• ateist olduğu için türk kimliğini kaybetmemesi bazı suserları rahatsız eden youtuber kişilik. dediği gibi ahmet kaya apocu bir pkk'lıdır bunu kimse inkar edemez.
    (bkz: vallahi apo'yu özledik)
  • sabah sabah kekoları zıplatmış youtuber.
  • efe sen neye donustun birader ya. ekrem imamoglu'na siyaset yasagi gelmis. bu konu ustune podcast atmis efe. konustugu seylere bak. yok magduriyet uzerinden oy verilir mi. yok bu senaryoyu daha once gormusuz.

yav iktidar, once bu ekrem'in kazandigi secimi iptal ettirdi. sonra ekrem ikinci kez kazaninca ibb'nin elindeki yetkileri elinden geldigince kirpti. sonra ekrem'in buldugu kredilere paralara el koydu. butcesini kisitladi. ic isleri bakani yillardir ekrem'in ustune oynuyor. yok terorist varmis bilmemne. adami mobese kameralari ile takip ediyorlar. normalde yani mobese goruntusunu bir dava'da bile kullanip kullanamayacagin duruma gore degisiyor, bu adamin mobese goruntuleri medyaya servis edildi. ve de artik en son adama "ahmak" dedi diye 2 yil'dan fazla hapis cezasi veriliyor, siyasetten men ediliyor. belki de ibb'ye el konacak.

senin de bu konu ustune gorusun "magduriyet uzerinden oy verilir mi", "bunu biz daha once gorduk" vs vs.

siz nesiniz birader allahaskina nesiniz ya neye donustunuz amaciniz ne, acik olun.
  • kürtçülere kappağı koymuş olan youtuber.
  • süleyman soylu'ya toplumu kutuplaştırdığı ve böldüğü suçlamasıyla dava açmıştır. şu ortamda bu hareketi yapmak göt ister, helal olsun.

sevin sevmeyin, hayat eylemi ödüllendirir, lafı değil. sonuçlardan bağımsız olarak sadece bu eylemiyle bile büyük saygı ve desteği hakediyor. hepimiz böyle yapsak meydanı boş bulup at koşturamazlar.

debe edit: şaağğk
  • apocuları hoplatmış youtuber.
  • intihar eden öğretmene cevap videosunda gram psikoloji bilmediğini su yüzüne çıkaran youtuber.
    kendisini lise zamanlarımdan beri takip ederim. huzur ve irfan serisine güler, kırmızı hapı da ilgiyle takip ederdim. herhangi bir düşmanlığım yok yani.
    ancak yukarıda bahsi geçen videoyu sinirden tamamlayamadım. bilmediğiniz, okumadığınız konularda ahkam kesmeyin arkadaşım ya!
    intihar konusu benim yumuşak karnım. önlenebilir olduğunu düşünüyorum her daim ve önlenmesi gerektiğini de. çünkü bana göre insan yaşamı değerlidir. ancak şimdi konudan sapmayalım.
    şimdi özetlemek gerekirse, bir matematik öğretmeni sistemin çarkları altında ezilmiş. bugün gündemde yer alan başlığı okuduktan sonra “özel okul öğretmenlerinin yardım çığlığı” ben dahi empati yapabiliyorken, bu adamın sıkıntısını, bunalımını “ay neymiş 2 ders saati fazladan koymuşlar, dünyada ne dertler var” sığlığında eleştirmesine tahammül edemedim.
    adam, ruhum hiçe sayılıyor. bu kurumlar birer ticarethane, emeğimiz sömürülüyor, bu çocukları bomboş bir sistem için yetiştiriyoruz vicdanım sızlıyor diyor. efe aydal da bunun bir sistem eleştirisi olmadığını inatla savunduğu gibi yetmiyor, kendi yaşadığı sorunları ortaya dökerek “bakın ben bunların hiçbirisini sorun etmedim” diyor.
    daha da ileri giderek, yüksek ihtimalle majör depresyondan muzdarip, kendi canını almaya yakın o anlık öfkeyle video çekmiş bir merhum hakkında “bana böyle insanları çağrıştırdı” diyerek kendince analiz yapıyor.
    o kadar kanıma dokundu ki anlatamam.

stres yatkınlık modeli diye bir şey vardır arkadaşlar. bu ne demek bilir misiniz? seni yıkan bir şey diğerine devede kulak kalabilir demek. sosyal çevre diye bir şey var arkadaşlar bilir misiniz? senin yanında destek olan, sana eşlik eden, seni yaşama bağlayan insanlara herkes sahip olmayabilir mesela. peki ya genetik faktörler nedir bilir misiniz? bipolar bozukluk? şizofreni? majör depresyon vb. bozuklukları ailenizden miras olarak alabileceğinizi falan?

siz bilir misiniz bilmiyorum ama efe bey bilmiyor çok açık. öyle açık ki, pişkince ben de yaşadım bunları ama intihar etmedim diyerek üst perdeden bakıyor bir de.

ben söyleyeyim, intihar eden öğretmen idealist bir insan. dini imanı para olanlara yenik düşmüş. yanında da destek olacak, hayat boktan ve adaletsiz ama gel bu yolda kol kola yürüyelim diyeni yokmuş belli ki. ya da o buna izin veremeyecek kadar yorgun düşmüş. söylediklerine katılıyor ve anlıyorum. sistemin bozukluğunu, kapitalizmi anlıyorum. adaletsizliğe isyanını anlıyorum. ama bir psikolog olarak gerekli yardımı görmeden, bu bok çukurunun içinde debelenirken yine bile hayatının ve kendinin değerli olduğunu, nefes alacağın güleceğin zamanların geleceğine inancını yitirdiğin için üzgünüm inan avşar.

her ne kadar çok eski bir konu olsa da, ben yeni keşfettim ve çok öfkeli olduğum için bu entry’i yazdım. efe aydal’ı çok severdim ama bu videosu artık “sabit fikirli” birisi olduğunu düşünmeme sebep oldu. bir daha herhangi bir videosunu izlemeyi düşünmüyorum.

edit: videonun linkini soranlar olmuş, ekliyorum. video

edit2: alttaki eleştiriye yanıt veriyorum. normalde sevmem ama çok boş vaktim var, neden olmasın. öncelikle bu bir haklılık, haksızlık mevzusu değil.
    efe aydal videosunda kendi de “evet, bu dünyada adalet yok” diyor zaten. loser mentalite dediğiniz şey kurban modu ise eğer haklısınız. bu bir bilişsel çarpıtma olarak da görülebilir. kişi, bütün kötülüklerin onu bulduğunu düşünebilir. bu bir yanılsamadır. hayatta kendini sürekli kurban olarak görmek ne kadar yanlışsa, sürekli güçlü olmalıyızı dayatmak da o kadar yanlıştır. bunu videoya gelen cevaplardan da görebiliyoruz. “efe abi sen çok güçlüsün ama ben değilim.” vb. ayrıca güzel çürüttüğü falan da yok. ben şöyle baş ediyorum ben böyle baş ediyorum diyerek depresyonda olup onu izleyen insanların daha çok suçlu ve yetersiz hissetmesine sebep olmuştur. ben neden baş edemiyorum diye sorgulatarak. olması gereken bu şekilde düşünenlerin en yakın zamanda destek almasıdır. “ya bunu mu dert ettin arkadaşım, kusura bakma ama bu bir dert değil” deyip majör depresyonun bilişsel fonksiyonları ne kadar bozduğunu görmezden gelen birisini dinleyerek değil.
    kendisine dair hayranlık da nefret de beslemiyorum. hoşlanmadığım bir videosunu eleştirdim. olay bundan ibaret. sevgiler

son olarak, lütfen sürekli karamsar düşünüyorsanız (hayattaki olumlu ve güzel şeyleri görmüyorsanız), hiçbir şeyden keyif almıyorsanız, intihar düşünceleriniz varsa destek alın.
  • hapis cezası almış insan.

adalet bir gün herkese lazim olacak.

detaylı açıklama;

verilen hapis cezasinin gerekçesi

hakaret suçu olduğu iddia edilen paylaşımlarım. üçüne de cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı:
    1) https://youtu.be/77ty2ctyc4u

2) bu listenin dördüncü maddesi: https://efeaydal.medium.com/…tam-liste-26fb25a68348

3) https://twitter.com/…us/1277574513602019328?lang=en

olayı bilmeyenler için: daha önce 2. maddedeki olaydan dolayı takipsizlik, 3. maddedeki olaydan dolayı da beraat almıştım. ancak yaşadığım bu davaları anlattığım bu paylaşımlar yüzünden bana tekrar dava açıldı ve bu sefer suçlu bulundum.

hala anlayamayanlar için örnek vereyim:
    ahmet isminde bir tanıdığınız ile ilgili eleştirel bir video çekiyorsunuz. o videoyu başkası, başlığını "şerefsiz ahmet" olarak değiştirip kanalına yüklüyor. bu sebepten dolayı siz karakola çağrılıyorsunuz. o videoyu o başlıkla yükleyenin siz olmadığı anlaşılınca takipsizlik alıyorsunuz.
    olaydan 5 sene sonra: "benim çektiğim bir videoyu başkası ş.... ahmet olarak yüklemiş, bu yüzden karakola çağrıldım ama takipsizlik aldım" diye bir paylaşım yapıyorsunuz. (şerefsiz kelimesini sansürleyerek). bunu yazdığınız için hakaretten tekrar dava açılıyor ve bu sefer suçlu bulunuyorsunuz.

örnek 2:
    podcastinizde "ahmet zamanında fethullahla kanki değil miydi" diyorsunuz. bunu dediğiniz için dava açılıyor ama bu hakaret olarak değil siyasi eleştiri olarak kabul edildiği için beraat alıyorsunuz.
    bu beraat kararından önce twitter'da "ahmet zamanında fethullahla kanki değil miydi dediğim için duruşmam var" diyorsunuz. bu paylaşmınızdan dolayı tekrar dava açılıyor, bu sefer suçlu bulunuyorsunuz.

örnek 3:
    kim olduğu belirsiz birinin taklidini yapıyorsunuz. bu taklidin içinde hakaret kelimeleri bulunmuyor ama: "liderlerini çok fazla seven bazı kişiler bu tür videoları gördüğü zaman kutuplaşma artar, insanlar birbirini öldürür" denerek cezalandırılmanız isteniyor. "bu hareketi yapma yoksa insanlar tahrik olur" mantalitesinin nereye varacağını tahmin edebilirsiniz.

ben bütün bunları söylediğim için bana bir kez daha zincirleme suçtan dava açılırsa kesinlikle şaşırmam. bunu hem yapıyorlar, hem de bunu insanlara söylemenizi bile istemiyorlar.
  • kadınları safın gerisinde atan bir dine inananların babasının ölümü üzerinden pislik yapmaya çalıştığı kişi.
    kadınlar safın gerisinde kalıyorsa sizin dininiz aklın ve medeniyetin gerisinde kaldığı içindir.
    sizin dininiz işte bu kadar olum, olup olabileceği bu kadar.
    sen git bunu kurcala.
  • başıma bir iş gelmeyecekse son postuna hak verdiğim kişidir.

ahmet kaya zamanında güzel müzik/sanat yapmış olabilir (ki bence çok kötü, ama zevkler renkler vs), ancak bu aynı zamanda öcalan güzellemesi yapmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef.
hesabın var mı? giriş yap