• mutfağa giren bir erkeğin emekleme dönemi yiyeceklerindendir. benimde orta okul yıllarında kendimin icat ettiğimi düşündüğüm bir yemektir. bu yemeği ilk denemem yarım ekmek arasına ufak paket ruffles boşaltıp üstüne ketçap mayonez dökmekti, ortaya çıkan sonuç yenilebilir değildi. ikinci deneme ekmeğin arasına ketçaplı ruffles koyup mayonez sıkmaktı, oda yenilebilir değildi. üçüncü deneme ekmek arası ruffles ve mayonezdi, yenilebilirdi ama çok ağır ve yağlıydı. mayonez bu tarifin içinde olmalıydı ama sek olarak kullanılınca rufflesın yağlı yapısı ile birleşince çok ağırlaşıyordu. dördüncü deneme mayonezli sos üretmek üzerineydi aslında tek bir dördüncü deneme yok mayonezli sosun finalize hali ise: 2x süzme yoğurda 1x mayonez dökerek ilk önce mayonezi yumuşatmak daha sonrada bir diş ezilmiş sarımsak, karabiber, pul biber, tatlı toz biber, nane, biraz kimyon ve baharatlıkta tadı kokusu hoşa giden bilimum baharatın katılıp karıştırılması ile mayonezli sos elde edildi. aslında elde edilmeye çalışılan mayonezli sos günümüzde de kullandığım dip sostur ama doritos dippas çıkana kadar ben dip sos kavramına uzaktım. mayonezli sos yani dip sos bulunduktan sonra bir türlü yarım ekmek arasına konan rufflesın üstüne dökülen sosun miktarı tutturulamamaya başlandı, sos az konursa cipsler kuru kalıyor çok konursa da ekmek sosu emip yumuşuyor dağılıyor ve yemesi acayip zor bir hale geliyordu. bu noktada beyaz ekmeğin yanlış olduğu ortaya çıktı, beyaz ekmek yerine taş fırında pişen köy ekmeği tost makinesinde kızartılarak kullanıldı. böylece kızartılmış köy ekmeği sosu içine emmeyip dağılmadan sandwich formunu muhafaza etmeyi başardı.
  • eger cips ruffles ise krem peynir de eklenerek tadina doyulmayacak yemek * dikkatli yemek lazim lakin cok kilo yapar ayni zamanda. *
  • kepekli,çavdarlı,tahıllı... ekmeklerle doğası gereği uyuşmayan müthiş lezzet.
    en ideali hiçbişeysiz taze ekmek ve sade ruffles bileşimidir.

ayrıca ruffles hastası iki kediniz varsa onlar gözünüzün içine bakarken boğazınızdan geçemeyeceği için sonlara doğru sadece ekmekle de yetinebilirsiniz...

edit:ne yazıkki artık bir kedim var...
  • benim bu. bana ait yani. yaptım oldu manasında, yoksa patent falan bana uzak şeyler.

bundan bayağı bir yıl önce, liseye yeni başlamışız. spor falan yapıyoruz tabii, ergenlik denen dönem sırasında hormonlar tavanlarda geziyor...

arkadaşlarla basketbol oynuyoruz; ama ne oynama! öğlen 12'de 2 litre su ve 1 havluyla sahaya giriyorsun, akşam 9'da 4 litre su içmiş ve 10 litre terlemiş olarak dönüyorsun. enerji tavan yani.

eee haliyle de aç oluyor bünye.

neyse, efenim konuyu çok uzatmayalım.

bir gün yine bu şekilde eve geldik arkadaşlarla. açlıktan kırılıyoruz. tesadüf o ki, evde de yiyecek bir şey yok.

yaptık ettik, dolapları karıştırdık, kahvaltılık dahil olmak üzere hiçbir cacık bulamadık. e tabii öğrencilik kötü. cepte de 5 kuruş para yok.

tam ağlanıp sızlanmaya, diğer arkadaşın evine gidilmeye karar veriliyor ki, o sırada dolapların birinden 3 paket ruffles çıkıyor. soğanlı ve peynirli olanlardan.

herkese 1 paket cips var; ama biz insan irileri doymayız ki bunlarla!

evde dip köşeden bulduğum 5 10 kuruşu denkleştirip marketten ekmek aldıktan sonra harika fikir geldi aklımıza: ekmek 3'e bölünür, cips dağıtılır, ketçap ve mayonez sıkılır, yanda 1'er litre su ile tüketilir...

tam biz bunu yaparken alışverişten dönen annemi görünce değişen yüz ifadem yıllardır anlatılır aile meclislerinde ki o apayrı bir başlığın konusu.
  • böyle bir şey olamaz samet dedirten güzellik . doksanlarda bill cosby'nin - ki kendisi hem şakacı hem obur bir insandı - dizinin bir bölümünde yaptığı sandiviçin içine cipsi koymasıyla beni benden almış hemen ilk denemelerden sonra nazarımda " vay babeyin doğuna sıçiiiimmm " kategorisine yükselmiş , bayağıdır yapmadığım bir ara acilen tüketmem gereken kara gün dostu .

ha bir de cips kola vardır ki vize haftasından sonra onunla ilgili ilk romanıma başlayacağım .
  • öğrenci evinin tembel sakinlerinin vazgeçilmezlerindendir. ancak öğrencilik hayatımda çok daha enteresan kombinasyonlara şahit olmuşluğumda vardır.

(bkz: ekmek arası pilav)

(bkz: ekmek arası makarna)
  • ekmek arası patates kızartması gibi oluyor ruffles kullanılırsa;ki bu da gayet doğal bir şeydir ikisinin de patatesle yapıldığını düşünürsek.tadı güzeldir,hazırlaması eğlencelidir.ama damaklara dikkat;cipslerin kenarları damaklara batabiliyor..
hesabın var mı? giriş yap