• ben odamda bunu dinlerken tek kelime ingilizce bilmeyen anneannem gelip soyle demisti: "nasil icli soyluyor, sevdiginden mi ayrilmis?". sarki da oyle salya sumuk bisey degil, bildigin bob dylan hissiyati iste. insanin materyalist ogretileri asip metafizige gomulesi geliyor.

bu son dedigimi dusuneyim, kendime laflar hazirlayabilirim sonradan.
  • ismi geçen şarkı bob dylan'ındır.
    ilk kez 1963 senesinde the freewheelin albümünde yayınlanmıştır
    sayısız sanatçı tarafından coverlanmıştır.
    güzel şarkıdır vesselam
  • "eyvallah dersin gelir geçer" seklinde de türkçelestirilebilecek sarki.
  • nick drake yorumu bir harikadir.
  • bob dylan bu şarkıyı joan baez'e yazdı hikayelerini herkes bilir ama bob dylan'ı etkileyen folk müzisyenleri sadece joan ablayla sınırlı değilmiş.

şarkının melodisi ve sözlerinin bir kısmının esin kaynağı, paul clayton'ın who's gonna buy you ribbons (when i'm gone) isimli şarkısıdır. bob dylan'ın bu ödünç alma durumundan bahsetmeden şarkının telifini almış olması zamanında tepki çekmiş ama amerikan folk müziğinde bu türden esinlenmeler geleneksel şeyler olarak görüldüğü için olay büyümeden kapanmış. hatta paul clayton'ın esin kaynağı da, kendi ifadesine göre, who's gonna buy you chickens isimli bir folk şarkısıymış.

olayın etik boyutu ne kadar önemli bilmiyorum ama clayton'ın zamanında bolca tekrar ettiği sözleri buraya bırakmak istedim:

"şarkı söyleyemiyorsan, şarkı yaz; yazamıyorsan, yeniden yaz; yeniden yazamıyorsan, telif al; telif de alamıyorsan, dava aç."
  • oturup meraklanmanın bir manası yok bebeğim
    eğer şimdiye kadar bilmiyorduysan
    oturup meraklanmanın bir manası yok bebeğim
    zaten bir şekilde gerçekleşmeyecek
    horozun şafakta öttüğünde
    pencerenden dışarı bak ve ben gitmiş olacağım
    sensin sebebi yollarda olmamın
    ama düşünme tekrar, her şey yolunda

ışıklarını açmanın bir manası yok bebeğim
    o ışık ki ben hiç bilmedim
    ışıkları açmanın bir manası yok bebeğim
    yolun karanlık tarafındayım ben
    yapabileceğin veya söyleyebileceğin bir şeyler olsun isterdim
    fikrimi değiştirip kalmamı sağlamak için
    ama hiç o kadar konuşmadık her nasılsa
    öyleyse düşünme tekrar her şey yolunda

beni çağırmana gerek yok, kızım
    daha önce de yapmazdın zaten
    beni çağırmana gerek yok, kızım
    artık duyamam seni
    yolu baştan aşağı arşınlarken düşünüyor ve merak ediyordum
    bir keresinde bir kadını sevmiştim, bana çocuk olduğumu söylemişti
    ona kalbimi vermiştim ama istediği ruhumdu
    düşünme ama, her şey yolunda

çok uzun zaman oldu, tatlı bebeğim
    nereye aidim, bilemiyorum
    hoşçakal fazla iyi bir kelime
    öyleyse sadece elveda diyeceğim
    bana kırıcı davrandın demiyorum
    daha iyisini yapabilirdin ama sorun değil
    sadece biraz, kıymetli zamanımı harcadın
    ama hiç düşünme tekrar, her şey yolunda.
  • eric clapton tarafindan tribute to bob dylan konserinde calinan sarki. ama oyle bir calmistir ki kariyerinde yaptigi herseyden daha iyidir, sanki kendi hayatinin ozeti gibidir. son soloya girerken vokal ve gitarindan gelen notalar hemen her insanin tüylerini diken diken edebilir. eric clapton in son noktasi budur.
  • kim yorumlarsa yorumlasin mukemmel olan sarki. en iyisi bob dylan olsa da johnny cash, eric clapton, nick drake, waylon jennings, mike ness, peter paul and mary ve tabii ki indigo girls ile joan baez yorumlari da bambaskadir. yine de brothers four'a bi bakin denir.
  • bob dylan'in bu $arkiyi ayrildiktan sonra joan baez'e ithafen yazidigi soylenir. joan baez ise bu parcayi ring them bells adli konser albumunde mukemmel bir $ekilde coverlarmi$, hemen arkasindan da diamonds and rust soyleyip ölüm vuru$u yapmi$tir.
  • sarkinin joan baez e ithafen yazilmasi kronolojik acidan imkansizdir.sarki bob dylan' in new york'a geldikten sonraki ciddi ve pek de yurumeyen iliskisi suze rotolo icin yazilmistir. suze universite icin gittigi italya'dan geldikten sonra sevgilisinin konserine gitmek ister.(bir turlu ayrilamamislardir).joan baez in ise bob da gozu vardir.joan ve bob sahneye ciktiklarinda joan sarkiyi gereginden fazla uzayan iliskilere atfeder.sarkinin sonunu getiremeyen suze in konser alanini aglayarak terkettigi kulaktan kulaga aktarilir.bu sirada joan ise en buyuk rakibini sutlamanin zevkiyle histerik kahkahalar atmaktadir.tabi sana kaldi mi yavrum bunuda zaman gosterdi.
hesabın var mı? giriş yap