• hayyam'ın bu rubaisinin bir kaç türkçe çevirisi var.

ilki:
    tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
    o sümbülü koklamak, saçın' ellemek.
    sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
    dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!

bir diğeri:

sen onu aşkla şehvetle yarat tanrım
    koku ver amberden, sümbülce saçları uzat tanrım.
    sonra kalk: "sakın bakma" de, anlamı bunun
    bardağı doldur, tut tersine, dökme fakat tanrım!

bir başkası:
    tanrım sen onu aşk ile şehvetle yarat,
    amber koku ver saçları sümbülce uzat...
    sonra 'bakma' de, manası bunun;
    doldur kadehi, tersine tut, dökme fakat..

bence en güzeli sonuncusu ki bu çeviri rüştü şardağ'a aitmiş, aluminyumfolyo'nun dediğine göre.
  • çöpçatana şarkı yapan grup. oğlum ses güzel baterisi solosu bassi ama şarkının konusuna bakar mısın, çöpçatan ne la *

o bir çöpçataan
    aşk doktoruuu
    arra bulucuu

evet yalnızken dinliyorum *

onu bana övüyo ve beni ona övüyo hahahahsgsga
  • eşimin grubun ismi ezberleyememesinden dolayı “şişeyi çevir g*tüne sok muydu neydi o grup” dediği grup.
  • bok atmaya gelmiştim ama kıyamadım. yalnız aralarına bi tane hatun almaları lazım, şarkıları taşak kokuyor çünkü. amatör klipleri de hoş duruyor. heyecanlarını kaybetmemeleri lazım. başarılar.
  • "gitme" şarkısı öyle derinden vuruyor ki.
  • (bkz: ajdar anık lyric generator)

edit: yıllar geçtikçe dinlenebilecek hale gelecek kadar toparlamışlar, haklarını yemeyeyim.
  • bir arkadaşım aracılığıyla haberim olduğu, indie müzik yapan bir gurup şurup. ilk entry yazan arkadaşın dediği gibi isminden mütevellit, sıradan indie gruplardan gibi görünebilir. ama temiz ve samimi müzik yapıyorlar ve bunu size hissettiriyorlar. kesinlikle dinlenmek için bir şansı hakediyorlar.

şarkıları genelde başarılı ama benim en sevdiklerim, portakallı pekin ördeğim ve aldattın mı. aldattın mı şarkısına çok tatlı bir de klip çekmişler. izlemeniz önerilir.

tahminim odur ki isimlerinin ilham kaynağı da ömer hayyam. en sevdiğim rubailerinden birinde hayyam üstad, "ey allahım yarattığın güzelliğe nasıl dayanırım" demek için bu dizeleri kullanmış. merak edenler için geliyor:

tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
    sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
  • tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek
    o sümbülü koklamak, saçın ellemek
    sonra da ona bakma, dersen, anlamı
    (bkz: ömer hayyam)
  • saçma bir bağımlılık yapıyor. ciddiyim ergenlik döneminde de değilim ama kazık kadar insana garip enerji veriyor. siz bana aldırmayın tavsiyemdir.
  • sikko isimli yeni akım müzik gruplarından olduğu önyargısına kurban giden ve hatta yalnızca isminden dolayı asla dinlemeyeceğini söyleyenlerin `:(#160611741)`olduğu grup.

ben de metallica hiç dinlemem mesela sırf isminden dolayı, ne o öyle yok alüminyo*

ismini hayyam'ın 27 nolu rubai'sinden alır. 3 sayfa yazılmış ama ben de yazayım.

“tanrım, bu güzel yüze vermişsin emek,
    sonra da ona bakma, dersen, anlamı
    dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek'

dilan balkay'ın trompeti ve geri vokalini dktt şarkılarına çok yakıştırıyorum, daha çok işbirliği istiyoruz!
hesabın var mı? giriş yap