1235 entry daha
  • iş ve özel hayatımı tabiri caizse sikip atan saçma sapan bir bozukluk. düşündükçe içim sıkılıyor 32 yaşında yeni yeni kendime geldim, ilaç çok fazla kullanmadım ritalin de concerta da çarpıntı yapıyor odağımda da pek bir gelişme fark edemedim ben de kullanmadım. sanırım benimki yaş ilerledikçe semptomların azaldığı bir seyirde, kendi kendime insanların normal gördüğü ama benim daha önce yapamadığım seyleri yaptıkça kendimle gurur duyuyorum. ama giden yıllarıma da inanılmaz üzülüyorum. instagramımda bir geri zekalı var dehb videoları paylaşıp ehe mehe diye bişiyler sıçıyo meğer dehb'liymiş de gözümüze sokmaya çalısıyo. sadece dikkat çekmeye çalıştıgını düşünüyorum açıkçası çünkü dalga geçilecek barışılacak bir hastalıksa da bu kadar keyif almak, insanlara göstermeye çalışmak bana anormal geliyor. benim düşündükçe, potansiyelimi ne kadar da kullanamadığım aklıma geldikçe gözlerim doluyor. çünkü yaşıtlarım 5-6 yıl önce belli başarılar elde etmişken, iş hayatlarında var olabilmişken ben daha birkaç yıldır kendimi var edebiliyorum o da yarım yamalak. çoğu insan ne kdar zeki olduğumu söyler, ama ben düzgün elle tutulur bir başarı elde edememişken ancak bu zekayla varoluşsal sancı çekebiliyorum, sadece üzülüyorum. bu başlığa her denk geldiğimde canım yanıyor çünkü yıllar geçiyor ve ben tutamıyorum.
  • arkadaşlar o tiktok insta videolarında gördüğünüz komiklikler, artık dehblilerin depresyona girmemek için ta*ak geçmek zorunda kaldığı için öyle çekilmişlerdir yoksa allah belamızı versin dehb eğlenceli bişey değil yani. evet yaratıcı yönleri var artıları var ama o keşke videolardan gördüklerimizle teşhis koysaydık kendimize.
  • en kucuk bir aktivitenin bile cok buyuk stres degerleri olusturdugu rahatsizliktir.

bu rahatsizlik, hiz gerektirecek yada buyuk bir islem kapasitesi getirecek tum eylemlerde sizi kesinlikle one cikartir. fakat ne yazik ki cevrenizdeki insanlarin %95'i normal oldugundan siz o hizda islem yapmak, bu insanlarla anlasmak icin ilac kullanirsiniz.

(bkz: concerta)
    (bkz: ritalin)

yeni bazi arastirmalar bu rahatsizligi bazi cocukluk/bebeklik travmalarinin tetikledigi konusulsa da yukarda bahsettigim faydasi ve zarari bakimindan durum cok nettir. eger kontrol altina alinmazsa belli bir yastan sonra olusacak mutlak sey icin:

(bkz: panik atak)
  • ben çocukken teşhis konuldum 20 yaş sonrası teşhis konulanları görünce aşırı şaşırıyorum nasıl bu zamana kadar fark etmediniz????!
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap