• birini ergenler dinliyor diye kötülemek nedir allahınızı severseniz ya. bu ergenler size ne etti? bu ergenler müzik dinlemesin mi? metallica'yı da ergenler dinliyor misal. onu da sevmeyin dinlemeyin. ergenler her türü her şeyi dinler. ed sheeran napsın? ergen dostlar beni dinlemeyin lütfen diye beyanat mı versin?

neyse kendisine gelirsek, thinking out loud şarkısı bayağı efsane. ortalığın göt furyasından geçilmediği bir dönemde bayağı efsane hem de.
  • benden sadece 1 gün büyük olduğundan mı nedir son klibini* ağlayarak izledim. kendi çocukluğum geldi aklıma, o büyüdükçe klipte ben ağladım.
    hayat acımazsız be ed'cim.
    zaten bu adama karşı bir değişik sempatim var. şu yaşımdan sonra odama posterini asıp tüm şarkılarını ezberleyesim geliyor, kendimi zor tutuyorum.
    kedisever olması da bu kadar duygusal şarkı yapmasının bir açıklaması olsa gerek.
    destekliyorum ben bu turuncuyu.
  • aramaya inandım*, uydum sözlüğe; ama nasıl yazılmamış dediğim bir hayat hikayesine sahip ingiliz müzisyendir.

kendisi kekemedir. ama bir sebebi vardır.

yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, dövülesi tip, hortumla ıslatılası sopayla dövülesi diye; heh işte bu herifcağız da 8-9 yaşlarındayken o kadar çok dayak yemiş ki, bir gözüne amblyopia teşhisi konmuş, göz tembelliği.

kabadayılar öyle bir abone olmuş ki arkadaşa, o kadar çok dalga geçmişler ki adam artık sınıfta konuşamaz olmuş ve sonunda bu yediği dayaklar ve mobbing sonucunda kekemelik ve hiç konuşamamazlık durumundan muzdarip oluvermiş.

sonra babası bu duruma dayanamayıp çözüm arayışına girmiş ve rap ile tanıştırmıştır kendisini.
    özellikle de yine kendisi gibi bütün çocukluğu boyunca kabdayılığın dibine maruz kalan, bununla savaşmak zorunda olan ve popüler olmayan şarkılarında bu hiklayelerinden devamlı olarak dem vuran birisi ile: eminem bildiğin marshall bruce mathers olan nam-ı diğer slim sahdy
    kendisi ile değil tabi ki, müzikleri ile.
    herif bu müzikleri dinleyip şarkı sözlerini ezberlerken kekelemediğini farketmiş ve kendisini müziğe vermiştir.

sonrasında hayata karşı tutnabildiği tek dalın bu olduğunu anlayan kardeşimiz, barlarda pavyonlarda elinde gitarıyla boy gösterir olmuş ama fakirliği bir türlü yenememiştir. sokakta, parkta yatmış bir dönem homeless takılmış.

sonra ünlü olmak hayallerine kapılıp yine eminem'in izinden gitmiştir. hikayeyi daha iyi özümsemek için bir ara okursunuz: (bkz: eminem/@chemsuk)
    böylece rotayı los angeles'e çevirmiş ve bir şekilde jamie foxx'un radarına girmiş ve tıpkı dr.dre'nin eminem'in elinden tutması gibi jamie de bu gencimizin elinden tutmuştur.

sonrası malum.

hani adama "başarı için ne dersin" sorduklarında demiş ya: "çalın abi, dibine kadar çalın yani canlı konser verin bir gün mutlaka keşfedilirsiniz" diye, yalan yok adamın bildiği bu. zaten çok da ifade edemiyor işte kendisini idare edin artık.
  • son dönemde duyduğum en güzel şarkılardan birinin yorumcusu. hakkında hiç bir şey yazılmaması beni şaşırttı..
    herkes de bilmesin zaten!

http://www.youtube.com/watch?v=uawcs5h-qgq

edit 2017: oha, ed sheeran'ı sözlükte ben keşfetmişim.
  • velet zamanlarında dinlemiştim kendisini, açıkçası bu kadar uçup gideceğini tahmin etmemiştim.

sıradan bir sesi yok; güzel bir sesi var ve bir vokale göre de gitarı gerçekten iyi çalıyor (o konuda bir matthew bellamy olmasını beklemiyorum zaten kendi tarzında o kadarına gerek yok). hatta bir röpörtajda rast gelmiştim taylor swift kendisinin sesini çok kıskandığını söylüyordu. hakkaten herifin sesi bazı yerlerde çok sıradışı. benzeri var elbet ama çok az var. bu iyi müzisyenlikle birleşince başarılı şeyler çıkartıyor. fakat hepsinden çok daha iyi bir müzisyen ve bunun için tipe veya şekle şemale ihtiyacı yok.

zaten başımıza ne geldiyse tipinden dolayı sahnelere çıkarılan veya soyunduğu için ünlü olanlardan geldi. isterse kıçıma benzesin ama güzel müzik yapsın. hayatımda şarkıyla klip izleme oranım %0,000000001 falan olduğu için şarkıyı söyleyenin tipi falan çok bağlamıyor beni. bağlamaması lazım zaten müzik dinliyoruz. sonra selena gomez'lere falan kalınca ağlıyorsunuz.

güzel iş yapıyor, ileride de daha iyilerini yapacak gibi.
  • birçok yazar burada kendisinin yeteri kadar "popüler" olamadığından bahsetmiş. ancak sadece türkiye'yi takip ettiklerini ve ona göre yorum yaptıklarını düşünüyorum. çünkü ed sheeran grammy'e aday olmuş ve 2015 yazında wembley stadında vereceği üç konserden ikisi şimdiden "sold out" olmuş bir müzisyen. ayrıca 2014 yılı boyunca tüm dünyada (bak dünya diyorum evrendeki tüm müzisyenleri kapsıyor, iyi oku) şarkıları spotify üzerinden en çok stream edilen müzisyendir. ha kötü diyebilirsin, ben beğenmiyorum diyebilirsin ancak adam son yılların en popüler birkaç müzisyeninden biri iken yok o kadar desteklenmesine rağmen cacık olmadı demek saçmalıktır.
  • duygusal şarkı sözleri yazan, kızıl saçlarını pek sevimli bulduğum ingiliz şarkıcı. çocukluğu oldukça kötü geçmiş. eminem'i çok seviyormuş ve şarkılarını söylerken kekelemediğini fark etmiş. yalnız nereden nereye yıllar sonra eminem ile düet yapmışlar. river benim de çok sevdiğim bir şarkıydı.

birkaç yazarın da belirttiği gibi bazı şarkıları tam evlenen çiftlerin ilk dans şarkısı olmaya uygun. ben de bazı şarkılarını dinlerken bu hisse kapılıyordum. demek ki yalnız değilmişim :) bizde niyeyse irem derici, mustafa ceceli gibi isimler kullanılıyor bu işler için. bir yazar thinking out loud ile ilk dansını yaptığını yazmış ve evet mesela perfect de çok uygun. yalnız perfect'in klibi çok güzel. çekildiği yerler çok hoş. karlı manzaraları izlemeyi çok seven ve saatlerce kar altında yürüyebilen biri olarak bu klibi izlemek hoşuma gidiyor.

burayı okuyamayacaksın evet :) duygusal ve iyi bir insan olduğunu hissediyorum. sen utanma. böyle ince ruhlu birini aldatanlar utansın diyerek bu başlıktan gidiyorum :)

edit: allah allah bu entrynin fav sayısı neden fazlalaştı durduk yere diyordum. debe'ye girmiş meğerse ondanmış :)
  • brit awards 2015'te tek bir gitarla harikalar yaratan insan. bu adam müzisyense diğerleri ne?! https://www.youtube.com/watch?v=k4udv9qgowu
  • yine ne varsa ingilizlerde var dedirten şarkıcı.
    arkadaş, i see fire yüzünden adamı araştırıp durdum. umarım fan girl olmam, blue zamanlarına dönmem. ne zamandır bu tarz şarkı dinlemiyordum. işte bunlar hep hobbit!
hesabın var mı? giriş yap