• annesinin kızlık soyadı "moon"dur.
  • bu adamın babası amerikan hükümetinde general. kimin ilk kez ayak basacağı ay'a çıkıldığında ne olacağı sözleşmeye bağlanınca babası edwin'i bir kenara çekip "dünya ikinci ayak basacak insanın adını bile hatırlamayacak!" demiş. edwin babasına "sırf seni memnun etmek için okudum, pilot oldum, orduya girdim, test pilotu oldum, şimdi astronot oldum, ay'a gidiyorum gene de sana yetmiyor" demiş.
  • amerikada ve dünyada bu kadar sevilmesinin nedeni, aya bastiktan sonra, neil armstrong taş taşıma, bayrak dikme, pazara gidip bulasiklari yikama gibi ciddi işlerle ugrastigi halde, kendisinin aylak aylak "ayda yürüyüsün nasil olacagini, hareketin nasil olacagini deniyorum" diye dolanmasidir bence..

oyle sirindir ki o ay yüzeyinde.. aysecik gibi ziplayarak dolasmasi, dans etmesi, geri geri yürümesi, donmesi durmasi.. bir cocuk gibi bir deli gibi cildirmasi, "aya insan oglu cikti işte, iki bilim adami degil" dedirtmistir insanliga.. binbir türlü komik hareket yapinca cok seviliorsun işte..

soyle de bi paylasimim olsun istiyorum
    http://en.wikipedia.org/…iki/image:a11v_1094228.ogg
  • kendisine sokulup "incile el basıp ayda yürüdüğüne dair yemin edermisin?" diyen film yapımcısı bart sibrel 'in suratının ortasına yumruğu indiren yüce kişilik.

küçük bir not: bart amca buzz'ı dava etmiş ve jüri buzz'ı suçsuz bulmuş.
  • fantazia productions gururla takdim eder...

kalfa olarak çalıştığı nalburun yanından patronun misafirlerine çay servisi yapmayı gururuna yediremediğinden ayrılmış olan fakir ama gururlu bir gençti edwin. üniversiteye gidememiş, iş hayatına babası gibi erken atılmak zorunda kalmıştı. evde geçen sayısız günün ardından sarı sayfalara bakarken kaderinin değişmek üzere olduğundan habersizdi.

apollo 11 ay yolculuğuna çıkmak üzereydi, kamuoyu günlerdir bu olay üzerine kilitlenmiş, sscb karşısında elde edilecek prestijin zafer sarhoşluğu doludizgin yaşanmaya başlanmıştı. tam o sırada, yolculuktan 3 gün önceki testlerde uzay mekiğinde bir sorun çıktı. nasa teknisyenlerinin gün boyu ara vermeden süren uğraşılarına rağmen üstesinden gelemedikleri bu mekanik sorun büyük bir skandala yol açmak üzereydi, projenin ertelenmesi abd'nin prestijinin yerlerde sürünmesi anlamına gelecekti.

tüm ekibin uykusuz geçirdiği gecenin ardından yönetim, teknik kısım şefinin önerisini gönülsüzce de olsa değerlendirmeye almak zorunda kaldı. şef, yanında yetiştiği otomobil tamircisi clint aldrin'in bu problemi halledecek tek kişi olduğu konusunda ısrarcıydı. aldrin usta oregon organize sanayi sitesi'ndeki dükkanından apar topar getirildi, konu açıklandı. kısa bir incelemenin ardından mekanik sorunu özeceğini söylüyordu aldrin usta, ama bir şartı vardı... işsiz oğlu da apollo 11'le uzaya gidecekti!

hükümet çaresizdi, teklifi konunun gizli kalması ve genç edwin aldrin'in ayda yürüyecek ikinci astronot olması karşılığında kabul ettiler. aldrin usta da makul yapıda bir adamdı, aya amerikan bayrağıyla birlikte portland trail blazers flamasının dikilmesi isteğinden vazgeçti.
  • "her insanın belli sayıda kalp atışı olduğuna inanıyorum. o nedenle hiçbir tanesini oraya buraya koşup, egzersiz yaparak harcamak niyetinde değilim" şeklinde beyanat vermiş aya ayak basan ikinci insan.
  • "2012 oldu uçan arabalar nerede orospu çocukları" tadında aşağıdaki kapakta
    ergen isyanına bağlamış dede.

"you promised me mars colonies, instead i got facebook"

meali:
    "ay'a fezaya gönderdiniz, mars'ta koloniler kurucaz diye söz verdiniz, yıl oldu 2012 tek kurduğunuz facebook oldu piçler!"

yalnız dede haklı beyler!
  • facebook ve instagram'da son derece aktif olan sempatik dede. maaşallah gayet iyi bakmış kendine, fiziksel olarak da çok aktif, gezip duruyor. allah uzun ömür versin.
    yalnız burada "ilk olamamış, ezik" vb yorumlar yazanlar olmuş, götümle güldüm lan. kıçını kaldırıp evden çıkmaya üşenen haspamlara bak hele, aya giden ikinci adamı beğenmiyor ahsfşkdg.
  • ayda pantolonuna cisini yapan ilk insan.
  • sarsak tavrı yüzünden bir sürü insanın yüreğini hoplatan renkli adam.

20 temmuz 1969 günü ay modülü eagle ay yüzeyine neil armstrong kontrolünde alçalırken 1202 hatası ve ardından 1201 hatasının alınmasına sebep olan adam. ay modülünün randevu radarı ve alçalma radarı aynı navigasyon bilgisayarına(zaten bir tane var) bağlıdır. neil armstrong yüzeye düzgün alçalıp, yakıt kısıtı stresi altında uygun bir yer bulmaya savaşırken, "belki abort ederiz hazır bulunsun"(türk mantığı olmuş bu) diyerek randevu radarını açık bırakan adam. ki prosedürler açıkça tersini söylemekte idi. inmek için alçalıyorsan randevu radarını kapatacaksın.

mekanizma şöyle çalışıyordu. bilgisayar alçalma veya yükselme bütün navigasyonun hesabını kitabını yapıyor. alçalıyorsan yüzey radarından gelen bilgileri işleyip zeminle araç arasındaki mesafe, irtifa, hız, açı, yakıt vs. gibi hesapları yapıyor. yükseliyorsan benzer hesabı bu sefer servis modülü(ayın yörüngesindeki, içinde michael collins'in bulunduğu ana gemi) pozisyonuna göreli olarak yapıyor.

randevu radarı kapalı olmayınca bilgisayar bu bilgileri de hesaplar ama uygulamaz. (çünkü alçalıyor, öncelikli işini yapar.) buna rağmen üç kuruşluk hafızası taştığı için, ana işini hala yapmasına rağmen hata mesajı veriyor. (bkz: computer alarm 1202)

tamamen buzz aldrin'in hatası yüzünden alınmıştı bu hatalar. nasa mission control ekibi bu hatayı 23 saniyede doğru çözümleyip "devam edin" kararı vermeseydi bütün olay bok olacaktı.

buzz aldrin bu konuda kusurlu bulunmuştur ama konu her sorulduğunda programcılara bok atmaktadır. bilgisayar programının hata vermemesi gerektiğini, alçalıyorsan alçalma, yükseliyorsan randevu hesabını yapıp gereksiz verileri hafızada tutmaması gerektiğini savunmuştur. halbuki elindeki check list'te alçalma işlemi başlayınca randevu radarının kapanması gerektiği açıkça yazıyor, sallamamış herif.

her neyse. neticede eğlenceli bir adam ve görevini yaptı. renkli bir yaşlılık geçiriyor. belli ki yüzünde çeşitli estetik müdahaleler var. çok belli oluyor. allah uzun ömürler versin. gün itibarı ile iyice azaldı ayda yürüyen insanlar çünkü. kabaca 1930-1940 arası doğumlu bu ekip zamanla rahmetli oluyor. aya tekrar gidildiğini görmesini istiyor gönül birkaçının.
hesabın var mı? giriş yap