• sac kurutma makinelerinin agzinda, su hortumlarinin ucunda bulunun, kesidi daraltmak sureti ile hizi arttiran aparatlar
  • aracın altından geçen havanın akışını özellikle arka tarafta daha da hızlandırarak hava basıncının azalmasını sağlayan, bu sayede, kanatlarla aracın üstünde sağlanan yüksek basınç ve difüzörle aracın altında düşürülen basınç sayesinde etkin bir downforce elde etmeye yarayan parçalar bütünüdür.

(bkz: çift katmanlı difüzör)
  • formula1 arabalarinda, arabanın altından akan havayı düzenlemek ve downforce'u arttırmak için arka bölüme yerleştirilen ve karmaşık hava tünellerinden oluşan aparat.
  • sahte egzos uçları, alt kısmı yassı direksiyon ve kabin içine verilen sahte motor sesi ile beraber neredeyse tüm majör otomobil üreticilerinin araçlara makyaj amaçlı koyduğu başladığı parça.

1.4 motora gerçek difüzör koysan bile ne faydası olacak mk. "spor paket" adı altında ittiriliyor tüketiciye.

bu sikindirik modanın bir an önce bitmesi dileği ile.
  • şu sıralar formula 1'de çeşitli tartışmlara neden olan cihaz.
  • 2011 ingiltere gp'den itibaren yasaklanacak egzost beslemeli difüzörlerle ilgili nefis bir yazı için:
    http://www.formula1.com/…features/2011/6/12186.html

serhan acar'ın 2011 kanada gp'de bahsettiği, aşağıda linki yer alan renault on board videoda ise pilot gazdan ayağını çektiği zaman çıkan garip sesi dikkatle dinleyin.
    http://www.youtube.com/watch?v=u7gxmcvr2hi
  • bir diğer difüzör ise aromaterapi difüzörüdür. esansiyel/uçucu yağ difüzörü olarak da bilinir.
    pek çok farklı çeşidi vardır.

1 - nebülizatör
    basınçlı hava kullanarak esansiyel yağı bir buğu (mist) şeklinde ortama yayar. bu difüzörler su ve ısıya ihtiyaç duymazlar. bu nedenle az bakım gerektirir, pratiktir. bunlar, çevreye duyarlı kullanıcılar için plastik içermezler. ahşap ve camdan oluşurlar. hiç kullanmadım fakat sadece yağ kullandığından kullanım maliyetinin yüksek olduğunu biliyorum.

2 - ultrasonik difüzör
    elektrik ile çalışır. su ve esansiyel yağ gerektirir. su haznesine konan suya arzu edilen bir miktar uçucu yağ eklenmesi yeterlidir. ultrasonik titreşimler, ince bir sis oluşturmak için yağ moleküllerini parçalar ve havaya verir.
    yağ su ile seyreltildiğinden nebülizatör'e göre daha az yağ tüketir. su ve yağ haznesi plastik olduğundan her kullanımdan sonra temizlemek gerekir.
    havaya yağ ile birlikte soğuk su buharı da verdiğinden ortamdaki nem düzeyini arttırır.

ben ultrasonik difüzör kullanıyorum. ben satın aldığımda türkiye'de aman aman çeşitlilik yoktu. şu an pek çok farklı markanın, farklı özelliklerde difüzörü var. oldukça sessiz çalışıyor, 7 farklı renk seçeneği ve 4 süre seçeneği var (30,60,90 dk. veya içindeki su bitene kadar). içindeki su bittiğinde otomatik olarak kapandığından oldukça güvenlidir, yatarken bile kullanabilirsiniz.
    oldukça memnunum. kullandığım ürünün linkini bırakayım. belki faydası olur.

https://www.wmf.com.tr/wmf-ambient-aroma-difuzoru/

3 - ısı kullanan difüzörler (buhurdanlık)
    ısı kullanarak kokuyu ortama yaymak için kullanılan klasik bir yöntemdir. haznesine sadece esansiyel yağ ve/veya esansiyel yağ+su karışımı koyup altındaki tealight mumu yaktığınızda mum bir süre sonra üstündeki hazneyi ısıtır ve böylece kokunun havaya yayılmasını sağlar.
    tamamen porselen veya bakır/cam-ferforje çeşitleri vardır.

bana hediye olarak geldiğinden bir kaç defa kullandığım bir yöntem oldu. mum kullanıldığından denetimsiz bırakmaya gelecek bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. ısı kullanıldığından uçucu yağların yapısında değişiklikler meydana gelebilir. ve ultrasonik difüzördeki gibi yayılma alanı geniş değil, oldukça dardır.
    ayrıca su kullanmadan sadece yağ da kullanan varmış fakat sadece uçucu yağ ile ısıyı aynı yerde kullanma fikri pek de güvenli gelmiyor.
    bendeki bakır hazneli olduğundan kullanımı ve temizliği de zor oluyor.

fikir olması açısından bendeki ürünün linkini de bırakıyorum.
    https://collyda.com/…erforje-buhurdanlik/index.html

4 - buharlaşma ile ortama yayma
    herhangi bir makine, araç gereç gerektirmez. uçucu yağı herhangi bir malzemenin üzerine damlatarak zamanla buharlaşması ve havaya yayılması sağlanır. buradaki malzeme kumaş, pamuk, tahta parçası/ahşap vs olabilir.
    çok etkili olmasa da bu da benim kullandığım yöntemlerden biridir. mesela ben evin girişinde (içerde) bir kap himalaya tuzu bulunduruyorum. bu tuza 1-2 damla istediğim yağdan damlatıyorum. eve girişte çok hoş bir koku oluyor. temizlemesi de uğraştırıcı değil. tuzu çöpe/tuvalete dökmek yeterli.
    tabi bu yöntemde koku sadece uygulamada alanıyla sınırlı kalıyor genelde. tüm eve yayıldığına rastlamadım.

5 - bu yöntemi de ben ekleyeyim, tütsü. evde tütsü yakıp dolaştırmak hep ortamın kokusunu hem de enerjisini temizleyip değiştirecektir. tam bir tütsü çubuğunu bitirip bitirmemek tamamıyla size kalmış. tütsüler genelde yoğun olduğundan ben yarım, hatta bazen çeyrek çubuk yakıyorum.
    ayrıca tütsü çubukları yakıldıklarında havaya kokuyla beraber çeşitli kimyasallar da yayabiliyorlar. bu sebeple kaliteli tütsü kullanmak çok önemli. ben organik içerikli tütsü kullanıyorum. bunlar sadece kokulu ağaç kabukları, bitki, baharat ve esansiyel yağlardan yapılıyor.

önemli bir not: bu yöntemlerde (4 ve 5 hariç) sadece uçucu yağ kullanılmalıdır, sabit yağ kesinlikle kullanmayınız.

umarım faydası olur.
  • sıradan otomobillerin arka pampon altına sonradan yapıştırılabilen aksesuar türü. aksesuar dedim çünkü bir faydası için değil tamamen görsel amaçlarla kullanılıyor.

bunun orijinali de gözüme güzel gelmez (mesela volvo r paketleri) ama sonradan uygulanmış uyduruk çin malı versiyonu kadar itici ve kötü görünen bir şey görmedim.

bir araca bu kadar mı yakışmaz bu eklenti. siyah rüzgarlık bile bu kadar çirkin değil gözümde artık.

üreticiler dahi sahte egzoz çıkışına rağbet ediyorken zor ama bir an evvel son bulması gereken salgın.
  • büyük ihtimalle evde görüp anlam veremediğiniz saç kurutma makinesi parçası. difüzör çalışma prensibi gereği hava akışını hızlandırdığı için makineyi yüksek hızda çalıştırmamak gerekir. ayrıca saçta tutmak gerektiği için yüksek ısı da önerilmez. saçınızın tel kalınlığı ve sıklığına göre orta sıcaklık ve orta (varsa düşük) hızda çalıştırmak yeterlidir.

kafada döndürerek kullanılırsa kıvır kıvır, fırça yardımı ile kullanılırsa dalgalı görünüm verir. uçları yardımıyla kafa derinize masaj da yapabilirsiniz. şayet bunu yapmıyorsanız tarak veya fırça ile yapmanızı öneririm çünkü kafa derisi uyarıldığında olumlu tepki verir.
  • ford fiesta 2009 ve üst modellerinde spoiler ile birlikte mükemmel durduğunu düşündüğüm bölümdür. otomobil modeline göre yakıştığı ya da yakışmadığı olur, spor görünümlü otomobillerde kullanılan ve aerodinamik özellikleri iyileştiren bir eklentidir.
hesabın var mı? giriş yap