• conquistadorlara gore amozonlar'da bulunuyor idi. ispanyollar el dorado'nun yerini ogrenmek icin hitler'in yahudi kiyimi ile kiyaslanmayacak kadar cok amerikan yerlisi* oldurmustur.
  • 16.-17. yuzyillarda guney amerika'da oldugu sanilan ve bol miktarda altin bulunduguna inanilan efsanevi ulke.
  • rio bravoyu izler iken hiç bitmesin diye iç geçirdiğimde tam olarak kastettiğim bu değildi. replikyen bir girişle mevzuya daldık açalım. el dorado, howard hawks'ın 66 da çektiği, başrolde john wayne, robert mitchum ve james caan'ın oynadığı bi western. neredeyse rio bravonun aynısı bir hikayeyi, neredeyse aynı bir kaç sekansı da yanına alarak başlıyor ve bitiyor film. ha bu kötü mü? tabi ki değil. zira bi tarafta arızalı iyi silahşörler, bi tarafta tehlikeli haydutlar ve gergin bekleyiş. bi insanın bi westernden bekleyeceği her şey var. filmin bir artısı da çatışma koreografileri, baya atraksyonlu çekmiş howard hawks. yukarlarda john woo demişler, haksız değiller.
  • 1966 yapımı western.
    başrollerde john wayne, robert mitchum* ve ilerde the godfather'da sinirli veliaht sonny corleone olarak tanıyacağımız; james caan yeralmakta.
    howard hawks bu filmin yeniden çevrim olduğunu pek kabul etmez. ancak önceki rio bravo ile esintiler taşır. film oldukça başarılı ve klasik bir western için olmazsa olmaz tüm ayrıntıları içermekte. oyunculuklar da gayet iyi.
    --- spoiler ---

filmin bir noktasında baş roldeki adamlara şerif yıldızlarından verilir ve şerif yardımcısı ilan edilirler. bizim kahramanlar; "bu yıldızlar bizi, düşmanlarımızdan koruyacak mı?" diye sorar.
    yıldızlara onları veren kişi : "en azından onlara daha kanuni olarak ateş edebiliceksiniz" diye cevap verir.
    filmin belki de tüm westernlerin özeti bu cümlede gizlidir.

--- spoiler ---
  • günlerdir deliler gibi dinliyorum.. allahım.. koskoca bir ay.. nasıl geçer..
  • her ne kadar türünün en uzun örneği olsa da (the wicker man ve different world dört küsür, wildest dreams de 4 dakikaya yakın, kısa sayılabilecek şarkılardı) üç albümdür süregelen geleneği devam ettiren iron maiden albümü çıkış parçasıdır.

tabii çıkış parçası olması, ilk single olması gerektiği anlamına da gelmiyor. bir önceki albümde ilk single benjamin breeg olmasına rağmen, grup tarafından nete ilk sürülen parçanın different world olduğunu anımsayalım. gerçi single kapağı olabilecek bir 45lik kapağı da var elimizde.
    http://thespotlightreport.files.wordpress.com/….jpg

albüm sıralamasında ilk parça olmaması da ayrı fark tabii; bu yanıyla the x factor'ü anımsatıyor. anımsanacağı gibi the x factor'de albümün ilk parçası muhteşem ve destansı the sign of the cross olmasına rağmen çıkış parçası vurucu man on the edge olmuştu. (tabii bu durum satellite 15....the final frontier'dan beklentilerimi tavan yaptırmaya yetiyor.)

smith imzası kesin gibi görünmekte, bunun yanına sanırım dickinson ve belki harris yazılacaktır.

maiden tarihinin en pis, en serseri parçalarından biri olmuş. şarkı sözlerinin yanında müzik de bu havayı vermekte oldukça başarılı.

ancak genel gitar yapısının tüm albümde bu paralelde olacağını düşünmüyorum. maidenın çıkış parçaları son dönemde hiçbir zaman çok kuvvetli melodiler taşımadı, parçanın vuruculuğu daha ön plana çıktı.

çok güzel parça. özlemişiz.
  • sözleri şöyle olan iron maiden parçası;

gotta tell you a story
    on a cold winters night
    you’ll be sailing for glory
    before you know what is right
    so come over here now
    i got a vision for you
    it’s my personal snake oil
    it’s just something i do
    i’m the jester with no tears
    and i’m playing on your fears
    i’m a trickster smiling underneath this mask of love and death
    the eternal lie i’ve told
    about the pyramids of gold
    ive got you hung down, every turn, your money’s left to burn
    ha ha ha ha ha ha ha!

you’ll be wanting a contract
    you’ll be waiting a while
    i'd like to give you my contact
    but that isn’t my style
    well you only get one chance
    and it’s too good to miss
    if i didn’t lie to you
    then i wouldn’t exist
    free lust and envied pride
    is the same old same old way
    the smoke and mirrors visions that you see
    are just like me
    i’m a clever bankers face
    with just a letter out of place
    i know someone just like you know someone just like me

el dorado will come and play
    el dorado will step this way
    take a ticket for the ride
    el dorado of streets of gold
    see the ship is almost sold
    you’ve got one last chance to try

(solo)

so gone is the glory
    and gone is the gold
    well if you need a story
    ill come, it has to be told
    well you could say i’m a devil
    and i wouldn’t say no
    but out here on the dark side
    hey, on with the show
    so now my tale is told
    big and bad and twice as bold
    this ship of fools is sinking as cracks begin to grow
    there is no easy way
    for an honest man to die
    which is something you should think of
    as my lifeboat sails away

you’ve got one last chance to try

you’ve got one last chance to try.
  • yeni bir the reincarnation of benjamin breeg durumu olan iron maiden şarkısı. iron maiden albüm çıkmadan önce dinlemeye verdikleri şarkılarda insana çok farklı hissi uyandırmayı başarıyor. benjamin breeg vakasında acayip yadırgamıştım, çok garip parça demiştim, albüm kötü olabilir mi demiştim (büyük terbiyesizlik etmişim). sanki bir şeyler eksik gibiydi. ta ki albümün tamamını dinleyene kadar. albümün tamamını dinlediğimde benjamin breeg yerine oturmuştu. albümün içinde olması gereken yerde ve nitelikte bir parçaydı.

iron maiden ın tek parçasını dinleyerek, iron maiden yorumu yapmamayı öğrendim ben. albüm çıkacak, bütün albüm baştan sona dinlenecek ve el dorado nun yeri anlaşılacak. o zaman daha fazla seveceğiz. tek başına bir iron maiden parçası bana bir şey ifade etmiyor bu durumda. iron maiden özlemiş kulaklarıma iyi geldi şuanda sadece. albümle birlikte çılgınlar gibi iron maiden dinlediğim yeni bir dönem başlayacak hayatımda.
  • an itibariyle 4. kez dinlemekte olduğum maiden eseri. 30. saniyesinde başlayan ritim bana nedense barracuda'nin girişini hatırlattı. güzel bir şarkı fakat maiden şaheserlerinden biri olmadığı aşikar.
  • şarkı çok hoş olmuştur. gitar tonları ve melodi bruce dickinson'ın solo projesini hatırlatmadı değil. fakat apayrı bir nedenden dolayı gece gece yarılmamı sağlamıştır.

şöyle ki verilen youtube linkinin yorumlarına bakınca karşıma inci sikerçıkmıştır.* akşam akşam yarmıştır.*

ayrıca şarkının girişi bir an fena halde metallica'dan hit the lights'ın girişini hatırlattı nedense.
hesabın var mı? giriş yap