile ona tabiyizdir. tohum mevsiminden önce gelişirse don olur, bütün emekler yok olur.“
  • "kendisinin efendisi olmayan hic kimse özgür değildir" diyen, stoa cı yunan filozof.
    aslında bu sözü onu ve düşüncelerini anlatan bir özet niteliginde.

epiktetos köle olarak doğmuştur.
    pamukkale yakınlarındaki hierapolis antik kentinde doğduğu rivayet edilse de bu bilgi kesin değildir. ailesinin vermiş olduğu bir adı olduğu, bir ad verilmiş ise de bu adın ne olduğu bilinmemektedir. epiktetos onun sonradan aldığı bir isimdir...

epiktetos' a göre hayatı anlamak ve yaşamak, ulaşmaya çalıştığımız nihai noktayı (mutluluk) bulmak aslında çok kolaydır. özel mülkiyetin her türlüsü, geçmişte de bugün de bir şekilde elde edilebilir. mutluluğun asıl kaynağı erdem ve bilgeliktir.
    öyle ki sizi mutlu hissettirdiğine inandığınız ve sahip olduğunuz evinizin, arabanızın, kıyafetlerinizin, sevgilinizin, eşinizin, en yakın arkadaşınızın,cüzdanınızın kısacası her şeyinizin yok olduğunu düşünün. bu durum da çırılçıplak ve yapayalnız kaldığınızda sizi mutlu edecek,dik tutacak şey düşünceleriniz ve o anki olaya bakış açınızdan başka ne olurdu?

epiktetos; bir yerde yaşıyorken eskiden yaşadığın başka bir yerde olmanın hayalini kurma. orada yaşadığın zevkleri, güzellikleri düşünme. nerede yaşıyorsan, oranın güzelliklerine bak, orada nasıl yaşanır onu anlamaya bak der ve ekler ;

insanları mutsuz eden olanlar değildir,o olanlara sebep olan prensipler ve bakış açılarıdır.bugün yeteri kadar yiyeceğiniz var ama oturup yarına ne yiyeceğiz diye düşünerek ağlıyorsunuz.
    kölesiniz!

işte bu yüzden, köle olmamak için içinizdeki erdemi ve bilgeliği geliştirin.

okuyun ve dinleyin.

unutmayın ;

tanrı size bir şeyi söylemek istediğinde bir insana bunları söyletecektir.
  • "bir insanın bildiğini zannetiği bir şeyi, öğrenmesi imkansızdır.." *
    *
  • "senin huzursuzluğun başkalarıyla değil, kendi kendinle bağdaşamadığın içindir.." - epiktetos
  • "nasıl saat günün bir parçasıysa ben de öylece bütünün bir parçasıyım. saat gelir geçer, ben de gelir geçerim. görevim, elimde olanı yapmak ve üst yanına kulak asmamaktır. deniz yolculuğuna çıkarken gemiyi, kaptanı ve mevsimi seçerim. bu benim işimdir. yolda bir fırtına koparsa asla umursamam. bu benim işim değildir. kaptanı seçmek benim elimdedir, fırtınayla uğraşmaksa kaptanın elindedir. bilgelik, bizim olanı ve olmayanı bilmek ve ona göre davranmaktır."

edit: (bkz: stoacılık)

edit2a: hıristiyanlıktaki "huzur dua'sını" sanki epiktetos yazmış gibidir: (bkz: huzur duası)
    edit2b: (bkz: reinhold niebuhr)
  • "mutluluga giden tek yol vardir. bu, irademizin disindaki seyler yuzunden kaygilanmayi birakmaktir."

epiktetos
  • üstadın
    "eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız başkalarının sizin aptal yada deli olduğunu düşünmelerine aldırmayacaksınız"
    sözü benim için bir yaşam tarzı olmuştur
  • - alışkanlıklar zıt alışkanlıklarla önlenir.

- bana "ben sana zarar verebilirim, tekme atabilirim" dersen bil ki insana değil, eşek ve ata uygun bir özellikle ovunuyorsun.

-bir düğünde nasıl yemek yeneceğini anlatma. ama nasıl yenmesi gerekirse öyle ye!

- eğer öküzlerle domuzlar konuşabilseydi, yemden başka şey düşünenlerle alay ederlerdi.

-yarin bambaşka bir insan olacağım diyorsun. niye bugünden başlamıyorsun? - epictetos
hesabın var mı? giriş yap