• gerçekten o kadar akıllıysa bir daha dönmemek üzere ülkeyi terk etmesi gereken kız. umarım farkındadır kendini başarıya taşıyan "bizden o destekleyin, elalem yararlanacağına bizim kız yararlansın bu imkanlardan" zihniyetinin bu memlekette ne noktada olduğunu. ilerde yurdumun 81 iline yayılmış şahane üniversitelerinden birinde araştırmasına bütçe isterken aynı şekilde birileri tarafından önü kesilecek, beklediği imkanlar birilerinin kızlarına "türk yoğurdunun faideleri" gibi araştırmalar yapsınlar diye verilecek.

internet anketlerinde türk aday destekleme manyaklığının ekmeğini yedi. haftalardır sosyal medyada dolaşıyor oy linkiyle... başlıklara gel...

"işte küçük dahi türk kızı"
    "google'ı sallayan türk"
    "türk kızının büyük başarısı"

türk, türk, türk... destekleyin. bilinen tek şey bu. hani demiyor ki" hammade kaynaklarını değiştirecek bir fikir var destekliyorum." ya da şöyle soralım bu kızın projesini madem bu kadar "sevdik" ve destekledik. acaba kaybeden projelerden biriyle, mesela lifeguard cellphones ya da daha güvenli kablosuz ağlar gibi bir projeyle çıkagelseydi bu kız desteklemeyecek miydik? naaaaaaah! yine basacaktınız oyları. çünkü projenin muazzamlığı ya da sikimsonikliği değil milliyeti önemli. çünkü türk! o yüzden kablosuz elektrik transferi sağlayan projeden, yüksek basınçla elektrik üreten projeden, şehir trafiğini elektriğe dönüştüren projeden daha iyi olabilirsiniz. ama niye elin oğlu yararlansın ki bu imkanlardan değil mi?

nasıl bir üretememe nasıl bir eziklik içindeyiz yahu? 16-18 yaşındaki çocuklar için açılmış, amerika'da bir hayli sıradan olan bilim fuarı konseptinin google ayağını milli mesele haline getiriyoruz. onunla gururlanıyoruz, onunla seviniyoruz. türk bilim dünyası için umut doğdu! vay anam vay!

eyvallah, uğraşmış, çabalamış. takdiri hak ediyor. zaten bu yergi o kıza değil bize. vizyon sahibi bir okulda, vizyon sahibi hocalarla çalışıyor. o kendini kurtardı. şu aşamada olduğu gibi hayatının kalanında da "size" ve "türk" kimliğine çok da ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde durabilecek bir kızcağız olduğu ortada.

peki siz n'apıyorsunuz? bir sürü öğretmen gördüm facebook'ta "destekleyin" diye bu linki paylaşan. madem türkiye adına bir şey yapma derdin var. madem "türk'ün adını herkes duysun" kompleksiyle eziliyorsun ulan pezevenk o zaman bir öğrencinin elinden tut da böyle bir imkan sun önüne. ancak hepsinin kafasını sikin lys, sbs, kaç test çözdün diye.

ya da bu çocuğu destekleyen anne-babalar. acaba kaçınız bugüne kadar çocuğunuzun size anlatmaya çalıştığı bir fikri ciddiyetle dinlediniz. belki küçük oğlunuz ya da kızınız en saf, en düz düşünce biçimiyle dünyayı değiştirecek bir fikir anlattı size. hiç oralı olmadan "hadi git odanı topla" dediniz, "hadi televizyon izle yemek yapıyorum" diye başınızdan savdınız.

bu kafa öldürüyor işte hepimizi. hiçbir şey için elini kıpırtadma ama elalemin başarılarını sırf aynı soydan geliyorsun diye sahiplen, gururlan. örnekler bir değil ki... yurt dışında doğup büyümüş insanların başarılarıyla anlamsızca gururlanmıyor mu bu millet? mesut özil'den tut fatih akın'a kadar kariyerlerine zerre katkımız olmayan insanlara sırf bir türk tarafından döllendiği için sempati duymuyor muyuz? adamlar defalarca "almanım ben" diye bağırdıkları halde.

niye? çünkü başarılı. niye? çünkü aynı kanı taşıyoruz. niye? çünkü biz de aynı çocuklardan yapıyoruz ama bizimkiler onlar gibi olmuyor. hazır yapılmışı var işte.

"bizden mucit çıkmaz" diyen adama kızıyoruz. bu kız sana kapak olsun diyoruz. o kapak bu noktaya kaldıysa zaten herif haklı. akademisyenlerimiz yabancı araştırmaları, tezleri türkiye'ye uyarlamaktan başka ne bok yapıyor? kaç tane patent alıyorlar allah aşkına?

ya bi gidin lütfen gururlanacak daha sağlam şeyler bulun, hatta kendiniz yapın. yerse.
  • geleceğe dönüşte doktorun zaman makinesinin yakıt haznesine plütonyum yerine çöp ve "muz kabuğu" attığı sahnenin önünü açmıştır.
    başarılarının devamını diliyor, takipte kalıyoruz.
  • google science fair'i kazanmamış voter's choice ödülü almıştır. bununla birlikte şu ana kadar gsf kapsamında iki ödül kazanmış oldu (ilki science in action ödülüydü). gsf birincisi 23 eylül'de yapılacak finallerde belli olacak. dileğimiz onda da birinci olması elbette.
  • diğer projelere de göz attım. hepsi de dahil olduğu uygulama alanına göre çok güzel bir şekilde fayda sağlayabilecek buluşlar. lakin global bir bakış açısı ile projeleri ele alırsak hanım kızımızın projesi açık ara farkla önem sırasında birinciliğe oturur ve soyu tehlikede olan türler araştırmasından tutun da doğal su artımasına kadar ucu dokunur. varsın evrensel ölçü birimleri ve farklı bi çeşit mıknatıs 2 yıl beklesin. petrol alternatiflerine herşeyden çok ihtiyacımız var.

not:proje isimlerini tam karşılayacak şekilde çevirememiş olabilirim. eşit ağırlık mezunuyum lan ben.
  • "biz ara eleman ülkesiyiz. mucit çıkaramayız" diyen bu ülkenin çevre ve şehircilik bakanı'na, tokat gibi yanıt vermiş türk kızıdır. hepimiz tarafından desteklenmesi farzdır bana göre
  • 9gag kendisiyle ilgili video yayınlamış. izlerken gözlerim doldu ki öyle milliyetçi duygulardan oldukça uzak bir insanım. çok mutlu etti beni. çocuk istemediğim halde, böyle bir kızım olsun diye dua ederken buldum kendimi.

biz onun yaşındayken tek derdimiz sivilcemiz ya da götü boklu oglanlardi. helal olsun sana elif.
  • kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. ben oyumu verdim. başarılar elif!
  • türkiye'nin şu an için gurur duyabileceği en büyük kişisi. helal olsun! gururumuzsun!
hesabın var mı? giriş yap