• atıf yılmaz'ın yonettigi başrollerde şener şen ilyas salman ve aysen gruda 'nın oynadigi durust diplomali hiyarci (ilyas salman) ve onun duzenbaz, uckagitci, paraya tapan enistesinin (sener sen) hikayesi.
    film 82 yapimi ama birebir gunumuzun sorunlari. guzel yurdum hic mi gelismemis basindan beri boyle ac ve sefil bir ulkemiyiz sorularinin cevabi nitelginde bir film.
  • ilyas salman [ali]: sen müslüman adamsın enişte. başkasının parasını yemek yakışır mı?
    şener şen [yakup]: sen peygamber misin ulan eşşolueşek!
  • filmde kitap okuma oranımız da ti'ye alınmaktadır.

ali (ilyas salman) ablasının evine yeni gelmiştir. ayşe (yaprak özdemiroğlu), ali'nin yatağının yanına sıraladığı kitapları görür. "ne çok kitabın var, hepsini okudun mu?" diye sorar.

orada sayabildiğim kadarıyla yaklaşık 12 kitap vardır.
  • - enişte sen!
    + ha ben ha sen kayınço
    - bırak o parayı aşşaalık herif
    + bir daha yalvarsanda yardım etmem, sonra kötü kisi ben oluyorum canim
  • ali'yle karısının köyden yakup'un istanbul'daki evine geldikten sonra şener şen'in "yaw kayınço dürüstlük iyi hoş da, sen ölçüsünü biraz kaçırdın" diyerek yaptığı el hareketi türk sinemasının efsane sahnelerindendir.
  • cumhuriyet gazetesi alan öğretmenin ardından 'çocuklarımızı da kendi gibi dinsiz yapacak' diyen şener şen'in, 10 saniye sonra güzel bir kadın geçerken 'of karıya bak' diye iç geçirdikten sonra 'aman abdestim bozulmasın' diyip yoluna devam etmesiyle gülümsetmiş atıf yılmaz filmi. tarih 1982.
  • 82 yapımı bir atıf yılmaz filmi.
    "-niye her seferinde inanıyoruz?
    -aptallığımızdan değil ki ali, çaresizliğimizden."
  • filme dair bütün detaylar hatta filmin adı bile unutulsa (ki başıma geldiğinden söylüyorum) dahi, yıllar boyunca akılda kalacak bir melodiye sahiptir.

--- spoiler ---

banker yakup banker yakup, dın dın dın, banker yakup banker yakup...

--- spoiler ---

http://www.youtube.com/watch?v=9beoxf5cyoi
  • filmin yapım yılı (bkz: 1982) dikkate alındığında, aradan geçen o kadar zamana rağmen ali'nin iş arama döneminde karşılaştıklarının bugünkü durumdan hiç de farklı olmadığı görülmektedir.
  • turk polis amiri banker yakup'u ararken astlarina soyle emir verir.

- sehrin tum cikis kapilarini tutun!

tabi surlarla cevrili ya memleket kapilari tuttun mu olay bitiyor haliyle.
hesabın var mı? giriş yap