• harvard university ve mit'in ortaklaşa başlattıkları devrimsel bir projedir.

bu projeye göre ik üniversitedeki bütün programlara ait bütün ders içerikleri internet üzerinden ücretsiz sunulacak.

bu kadar mı? hayır.

edx açık kaynaklı bir yazılım olacak ve diğer üniversitelerin de kullanmalarına ve genişletmelerine imkan sağlayacak bir yapıda olacak.

bu şu demek; önümüzdeki 3-5 sene içerisinde, dünyanın en ünlü ve çok pahalı üniversitelerinin kampuslerinde eğitim görme imkanı olmasa da, online olarak bu üniversitelere ait programları bitirip ellerinde sertifakaları bulunan çok sağlam insanlar ortaya çıkacak.
  • harvard'dan cs50, mit'den global warming science, washington uni'den de public speaking derslerine kayıt oldum. şimdilik sadece cs50 başladı ve adamların dersleri böyle geçiyorsa biz cidden üniversite okumuyoruz dedirtti. bizdeki üşengeç hocalar bir kısmı kendi ders anlatmaktan bile aciz ve öğrenci sunumlarıyla bir dönem geçiriyorlar. bir de cs50deki molan'a bakmak gerek. adam resmen bir şov hazırlamış ve bir aktör gibi oynuyor. ayrıca ilk hafta dersler bittikten sonra ödeve başladım. mit'nin scratch adındaki programıyla yaratıcılığını konuşturmanı bekliyorlar ve bildiğin ilk haftadan zorladı. saatlerdir bir oyun yaratmaya çalışıyorum ve daha işin içine kodlar bile girmedi. sonuna kadar gitmeyi taktım kafaya. diğer dersler de daha başlamadı ama çok heyecanlıyım bir an önce başlasın sömestrda bir sürü ödevim olsun istiyorum. sadece öğrenciler için değil her yaştan insan için çok keyifli, daha önceden keşfetmediğime üzüldüm.
  • eğitimin herkese ulaşmasını amaçlayarak oluşturulmuş online eğitim platformu. burada dünyanın seçkin üniversiteleri tarafından verilen dersleri bulabilirsiniz. alan çok geniş, yazılımdan sanata, tarımdan eğitime gönlünüzden geçeni bulabileceğinizi umuyorum. derslerin çoğu ingilizce bazılarında türkçe de gördüm ama incelemedim. ayrıca çok çeşitli programlar da bulunmakta, bazılarından sonra başvurulan birkaç programda öncelikli olabiliyorsunuz. içeriklerin kalitesi efsane dememe gerek yoktur sanırım. kurcalayalım biraz siteyi.

herkese ulaşmasını amaçlamak nedir? ders içeriğini ücretsiz olarak görüntüleyip takip edebileceğiniz anlamına gelir. ancak sertifika almak istiyorsanız ücret ödemek zorunda kalırsınız. dersler 200-250 dolar civarında. 50 dolar olan da var ama writing falan. haliyle daha kapsamlı dersler daha pahalı. ama üzülmeyelim aşağıda anlattıklarımı uygulayalım.

öncelikle sisteme üye olalım. dersleri gözden geçirelim. beğendiklerimize kaydolalım. şimdi kaydolduğumuz bu dersler için ödeme yapmazsanız audit student olarak devam edersiniz. burada sınavlardaki başarılarınız vs gösterilmez ama dersi güzelce takip edebilirsiniz. zaten eğitim sınavdan sonuçtan ibaret değildir.

eğer diyorsanız ki bu sertifika bana çok lazım. yok linkedin'e eklerim, klas durur vs artık sebebinizle ilgilenmiyorum. edx eğitimde fırsat eşitliği için %90'a kadar mali destek sunar. aşağıya linkini bırakıyorum.

edx financial assistance application

bu form aracılığıyla parasal destek başvurusu yapabilirsiniz. cevap oldukça hızlı, yaklaşık 1-2 gün içinde geliyor. her ders için tek tek başvuru yapmalısınız. her sene sadece 5 ders için başvuru yapabilirsiniz. bunu upgrade to verified tarihinden en az 1 hafta önce yapmanızı tavsiye ederim çünkü türkiye saatiyle fark olduğu için kod gelse dahi kaçırabilirsiniz.

linke tıklamaya üşenenler için sorular şu şekilde:
    1. önce dersi seçiyorsunuz.
    2. annual household income (zaten less than 5000 dolardan başlıyor amk :d 5.74 güncel kurdan çevirdim hemen sizin için 28.719,60 hepiniz başvurun yani şansımız baya yüksek bu kurla :d)
    3. tell us about your current financial situation. why do you need assistance? (soğan kurundan başlayın işte anlatmaya :d)
    4. tell us about your learning or professional goals. how will a verified certificate in this course help you achieve these goals?
    5. tell us about your plans for this course. what steps will you take to help you complete the course work and receive a certificate?
    3, 4 ve 5. sorular 250-500 kelime ile cevaplanması gerekiyor.

bu süreçlerden sonra bir kod geliyor ödeme ekranına yazdığınız zaman indirim miktarını düşüyor. şiddetle tavsiye ediyorum.

ben tabi ki %90 alıyorum*
    fikir alışverişi için bir yeşil uzağınızdayım. iyi dersler diliyorum.
  • yakın bir zamanda üniversite diploması da verecek bir yapıya kavuşacağını tahmin ediyorum. muhtemelen dersleri tek bir üniversiteden almak yerine istediğimiz dersi istediğimiz üniversiteden alarak istediğimiz alanda uzmanlık elde edebileceğiz. bir dersi mit'den, bir dersi harvard'dan, bir diğerini berkeley'den alarak üniversite bitirdiğinizi düşünsenize.

bu platformun kurulması insanlığın geleceği için çok büyük bir adım. bundan sonra kimse "urfa'da oxford vardı da biz mi gitmedik" diyemeyecek çünkü artık harvard, mit, berkeley dünyanın her yerinde mevcut. dediğim sistem kurulduğunda ise öss gibi sınavlarla uğraşmadan istenilen konuda eğitim almak da mümkün olacak hem de ülkedeki en iyi üniversitelerin vereceğinden daha iyi bir eğitim. bilgiye erişim hiç bu kadar kolay olmamıştı.
  • insanı tekrar okulda hissettiren müthiş platform. birkaç dersine yazıldım. "acaba yurt dışında bu dersleri nasıl gösteriyorlar?" sorusunun cevabını almak bile ufku genişletiyor. uzun zaman sonra ödev - not heyecanı da cabası. *

ayrıca 25/01/2017 tarihinde toefl® test preparation: the insider’s guide isimli bir ders açılacakmış. 6 haftalık bir ders ve haftada 2-4 saat süre harcamanın yeterli olacağı belirtilmiş. genel yorumlar da iyi görünüyor.

https://www.edx.org/…n-insiders-guide-etsx-toeflx-1

öğrenilecekler listesi
    - how to improve your english language skills
    - how to effectively navigate the four sections of the toefl test: reading, listening, speaking and writing
    - helpful tips to prepare you for the toefl test
    - how the toefl test is scored
    - how to use your toefl test scores for employment, study, visas and scholarships
    - ways to manage your time during the test
    - where to find additional resources available for the toefl test
    - how to register for the toefl test
  • harvard'dan introduction to computer science, kyoto üniversitesi'nden the chemistry of life, utaustin'den effective thinking through mathematics derslerine yazıldım.

sadece lifelong learner'lar değil, üniversite öğrencileri için bir devrim ve büyük bir fırsat.
  • (bkz: udacity)
    (bkz: coursera)
    (bkz: venture lab)

(bkz: mooc)
  • çocukluk hayalimi gerçekleştirmeme olanak sağlayarak harvard ve berkeley üniversitelerinden ders almama sebep olmuş muhteşem sistem.
    harvard'dan aldığım ders ancient greek heroes'un ilk dersinde, hoca üç adet film önerisinde bulunup, halen üçüncüsüne devam etmekte olduğum buradaki üniversitelerden ne kadar farklı bir ders işleme kapasitesine sahip olduklarını göstermiştir. benim gibi life-time student biri için bulunmaz nimettir.
    edit:imla
  • financial aid sayesinde bitirmek istediğim micromaster derslerinden birini bitirip sertifika aldığım ve ikinci dersine başladığım platform.

o kadar fakir bir ülkeyiz ki, adamlar acıyıp %90 indirim veriyor ona rağmen adam akıllı bir derse sertifika almak için 250 tl ödüyorsunuz ve bu haliyle bile insanın içini acıtıyor.
hesabın var mı? giriş yap