• --- spoiler ---

öncelikle oyunu beş dakika önce bitirdim. şimdi ard arda honor for all dinliyorum. sayamadığım yılların ardından credits ekranını geçmediğim bir oyun oldu bu.

mükemmel bir oyun yapmış bethesda. insanı içine çeken. bu konudaki en büyük argümanım da şu:

(tekrar uyarıyorum, yazının burdan sonrası ağır spoiler içermektedir.)

başlardaki görevlerde hep ghost ve killed no one achievementlarını alarak ilerledim(hard'da oynuyorum, kimi yerlerde epey zorlandığımı belirtmek isterim). onlarca adamı öldürmek yerine bayıltıp vücutlarını sakladım. sonuçta o askerler de emir kulu diye düşünüp, adamın karısı çocuğu vardır diye öldürmedim. buralarda hep low chaos ile devam ettim.

mesela lord regent'i de öldürmedim. oturdum düşündüm, önümde iki seçenek var: ya adamı öldüreceğim ya da anonslar sayesinde bütün şehir halkına lavuğun işlerini ifşa edeceğim. öldürmek bana sıkıntılı bir yol gibi göründü, insanlar onu cinayete kurban gitmiş kahraman yönetici olarak kabul edebilirdi. bu da ileriki zamanlarda sorun çıkabilirdi. burda belirtmek istiyorum, bunun oyun açısından pek bir etkisi olmasa da(ya da belki olmuştur bilmiyorum) dishonored bana bu ikilemi düşündürmeyi başardı. atmosferin insanı içine çekmesinin çok güzel bir örneği oldu.

ikinci olarak, dediğim gibi en başlarda kimseyi öldürmeden ilerliyordum fakat bardaki lavuklar bana ihanet edince ipler koptu tabii. önüme geleni kılıçtan geçirmeye başladım. ama yine kaos yaratacak şekilde değil, unaware düşmanların ölünce küle dönmesini sağlayan perk vardı, ve o bölümden sonraki bütün bölümleri yine ghostla bitirdim. öldürülen düşman sayısı 20-25i buluyordu ama kül olayı sayesinde hiç ceset bulunmadı. demek istediğim odur ki, havelock ibnesinin yaptığı yamuk sebebiyle oyun anlayışım değişti. bu da bence oyunun başarılı olduğunun göstergesidir.
    --- spoiler ---

keşke daha uzun olsaydı.
  • ilk trailer' ı geldi :

http://www.youtube.com/…t=g2e0bd7ffaaaaaaaaaaa&hd=1

videonun altındaki yorum harika olmuş:

"typical? bethesda , starts in a fucking jail."

oyun da assassin's creed' in fps hali sanki.
  • oynadığı oyunlar cod serisi, fifa ve nfs'den öte gitmeyen bebelerin asla anlayamayacağı, bu nedenle beğenemeyeceği bir oyun.

ulan 14 yaşındaki kardeşim bile yanımda "oyun güzel ama bana gelmez" dedi, o kadar olun bari be.
  • ulan neymiş bu oyun be. senaryo olarak iyi dumura uğrattı beni.

--- spoiler ---

3 hafta önce lord reagant'ın ne mal olduğunu hoparlörden herkeslere duyurdum, sonra dedi ki git tekneye dön, başarını kutla. finaller falan da başlıyordu dedim 5 dakikalık iş kaldı zaten finaller bitsin hallederiz. finaller bitti 1 hafta daha yüzüne bakmadım oyunun, lan azıcık bi şey var bitecek credits izlicez diye de üşeniyorum. hatta bir yerde silsem mi zaten bitti oyun diye düşünmedim de değil. en sonunda bugün çok sıkıldığım için açtım bitireyim diye. nasıl dumur oldum anlatamam, hiç beklemiyodum lan zehirledi pezevenkler beni. şimdi flooded districtten alnımın akıyla çıkıp hepinizi sikecem ulan. götünüze balina yağı tankı sokacam. bekleyin beni.

--- spoiler ---
  • ciddi anlamda sürükleyici bir yeşilçam klasiğidir.
    alnımıza kara çalınır ve biz de bunu temizlemek için çırpınırız.
    ardımızda bırakacağım kan gölü bizim tercihimiz...

özetle güzeldir... oldukça keyifli
    tanışmak isteyenler buyursun ; bir yeşilçam klasiği olarak dishonored
  • oynanabilirlik diye bir parametre vardı eski oyun dergilerinin değerlendirmelerinde. daha doğru tabir ile oyun mekaniklerinin düzgün işlemesi ve kullanıcının bunlara hükmedebilmesi gibi bir şeydi. bu oyunda o çok yüksek işte. kafandaki düşündüğünü uygulayabiliyorsun genelde.
  • şimdiye kadar oynadığı en iyi oyun modern warfare serisi olanlar bu oyunu beğenmemiş. aha size oynamak için koskocaman bir neden verdim.

işin içinde harvey smith ve viktor antonov varsa abdest alıp konuşacaksınız olm.
  • --- spoiler ---

abi oyunda bi tene kalp var bu kalbi seçip milletie tıkladığında düşüncelerini falan şey ediyor. uln o kadar bağımlılık yaptı ki oyunu oynayamıyorum 2 saattir. sırf millet hakkınad bilgi topluyorum. tey tey tey.

--- spoiler ---
  • etrafta birbirinin kopyasi onlarca fps ve rol yapma oyunu varken ilac gibi gelmis, arkane studios tarafidnan gelistirilip bathesda tarafindan sadece dagitimi yapilan oyundur... boyle cakma olacaksa her oyun cakma olsun bizim olsun.
  • ilk deus ex oyunundan bu yana böyle keyifle oynadığım bir fps-rpg hatırlamıyorum.

atmosfer on numara, mekanikler on numara, şimdiye dek gördüğüm kadarıyla yan hikaye ve alternatif sonlar on numara...

bunu oynamayan adam kendine oyuncu demesin arkadaş. böyle oyunlar sayesinde bugün oyun sektörü sinema sektöründen çok daha büyük hale geldi.
hesabın var mı? giriş yap