• buraya gidenler otopark sorununu bilir. hafta içi bile akşamları yer yoktur. bakarsınız otopark dolu, avm'ye girersiniz insan yoktur. çünkü etraftaki evlerde oturanlar araçlarını genelde buraya parkediyor.

2 gün önce 21:30 civarında ön kapısının önünde bir arkadaşla beraber sigara içiyorum. otoparkın park bölümünde yer olmadığından olsa gerek kapının hemen önündeki yola parkedilmiş 34 plakalı kırmızı bir volkswagen scirocco var. bu aracın düzgün giyimli, temiz yüzlü sahipleri geldi, binmek üzere sürücü kapısını açtılar. tek kapı olduğu için kapısı biraz uzun olduğundan yolu hafif kapladı ama kamyon hariç her aracın geçebileceği kadar yer kalmıştı hala.

tam kapıyı açtıkları sırada arkalarından yavaşça gelen 35 plakalı dodge nitro bilinçli olarak elemanların üzerine kırdı ve toparlayıp durdu. nitro sahipleri bariz olay çıkarmak için yaptı bunu. nitro'da 2 kişi vardı ve her bu tür araba kullanan insanları sevmediğim gibi bu 2 kişiyi de gözüm tutmadı. anlamışsınızdır işte, hareketleri olsun, konuşma tarzları olsun. bir kaç dakika süren bakışmalar ve "buraya araba mı parkedilir lan?" tarzı atışmalardan sonra bir tanesi birinci vw'li elemana vurmaya başladı ikinci vw'li eleman da aralarına girdi.

nitro'nun sürücüsü arabasına yöneldi, arkadaşa dedim ki "yürü adam silah çıkarıcak" bir kolonun arkasına geçip mevzi aldık. yanılmamıştım arabadan tabancayı aldı mermiyi namluya sürüp beline soktu. diğerleri kapışırken olay yerinden uzaklaşmışlardı, koşarak o üçünün yanına gitti. oraya vardığında silah belinden düştü. silahı gören ikinci vw'li "polis çağırın", "güvenlik güvenlik" diye bağırıp bilinçsizce koşmaya başladı. tabi ne polis geldi ne de güvenlik müdahale etti. güvenlikler de bizim gibi uzaktan izledi. zaten güvenlik dediğin nedir ki? kendini koruyamayacak adam seni beni mi koruyacak?

sonuçta silah kullanılmadı ama olay sonunda birinci vw'li oldukça kötü durumdaydı. hiç suçları olmadığı halde dayak yedi ve ölüm korkusu yaşadılar. nitro'lu mafyavariler mi? senin de tahmin ettiğin gibi hiç bir şey olmadı, arabalarına binip gittiler!

işin özü "ölmek bedava"! çünkü bu kadar olay dışarıdaki masalarda çay kahve içen ve etrafta yürüyen onlarca insanın içinde gerçekleşti. vw'liler zaten masumdu. hem darp ediyorsun, hem de silahla güçsüz adamın üstüne gidiyorsun. silahı kullansaydı o mesafeden kesin vw'lilere isabet ettirirdi. muhtemelen mermilerden bir ya da bir kaçı olayla hiç alakası olmayan etraftaki insanlara denk gelirdi. kullanmadan bile olabilirdi bu, çünkü mermi namluda silah yere düştü sertçe.

aslında bunları dodge nitro başlığına mı? maganda başlığına mı? yazayım diye düşündüm, buraya karar verdim.
  • gonullerde ismi her zaman "egs" olarak kalacak ali$veri$ merkezi.
  • bir 5d muhabbeti var ki bunlarin adi 5d degil meme sallayici olmaliymis bence.
  • izmir'in ilk avm'lerinden biri. lise çağımda, evimizin de yakın olmasından dolayı hemen her gün giderdik. aynı zamanda piyasa bi yerdi.

o zamanlar koyu turuncu veya kiremit rengi bir dış rengi vardı. öğlen yürüyerek giderdik. arabayla gelenler, mavişehir'in girişini tıkar, otopark sorunu çekerlerdi. gelir gelmez soluğu afm sinemasından blalır, biletimizi cebe attıktan sonra burger king'e giderdik. o zamanki sloganı "alevde ızgara" idi ve şimdiki lezzetinin çok üzerindeydi.

yemek bitince, zemin kata iner, d&r'dan alacağımız cd için, ortak kullanıma sunulan cd çalar cihazları kullanırdık. kitap alacaksak da kitabımızı alır, sinemaya geçerdik.

sinema çıkışı bazen kahvemizi içer, bazen de planet bowling'de bowling veya bilardo oynardık. genellikle akşam saatlerine denk geldiği için lig tv'de maç izleyebilir, çeşitli menülerden yemeğinizi yer, oyunumuzu oynar, günümüzü ve harçlığımızı tüketirdik.
  • 119 milyon dolar ise bedavaya gidiyor demektir.

200 magazasi ortalama 10bin tlden 2 milyon aylik geliri olan bir yer icin yaklasik 10 yilda kara gecer pozisyona gelecek ahaha hala okuyor musunuz lan ciddi ciddi?

internet ilani ile satildigina gore icler acisi bi halde olan, karsiyakadaki tamamen mavisehir ahalisin yonelik, bornovadaki ise civar varoşuna yonelik olarak kalmis, modasi gecmis bi yer egepark.
  • koridorlarında saklambaç oynamış, mcdonald's'ında doğum gününü kutlamış, "ege park" adına alışamayıp hala "egs" diyen, 15 yıl önce açıldığı günden beri her daim yolunun düştüğü, bugün de üniversiteyi bitirmiş biri olarak söylüyorum ki 1-2 defa restorasyona girdiği zamanları saymazsak bunca yıldır kalabalık olmadığı bir dönem bulunmayan alış veriş merkezi.

yıllar içinde mavişehir bölgesi büyüdü, egs'nin çevresine yeni rakipler eklendi (bkz: izmir kipa çiğli), (bkz: carrefour karşıyaka) ama hiç biri burası gibi bir merkez, bir marka olamadı. müşteri profili zaten her zaman belirli bir düzeyin üzerinde ki egs'nin böyle benimsenmesinin ve hep bu kadar dinamik kalmasının bir sebebi de diğer avmler kadar büyük ve bir hipermarket filan havasında olmaması ve ciddi bir piyasa mekanı olmayı da başararak gençler için de her zaman önemli bir alternatif olabilmiş olması belki de.

yıllar geçti, liseyi bitirdik, ankara'ya gittik, üniversiteyi bitirdik, izmire döndük, el kadar bebeyken içinde bizim yaptıklarımızı şimdi yeni el kadar bebeler yapıyor fakat egs hep aynı egs... hayat gerçekten çok entresan...
  • sahibinden.com 'da satılık ilanı var. 119 milyon dolarmış. bir avm'nin, sahibinden.com'da yer alması salakça geldi.
  • hemen yanına mavi bahçe avm açılınca bir süre tenhalaşan ve fazla müşterisi olmayan, ama içine birkaç ay önce köfteci yusuf'un açılmasıyla yeniden canlanan alışveriş merkezi. köfteci yusuf'u eski teknosa'nın yerine açtıkları için içinde büyük elektronik mağaza eksikliği vardı bir süre ama geçtiğimiz mayıs'ta içine bir adet mediamarkt açılmış.
  • ben lisedeyken adı egs park idi.

ve etrafta başka avm de yoktu.
  • karşıyaka'nın otoban üstündeki dağlarındaki konutlarda oturan ex'le, aliağa'da oturan ben'in en sık buluşma noktası, idi. cinemaximumda ronin, gravity, düğün dernek, behzat ç. ankara yanıyor, monsters university, los amantes pasajeros gibi filmler izlenmiş, beyaz et'inde ve buharda tavuk pişiren dükkanında tıkınılmış, friends and burgers'ında "oha ben daha önce hamburger yememişim" denmiş, ferruh filiz'inden alışveriş yapılmış mekandır.

avm'den nostalji mi olur demeyin, oluyo lan. inan ki :(
hesabın var mı? giriş yap