• tekil bir isimdir. yani bu tatlının adı ek, ekler de çoğulu değil. zaten dikkat ederseniz tatlıları sipariş ederken çoğul olarak etmeyiz. baklavalar istiyorum, kadayıflar istiyorum, bülbül yuvaları istiyorum demeyiz. ekler tekil bir kelime, fransızca'dan geliyor, orijinal hali "eclair". dolayısı ile çoğul yapmak istesek o da eklerler olur. nolur, allahınızı severseniz şu tatlıya ek demeyin. nolur bak.

edit : bülbül yuvasının tatlı olarak çoğul halini de tarihte ilk ben kullandım herhalde, çok garip oluyormuş.
  • beyaz kremalı olanını bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği hede. artık her yerde yağlı ve garip renkli bir kakao* kreması kullanılarak yapılan eklerler satılıyor. meretin dışı zaten çikolatalı, içine koy işte o mis gibi beyaz kremayı, lezzeti dengelesin. ama yok. zaten bizimkilerin o beyaz kremaya garezi var bence. aslen avrupa kökenli olup beyaz krema ile yapılan tatlılara bile ultra şekerli, extra kakaolu alternatifler üretip içine ediyorlar. bu yetmez annem, şerbetleyip tulumba tatlısına çevirin ekleri, içine de bol kakao kreması, hatta mesir macunu filan dökün, tam olsun.
    canım beyaz krema, sen hep benim için uzak diyarların tatlı rüyası olarak kalacaksın herhalde. hüngür.
  • bundan yıllar önce, on beş ya da on dört yaşındayken, okuldan gelmişim, evde kimse yok, yemek falan da yemişim, öyle takılıyorum evin içinde. kapı çaldı. gittim açtım. kapının kulbunda bir torba, içinde de bir pastaneden alınmış kutu, kutunun içinde de dört tane ekler. ikisi çikolatalı, ikisi de muzlu. dün gibi hatırlıyorum. kapıda kimse yok ama. sağa sola baktım, merdivenlere baktım, kimse yok. hızır getirdi zaar, diyip aldım ben bu kutuyu içeri. bir güzel yedim dördünü de. babam herhalde pastaneden aldı, eve getirirken dayanamadı birazını yedi, artanını da oğluna bıraktı, ama zamanı olmadığı için de kapının kulbuna astı, diye ben kendime acayip mantıklı bir senaryo yazdım. babamın işyerinin evle alakasının olmaması, saatin daha öğlen vakitlerinde olması beni hiç ilgilendirmedi. neyse akşam geldi. babama dedim ki, sağ ol, çok güzeldi eklerler. ne ekleri oğlum, dedi. kapının kulbuna asmışsın ya, dedim. oğlum ne kapının kulbu, dedi babam. beni hiç anlamıyor ama, hiç anlamıyor. ya dedim bugün kapı çaldı, kulpta da eklerler vardı, muzlu falan, ben yedim onları, dedim. sen bırakmadın mı? diye de sordum. ben bırakmadım, niye yedin, bilmediğin her şeyi yiyecek misin, dedi. bilmediğim şey değildi ki, eklerdi, dedim. öyle geçti akşam harala gürele. kimin getirdiğini ailece çözemedik, beni de takibe aldılar birkaç gün, ağzımdan köpük falan çıkar diye. şükür, otuz yaşına geldim, ama hiçbir şey olmaşlkjaisıfdhaikf
  • bir de bunların ufakları, top gibi olanları varmış. ben daha göremedim. bunu iddia eden arkadaşımla bir pastanedeyiz ve...

keçi: patron bu eklerlerin ufaklarından varmı ?
    mekan sahibi: paranız yoksa ortadan böleyimde vereyim ?

not: hırs yaptı 4 tane yedi.
  • belgin dorukun :"azınızda bir dakika,midenizde 1 saat,kalçanızda 1 ömür kalır" dediği tatlı.
  • tehlikeli pastadır.
    normalde 2-3 kişilik bir pastayı tek başına yemek istesen büyük ihtimal için bayılır. ekler denen şahane şey öyle değil işte. al bir kilo sıkılmadan çerez gibi tek tek yollarsın mideye, sonra gelsin kilolar, gitsin eski pantolonlar.

bu konuda en şanslı insanlar da bursa'da yaşayanlardır, zira türkiye'de bulabileceğiniz en iyisini heykel'de kaan parfümerinin yanındaki ülkü pastanesi yapar (bu tavsiyeye uyup beyenmeyen çıkarsa ekleri bana verebilirler, sorunsuzca imha ederim).
  • akşam yemeğine malzeme almak için markete giderken, yol üzerinde gördüğüm pastaneye girmemle başladı her şey. aslında aklımda ekler almak yoktu, sadece sahibi olan cem abi'ye bir selam vermek için girdiğimi düşünüyordum.

neden sonra vitrindeki ekler reyonunu görmemle her şey alt üst oldu. yaklaşık 1 aydır büyük azim ve disiplinle uyguladığım şekersiz ve karbonhidratsız diyetimi bozmama ramak kalmıştı ve o ramak bırakın bozulmayı, yerle yeksan oldu.

şu an mı? tam tamına 28 adet ekler yemenin mutluluğunu yaşıyorum...
  • (#122738149) "ekler tekil bir kelime, fransızca dan geliyor, orijinal hali "eclair". dolayısı ile çoğul yapmak istesek o da eklerler olur. nolur, allahınızı severseniz şu tatlıya ek demeyin. nolur bak." denilmiş.. allahını seversen kaç kişi ek demiştir şu tatlıya? onlarca kez adının fransızcadan geldiği bilgisi verilmiş başlıkta zaten, sen de tekrar etmişsin sağolasın da bu suçlama kime arkadaş.
  • kucukken sık sık pastaneciye (hı?) bana bi ek verir misiniz dedirtip anlam karmasasi yaratan super tatli
    lakin icindeki krema beyaz olmali mutlaka
  • (bkz: éclair)
hesabın var mı? giriş yap