• --- spoiler ---

filmin başında bir yerde eddington kütüphaneye gidiyor ve görevliye: "einstein, albert. elimizde ne varsa" diyor. o zamanların googlearaması. görevli gidiyor 2 dk. sonra elinde kitapla dönüyor. - yaklaşık 1 sonuç bulundu (120 saniye).-

--- spoiler ---
  • bu bilimsel devrimde eddington'un çabasının dünyaca yeterince takdir edilmemesine içerleyen ingilizlerin haykırışları. uzun sözün kısası film çaktırmadan "bizim eleman teorisini ispatlamasaydı einstein sefil bir alman bilim adamı bozması olmaktan asla çıkamayacak, unutulup gidecekti" diyor sanki.
  • geçen hafta saat 04:00 civarına kadar cnbc-ede keyifle izlediğim film.

fizik üzerine hiç bir bilgisi olmayan ama hep merak etmiş birisi olarak beni ekrana kitlemiş, oyunculukmuş zartmış zurtmuş siklemeden sadece hikayeye odaklandırmış ve bir çok olayı görünce "vay anasını demek öyleymiş" gibisinden tepkiler vermeme sebep olmuş güzel bir film.

albert einstein'ın nasıl einstein olduğunu benim gibi hakkında çok az bilgiye sahip insanlara göstermesi gayet keyifliydi. fiziğe meraklıysanız ve pek akıcı olmayan filmler sizi sıkmıyor ise gayet gideri olan bir film, bilginize. ayrıca einstein'ın o meşhur dili dışarda fotoğrafının öyküsünü "de" (bir çok şeyin yanında bunu da) benim gibi bilmeyen insanlara anlatıyor. hoş.
  • david tennant'ın arthur eddington'ı, andy serkis'ın ise albert einstein'ı canlandırdığı ingiliz, amerikan ortak yapımı film. bir de rebecca hall vardı ki eddington'un kız kardeşini canladırıyordu.
    david tennant daha dr. who olmadan 2008 yılında eddington olmuş. canlandırdığı gollum ve maymun oluşunu da baz alarak söylüyorum andy serkis gerçekten değişik bir tip.

film görünürde, görelilik kuramı’nın çıkış öyküsünü anlatıyor.

--- spoiler ---

birbiriyle savaş halindeki iki farklı ülkede bulunan iki farklı dünya görüşüne sahip, ama bilimi milli çıkarların önünde tutabilen iki bilim adamı arasındaki ilişki irdelenirken, arka planda birinci dünya savaşı sürecinde savaşın anlamsızlığı işleniyor. bir de taraf tutuşunun yavanlığına yer verilmiş, mesela nobelli fizikçi max planck'ı takdir edeyim mi einstein kadar tutarlı olamadığı için gıcık mı olayım bilemedim. diğer alman ve ingiliz bilim adamlarına kökten sinir oldum. bilim adamı diyorum çünkü filme göre, berlin üniversitesinde önemli bilim adamlarının toplandığı mekana kadınların girmesi bile hoş karşılanmıyordu.
    filmde newton'un mirasını korumak üzere görevlendirilmesine rağmen, onun yasalarını çürütmeyi göze alabilecek kadar ülkesinden çok bilime kendini adamış, gay olma ihtimali de inceden işlenmiş, aşık olduğu adamı savaşta kaybettiği için savaşı anlamsızlaştırsa da, din ile ilişkisini koparmamış, bilimle tanrıya ulaşma hevesinde, sakin, einstein'ın yol almasına vesile olmuş bir eddington karakteri var. eddington gerçekten bu mudur, yoksa film ingiliz kumaşları ile dokunduğu için mi bu kadar duyarlı işlenmiş bir bilmiyorum.
    ama tüm einstein'ın duruşuna hayran olmamak mümkün değil. sadece aile yaşantısı eleştirilebilir ki, böyle bir adama meyleden kadının da 8:30-17:30 mesaisi olan bir adam beklememesi gerekir kanaatindeyim.
    bu arada, teoriyi çözerken, einstein ile planck arasındaki muhabbet dikkate şayan...

--- spoiler ---

filmin kısaca özeti: savaş kötüdür, bilim iyidir, siyaset karıştırılmamalıdır, dâhiler için hayat zor olabilir...
  • bir delinin dil çıkarması,
    bir dahinin göz kırpması.
  • fizik seven birinin kesinlikle izlemesi gereken bir yapım. bir belgesel değil kesinlikle. biyografi demek belki daha doğru olabilir ancak iki bilim aşığının ortak çalışmalarının biyografisi. ilim irfan sevdasından mı farklıyı arayıştan mı bilinmez ben gerçekten beğendim. biraz kısaydı ancak, teoriyi ve süreci basitçe gayet güzel anlatmış. denildiği gibi izafiyet değil genel görelilik teorisi anlatılıyor. max planck'ı einstein ile çalışırken görmek ayrıca güzeldi, bir yerlerden erwin schrödinger'de kedisiyle gelir mi diye beklemedim değil. müzikleride çok hoştu gerçekten.

--- spoiler ---

yalnız eddington bildiğin gay denmiş film boyunca alttan alttan ona üzüldüm. piyano anfi fark etmez einstein affetmez modunda olmasıyla beni gerçekten üzüyor böyle yapımlar. farklı noktalarınıda katalım ünlü şahsiyetlerin derken hep olumsuz yanlarına dokunuyorlar. bizde de böyle bi mustafa filmi çekiyorlar arada hatunlar, sigara, alkol ver alttan alttan seyirciye ohh. "atatürk tabu mu", "eee yalan mı içmez miydi?" fln, tamam birader olmayabilirde burda bir art niyet olmadığına samimi olarak inanıyor musunz? yapmayın allah aşkına.

--- spoiler ---

teoriyi kanıtlayan fotoğraf için de böyle buyurun:

http://en.wikipedia.org/…:1919_eclipse_positive.jpg

sir isaac'in kemikleri sızlamıştır..
  • gayet tadında bir film. isminin sıradanlığına aldanılmaması gerekir. keyifli ve bir o kadar da anlam yüklü bir film.

einstein'in o dilli milli meşhur pozu. nereden geliyor acaba? cevabı filmde.
  • --- spoiler ---

max planck: ya tanrı sana yanıldığını söyleseydi. sana "uğraşma, newton haklı" deseydi?

albert einstein: o zaman tanrı'ya bu bakış açısından dolayı teşekkür ederdim, birbirimizle ters düştüğümüzü kabul ederdik ve kendimi tanrı için daha çok üzülür bir durumda hissederdim.

--- spoiler ---

son cümle beni benden aldı.
  • dün izlediğim güzeller ötesi film. bazı filmler vardır, sizi başka diyarlara götürür, bazıları üzerine saatlerce kafa yorulur, bazıları ağlamaktan heder eder, bazıları güldürür ama bazıları hoş bir sada bırakır ya; işte bu film de o filmlerden, filmlerin en kıymetlilerinden. çok naif, çok şirin, çok zarif ama çok güçlü bir film.

oyunculuklara zaten diyecek bir şeyimiz olamaz, andy serkis ve david tennant'dan bahsediyoruz çünkü. david tennant'ın hüznü bu kadar güzel yansıtması beni hep şaşırtıyor. adam çok güzel gülüyor, her türlü şebekliği yapıyor ama aynı neşeli adam çok çok hüzünlü bakıyor. hele bunu kimseye anlatamam deyip kız kardeşine sarılıp ağladığı sahnede eddington kadar ben de ağladım, kıyamam.

keşke hepimiz einstein ve eddington kadar "şuuru açık" insanlar olsak.
  • filmi şu an bitirdim. fizikle ilgili olaylara bayılan biri olarak filme de bayıldım. ama yukarıda ki arkadaşların da dediği gibi filmi fizikle ilgilenmeseniz bile beğenirsiniz. izlemeyen varsa hemen izlemeli bence.
hesabın var mı? giriş yap