• hayatımın statta izlediğim ilk maçında,devre arasında sahaya çıkıp ısınmak için şut atarken,vurduğu sert ve alakasız bir şutla,yüzü tribüne dönük polisi sırtından vurup yere düşüren ve tribündeki binlerce taraftarın "hay allah belamızı versin,nerden bulduk lan bu adamı" sövüşlerini gülerek karşılayan nijeryalı futbolcu müsveddesi. nijerya nijerya olmadan önce 20 küsür kez milli olmuşluğu vardır.zaten o bıraktıktan sonra nijerya kendine gelmiş, olimpiyat şampiyonu bile olmuştur.
  • türkiye'de ilk defa karı görmüştü bu afrikalı kardeş, çok da enteresan bulmuştu.

edit - anglosaksonların deyimiyle "politically correct" bir şekilde ifade edeceğim, bu entryi kötüleyen "intellectually challenged" arkadaşlara hitaben: sözkonusu olay gerçektir ve gizli bkz'dan anlaşılacağı üzre bir yağış şekli olan karla ilgilidir.
  • iki ay boyu derby makinka ile birlikte florya'da galatasaray tarafından denenmiş ve mustafa denizli tarafından transferine karar verilmişti.
    rivayet odur ki iki futbolcu arasında kararsız kalan denizli iki futbolcudan da top sektirerek yürümesini istemiş orta sahaya kadar topu düşürmeden gelen iorfa takımda kalmıştı. iorfa'nın topu 50 metre düşürmeden sektirmesi inanılmaz gelse de bu gereksiz bilgiyi beynimden çıkartarak hayatıma daha mutlu devam etmek isterim. teşekkürler, iyi akşamlar.
  • mersin idman yurdu'na bi hazırlık maçında gol atmıştı bu arkadaş,mersin'in yaşadığı en büyük acıdır bu..
  • akılda kalan tek numarası hızlı koşmasıydı.birde ,vaktiyle babam beni bu adamın galatasaray'dan ayrıldıktan sonra şişli belediyesin de işe başladığına inandırmıştı.
  • bi de iirenç tezahürat yapmıs¸tık allahın ganalısına
    "dominik iorfa samba samba"
    zenciyse samba yapar mantalitesini anlayamdım, anlayamayacam.
    (bkz: muteaddit entry) (bkz: en sevilmeyen tezahuratlar)
  • arap atı iorfa.
    oynadıgı süre icinde olmasa bile gittiginden günümüze uzanan süre zarfında unutulmamı$ nerde kütük, kalas, futboldan bi haber biri gorulse ''aha bak lan iorfa gibi'' denilerek anılmı$ biridir kendisi.

ulke olarak yugoslavya'nın sömürücek hicbi$eyimizi bırakmadıgı zamanlardan birinde geldi, kendi adıma benim de dahil oldugum buyuk bi grup icin ilk zenci futbolcuydu.
    biz o zaman zenci futbolcu dendiginde ceyrek finalde eledigimiz monaco'nun insan azmanı forveti fofana ve weah'ı anlıyoduk. o sebepten iorfa'nın gelecegi tarihlerde tatlı bi tela$ ba$lamı$tı.

iorfa geldi, ben amcamı binbir dil dökerek beni antremana goturmesi icin ikna ettim. kolay degildi zenci futbolcuyu yakinen izlemeye gidiyodum. mahalleden arkada$lar iyi izle, imza al kesin diyerek beni yolcu ettiler.
    sonuc husrandı. iorfa 2.5 saate yakla$an süre zarında sadece düz ko$u yapmı$tı. daha sonra zaten ba$ka numarası olmadıgını üzülerek izledim.
    zamanın gazetelerinden fotospor safkan bi arap atıyla kar$ıla$tırmı$tı iorfa'yı, galatasaraylılar çim pist olursa iorfa daha $anslı olur diyerek nokta koymu$lardı tartı$maya.
    kendisi galatarasay'a en buyuk iyiligi adanademir spor deplasmanında 90. dakikada yapılan ortaya kafasını egerek topun bulent'e gelmesini saglayarak yapmı$tır bulent o pozisyonu golle sonuclandırmı$tı.sevgiyle anarım bu 3 puandan dolayı onu.

kendisini gider ayak fotospor'un duzenledigi bi hayır macında gostermi$ti. hakkında hala fıkralar anlatılan unutulmaz yabancı futbolculardandır..
  • galatasaray'dan ayrılmasının ardından ingiltere 2. liginde peterborough united takımında 60 maçta 9 gol atmış olan futbolcu..avrupadaki zenci futbolcu modasına uyma çabasıyla ilk bulduğu zenciyi takıma transfer eden ve o günlerde sayıca az olan yabancı kontenjanını iorfa ile dolduran galatasaraylı yöneticiler , bu şahsın bakırköyspor maçında yaptığı inanılmaz çirkin ortanın ardından uzun bir süre afrikalı oyuncu transfer etmemişlerdir.
  • transfer olma hikayesinden gidişine dek her şeyiyle bir tuhaf olan oyuncu..

galatasaray, kendisini 9 saat süren pazarlık sonucu qpr’den transfer etmiştir. bu transferden qpr 1 milyar, iorfa ise 1.5 milyar lira alacaktır. bu transfer aylardır para alamayan oyuncuların huzurunu kaçırır.

iorfa’nın glatasaray’a 2.5 milyar liralık bir bedelle transferi nijerya milli takımı’nda şok etkisi yaratır. hollandalı çalıştırıcı westerhof ; “galatasaray avrupa’nın en iyi takımlarından birisi. nasıl böyle bir hata yapabilir? nijerya milli takımı’nın kadrosuna yedek olarak giremeyen bir futbolcuya astronomik bir fiyat ödemişler. sanıyorum galatasaray’lı yöneticileri kandırmışlar. iorfa nijerya milli takımında oynayabilecek yetenekte değil. galatasaray hatasını yakında anlar."

derken iorfa oynamaya başlar, daha doğrusu başlayamaz. kendisi mazeret olarak şu açıklamayı yapar: “ingiltere’de kış üç hafta sürerdi. burada iki yadır kar yağıyor. havaya alışamadım. bana bu takımda kimse top atmıyor. eskiden tanju varmış, herkes o’na çalışırmış, beni gören yok. kosecki bana uyum gösteremiyor, beni anlayamıyor, anlaşamıyoruz.”

galatasaray’da iorfa zor günler yaşamaktadır. karısını ve çocuğunu kendisine verilen evin küçük olması sebebiyle nijerya’dan getiremeyen iorfa kendi imkanlarıyla çıktığı daha büyük evin 2,5 milyon liralık kirasını ve aidatını parasızlık sebebiyle ödeyemez. galatasaray ise sözleşmede ev kirası ile ilgili bir madde bulunmaması sebebiyle bu parayı ödemeye yanaşmaz.

bu da yetmiyormuş gibi evin telefonu da gene borç yüzünden kesilir, kendisine veresiye mal veren bakkal, kasap ise alacakları sebebiyle peşindedirler *. ne alp yalman’a ne de yurdaşen karahasan’a ulaşma çabaları sonuç vermez.

kosecki’den aldığı 500 bin lira ile geçinmeye çalışan iorfa bunca zorluğa rağmen sağdan soldan bulduğu paraları toplayarak, uçak bileti alarak nijerya’daki eşine yollar. nijerya üzerinden bulgaristan aktarmalı gelecek olan iorfa’nın eşi bulgarların izin vermemesi sebebiyle uçaktan çıkamaz, daha sonra hangi havaalanına giriş yaptığı bir türlü belirlenemez.

yurdaşen karahasan:"iorfa hepimizi aldattı. nasıl geldi, sonra nasıl çıktı ? onu transfer ettiğimiz için kendi kendime ah ediyorum. keşke bursaspor’lu hakan şükür’ü alabilseydik" der..

o zamanlar ilk kez adı geçmeye başlayan, galatasaray'la adı anılan hakan şükür iorfa eğer iyi bir futbolcu olsa ve senelerce oynasa belki de galatasaray'a gelemeyecekti. kim bilir?
  • bu adamın ülkesinin milli takım antrenoru o zamanlar şöyle bi açıklama yapmıştı: takıma 600 futbolcu çağırsam içlerinde bu olmaz.
hesabın var mı? giriş yap