• acıtıyor-acıtmıyor mevzu tamamen hastanın ağrı eşiğine bağlı gibi görünen tetkiktir. şöyle ki:

bugün itibariyle aynı sorundan muzdarip 3 kadının peşpeşe emg çektirmek için ilgili odaya girişini ve çıkışını gözlemlemiş bulunuyorum. birincisinin hem koluna hem bacağına uygulanacak tetkik. hatun odaya giriyor, bi türlü çıkmıyor, yarım saat kadar sonra sürükleyerek çıkartıyorlar. koluna uygulama yapılırken bayılmış, ayağına sıra gelmemiş bile. sonra ikinci hatun giriyor. şalvarlı, yazmalı, güçlü kuvvetli görünen, ketum bir köylü kadını bu. giriyor, 15 dk sonra çıkıyor. elini yumruk yapmış, yüzü gergin. ama tepkisiz. bekleyen kadının "nasıldı" sorusunu soran gözlerine dudaklarını sıkarak hafif bir mimikle cevap veriyor. anlaşılıyor ki, kadıncağız sağlam çıkmış, dayanmış ama feleği de şaşmış. sonuncu hatun, bunları da izliyor, şahsen iyice morali bozulmuştur diye düşünüyorum. korkuyor mu diye merak ediyorum. sorduğumda, "acıyacak tabii, böyle bir şeyin acısız olması beklenebilir mi ki?" diyor, kalkıp ağaç gibi dimdik içeriye giriyor. 15 dk sonra dimdik çıkıyor, acı çektiği sadece ağzının iki yanında kasılmış yerlerden belli.

o anda vardığım sonuç, az acı belirtisi gösterende sinir hasarının fazla olduğu, dolayısıyla his kaybından dolayı canının acımadığı. ancak raporlar çıkınca bakıyoruz ki, en ciddi his kaybı bayılan hatunda var. en az hasar, dolayısıyla en çok his de en son girende. işlemi yapan hatun, ağrı eşiğiyle alakalı, başka bişey değil, kimileri dayanıksız oluyor canım diye kestirip atıyor. gelgelelim, bu tetkikle ilgili yapılması gereken önemli bişey var kanaatimce. içeri giren hastanın çıkışının başka bir kapıdan yapılması lazım. en az 4 hasta sadece ben oradayken yaptırmaktan vazgeçip gitti yahu. aslında haksız da değiller ayol, elektrik veriyorlar insana, üstelik vermeden önce, akımın verileceği yerde deriyi de açıyorlar, iğneyle, hart hurt deşerek. iyyyyk.
  • bugün girdiğim test. ellerde karıncalanma ve uyuşma şikayeti ile gittiğim için parmaklarla dirsekler arası bölgeden defalarca zaplandım, parmaklarımı kaçak elektrikli kabloya değmişim gibi defalarca titrettim. ilk ölçümler fazla hassas olmadığı için 2. turda sivri bir iğneyi 2 cm içeri soktular avuçtan (auç!). 15 dakika sonra kan revan içinde kolumun feleği şaşmış şekilde çıktım testten.

bu kadar laftan sonra : korkmayın acıtmıyor !
  • emg direkt incelemenin yerini tutmaz yol gösterir. bazen tek başına bazen diğer dolaylı yöntemlerle teşhis koymaya ve tedaviye yardım eder.
    sinir kökleri omuriliğin boynuz hücreleri, sinir ağları hastalıklarının tanısını koymada kullanılır. dolaylı bir yöntemdir uygulaması kolaydır. emg de amaç sinir ve kasların ne kadar zarar gördüğünü öğrenmektir
  • sinirlerin doğru ve yerinde çalışıp çalışmadığını ölçmek için yapılan bir testtir.

elektriği sadece küçücük bir titreşim olarak verirken iyi de, o incecik iğneler sinirlere saplanınca bu kadar mı acıtır ve bu kadar mı yakar... ilk iğneden sonra "ben vazgeçtim" deseniz de saplanan ağrı yüzünden yerinizden kalkamıyorsunuz, üçüncü iğneden sonra "acaba kimi arasam da gelse beni alsa" diye düşünüyorsunuz, altıncısından sonra yapan kişiye ana avrat sövüyosunuz..
  • ortalama bir dayanma kapasitesine sahipseniz çok fazla rahatsız etmeyen bir işlem. şahsen hem elektrik verilerek hem de iğne ile yaptırdım. 12 noktamdan iğnelendim. elin dış yanağı hariç fazla bir kan kaybı olmadı ki doktorumun söylediğine göre en fazla orası kanarmış. işlem 20 dakika sürdü ki bu da aslında kısa bir süre. normalde 1-2 saate kadar varabiliyor. 1 hafta sonra başka bir yerde yine emg randevum var. bir mazoşist olarak koşarcasına gideceğim.
  • anladım ki çeşitleri var ve hepsi iğne ile yapılmıyor. bütün gece okuduktan sonra onca yazıyı bihayli tırsar bir halde gittim. ve yatırdılar sadece elektrik verdiler ve iğneyi görmeden yolladılar. huzurla ayrıldım. bir bakıma iyi bir bilgi de benden olsun istedim. tüm çeşitlerinin iğne ile yapılmadığı tetkiktir.
  • sadece elektrikli olanına girdiğim ve basit bulduğum işlem. sözlükte iğneyle yapılanına yönelik yorumları okuduktan sonra ekran başında küçük bir baygınlık geçirip bana hangisinin uygulanacağını da bilmediğim için gitmemeyi düşünmüştüm ama neyse ki korktuğum gibi çıkmadı.

sadece ellerime bakıldı. verilen elektriğin seviyesi ıslak elle elektrik düğmelerini açıp kapatırken ya da market rafında turşu kavanozuna erişmeye çalışırken yiyebileceğiniz elektrik kadar bir şey. acıtmıyor, "sinir" bozuyor!
  • parmaklarımdaki his ve güç kaybı nedeniyle yaptırdığım işlem. nöroloji uzmanı, bu uygulamadan önce benden mr çektirmemi ve onun sonucuna göre emg yapılıp yapılmayacağına karar vereceğini söyledi. mr'da bir şey çıkmadı, bu yüzden emg yaptırmak kaçınılmaz oldu. parmaklara düşük, kolun dirsekten yukarısına ise nispeten daha yüksek şiddette elektrik akımı uygulandı. iğne şeklindeki elektrotlar da kolumun ve elimin değişik yerlerine batırıldı. bu kadar işleme rağmen cihazda yaşanan bir sorun nedeniyle net bir teşhis konulamadı. kısacası, ikinci kez yaptırmam gerekiyor ve bu sefer de bir sonuç alamamaktan endişe duyuyorum.
  • geçtiğimiz günlerde kolumda yapılan test. öncesinde sözlükteki yorumları ve ingilizce forumları okuyup iyice tırstım. ancak anlatılan kadar büyük bir acı yaşamadım. normalde ağrı eşiğim çok yüksek değildir. hatta yüksek ihtimalle yarıda bırakıp kaçarım diye düşünüyordum. ama tam aksine çıt çıkarmadan tamamlayabildim testi. yaklaşık 10 dakika sürdü. elektrikli kısımda acı filan yok. iğneli kısım ise biraz acıyor. dayanılmayacak bir şey değil. 10 üzerinden 3-4 ancak vardır. hiç abartmadan söylüyorum, cilt bakımı yaptırmak bundan zor. cilt bakımı yaptırırken gözümden yaş geliyor, bunda öyle bir an hiç olmadı. pek tabii ki acıdan kıvrandığını söyleyenlere de inanıyorum ama ben kendi tecrübemle sınırlıyım ve bu sınırlı tecrübeme göre o kadar endişeye değecek bir şey olmadığını düşündüm. bu yazıyı da en azından el ya da kol üzerinde yaptıracak olan varsa korkup da yaptırmaktan vazgeçmesinler diye yazıyorum. ankara'da doktor tavsiyesi isteyenlere de yardımcı olabilirim. şimdiden geçmiş olsun.
  • bugün yutkunma problemi şikayeti ile gittim doktora ve yapılan testlerden birisi buydu. sonuç temiz çıktı ama baya bildiğin dayak yemiş gibi çıktım o odadan. ben böyle eziyet görmedim arkadaş. özellikle yüz kısmında yapılan aşama en berbat olan kısımdı. bir de kasma kendini diyor doktor. çok merak ediyorum böyle bir durumda kendini kasmadan durabilen biri var mıdır? eğer psikopat biri değilseniz gününüzün içine eden bir test. ha ben acı çekmekten keyif alıyorum diyen varsa aradığı şey tam olarak bu test olabilir.

bir de dilime iğneyle bakacaklardı. eğer bunu yaparsak kesin kusarım dedim. doktor sadece dilimi dışarı çıkarmamı ve sağa sola oynatmamı istedi. bir ara yapacak gibi oldu, sonra vazgeçti. eğer onu da yapsaydı kesin bayılırdım. çünkü artık başım dönmeye başlamıştı.

doktorlar varsa bunu okuyan lütfen biraz insaflı yapın şu testi. insan yatıyor orda. dayıyorsunuz elektriği sonra şimdi bitti, az kaldı derken adam bayılma noktasına geliyor. biraz nefes almasına izin verin hastanın.
hesabın var mı? giriş yap