• netflix de bulmuş kaynağı, çek anam çek. meksika'nın 81 ilinde uyuşturucu patronu var, hikaye bitmez adamlarda. dün narcos, bugün el chapo, yarın karbonat erol, öbür gün dikiştutmaz sabri...

hâli hazırda mapus damında bulunan bir adamın hikayesi narcos kadar tat vermiyor ya da narcos'ta seviyeyi bir hâyli yükseğe çekmişler ki dişime dokunmadı. ağzım kapalı, ön üst dişlerim alt dudağımın üstünde izledim ilk sezonun tüm bölümlerini.

ayrıca ibrahim tatlıses'in kızı kıvırcık dilan (kurye kız) ve bavulcu mehmet baransu (şoför), el chapo'nun en yakınları olarak dizide görülmektedir.
  • bu orospu çocuğu ve türevlerini başta netflix olmak üzre sempatik göstermeye çalışan bir medya dünyası var.. halbuki heriflerin işid den azı yok fazlası var.. bu puştlar öldürüyor, öldürmediklerine de uyuşturucu satıp uzun vadede öldürüyor. bu katillere güzelleme yapanlarda sike sürülecek akıl ve vicdan yoktur. umarım hapishane de anasını sikip sonrada oğlu guzman ı gebertirler.
  • final sezonu olan 3. sezonda da yine bazı isimler değiştirilmiş, bazı olayların da ''kendi versiyonlarını'' anlatmış yapımcılar. zaten el chapo da dizi başlar başlamaz netflix'e ve esas yayıncı olan meksika kanalı univison'a dava açmak için harekete geçmişti.

size hem dizide üstünkörü geçilen bir olayı aktarayım hem de dizideki karakterlerin gerçek hayattaki karşılıkları hakkında bilgi vermiş olayım:

--- spoiler ---

el chapo ile film çekmek üzere görüşen ve dizide ''kuzeyin imparatoriçesi'' rolüyle tanınan aktris vanessa espinoza olarak geçen karakter aslında queen of the south dizisinin orijinal versiyonu olan la reina del sur'un başrol oyuncusu kate del castillo'yu anlatıyor. kate del castillo, övgü dolu bir tweet'le el chapo'nun dikkatini çekmeyi başarıyor. el chapo; dizi dolayısıyla tanıdığı oyuncuyu görüşmeye davet ediyor ve hayat hikayesini anlatan bir film yaptırmak istiyor.

kate de bunun üzerine hollywood'da yapım için girişimlere başlıyor. projeyi duyan sean penn devreye giriyor ve sonunda bu üçlü bir araya gelerek şu fotoğrafı çektiriyorlar. gömleğe dikkat ederseniz; dizideki sahnede aynen kullanılmış zaten.

bu konuyla ilgili olarak netflix yapımı ''the day i met el chapo'' isimli belgeseli izleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

ayrıca altiplano cezaevinden kaçışının arkaplanını da kendi kurguları ile anlatmışlar. firara ilişkin elimizdeki bazı bilgiler şunlar:

- el chapo gibi tünel kazarak kaçmasıyla ünlü bir suçlu, zemin kattaki bir hücreye yerleştirilmiş.
    - kaçış sırasında bileğindeki takip cihazı kapatılmış.
    - cezaevindeki tünel kazıldığını tespit edebilen sensörler kaçış sırasında devredışıymış.

bütün bunlara baktığımız zaman el chapo'nun dışarıdan yardım aldığı aşikar ama en başta da belirttiğim gibi arkaplana dair anlatılanlar tamamen senaristlerin kendi yorumları.

daha önce conrado sol karakterinin meksika kamu güvenliği bakanı gerardo garcia luna'yı temsil ettiğini söylemiştim. yine el chapo'nun ilk eşi griselda dizide graciela adıyla, genç eşi emma coronel dizide elba coronado olarak geçiyor.

2. sezona damga vuran isimlerden biri olan ''el cano'' karakteri ise los zetas'ın ''el lazca'' lakaplı lideri heriberto lazcano'ydu. lazcano'yu da meksika donanması öldürmüştü ve cesedi adamlarının yaptığı bir baskınla morgdan kaçırılmıştı. ayrıca dizideki gibi el yapımı tankı var lan bu adamların!

son sezonda el chapo'nun peşine düşen isidoro karakteri ise beltran-leyva kardeşlerin silahlı gücünü yöneten ve onlar ölünce işin başına geçen isidro meza flores'ti. kendisi şu an hala kaçak durumda.

ve son olarak 3. sezonda conrado sol ve eşi tarafından vicente gutierrez ödülü'nü alması için önerilen uriarte isimli yazar da gerçek hayatta aynı yıl belisario dominguez madalyası alan yazar-şair-politikacı eraclio zepeda'yı temsil ediyor.

--- spoiler ---
  • bu dizide bile ılık götlü var. netflix amacın ne?.
  • kendisini ışidle kıyaslayanlar olmuş.

yıllık 500 milyar dolarlık yasadışı ticaretten kazanılmış paranın patronlarından biridir bu adam.

bu bir çete liderinden çok ölüm meleklerinin babasıdır. ışid bunların yanında cidden masum kalır çünkü,el chaponun adamlarından biriysen beklenen şey canlı bir insanı parça parça keserken zevk almandır.

o gördüğünüz videolarla var olmuş bir tarikattır. meksika'da var olan geleneklerle de bunlar desteklenmiştir.
    scorpio votka ve tekiladır içinde akrep bulunan bir içkiyi tiksinmeden içmen gerekir. bu çetelerin en kötü yanı ölümü kutsamalarıdır.

yani, filmlerde görüldüğü gibi değildir mesele.
    bu arada, dip not, meksika'da bir işletme açacaksanız cartel bir numara en büyük diye abilerin kapısına seve seve gidersiniz.
  • bir kahraman olmasa da en azından başarılı bir işadamı gibi gösterilmesi, hakkında olumlu yorumlar yapılması, insanoğlunun ne kadar aşağlık bir aptal olduğunu gösterir.

bu adı herifin, köpeklerini kışkırtması sonucu aşağıdaki haberde konusu geçen, dünyadan habersiz masum (kadın, çocuk, bebek, baba) insanlar katledilmiştir.

https://www.cnnturk.com/…larin-arasina-saklanmislar

escobar denen para düşkünü, obez pislik gibi bir başka pisliktir kendisi.
  • el chapo bence eleştirilerin aksine gayet akıcı ve senaryosu iyi yazılmış bir dizi. kurgu karakterlerin olaylara bağlanması güzel olmuş. tek sıkıntı bazı zaman dilimleri çok hızlı geçiyor olaya biraz daha atraksiyon katılabilirdi. narcos severlerin kesinlikle zevk alacağı bir dizi.
  • macera-dönem dizisi tadında netflix yapımı. ilk sezonunu izledim. biraz underrated kaldığını düşünüyorum. el chapo'yu oynayan arkadaş hariç oyunculuklar üst düzey değil ama senaryo, dış mekanlar, görüntü açıları, kıyafetler falan 10 numara. el chapo'yu oynayan arkadaş da (bkz: marco de la o) karakterin hakkını veriyor. tip olarak da baya benzetmişler.

narcos'tan sonra "çakma" yakıştırması yapanlar olacaktır ama ben tavsiye ederim. bu tür yapımları sevenler bu diziyi de keyifle izler.

edit: 2.sezonu da izledim. başlıkta yapılan kötü yorumlara katılmıyorum, iki sezonu da yağ gibi akıyor. bölüm olarak değerlendirdiğimizde, tek başına çok başarılı bölümler de var. izleyin efendim, chapo'ya sempati duymak zorunda değilsiniz ama pişman olmazsınız. bir de şu benjamin avendano'yu canlandıran arkadaş kesinlikle günün birinde ibrahim toraman'ı da canlandırabilir.
hesabın var mı? giriş yap