• "i never believed in god, but always believed in picasso" diyerek gençlik yıllarında bayağı bir etkilendiği kübizm akımına olan minnetini belirten büyük büyük büyük sanatçı.
  • meksikali bi' hocamizin "meksika'nin degeri" dedigi ressam. "ben frida kahlo'yu avrupa'ya gelince ogrendim ve diego'dan meshur olusuna cok sasirdim. meksika'dayken, frida kahlo'nun ressam oldugundan haberim bile yoktu, diego'nun esi olarak biliyorduk biz onu" demisti ve ben $ok. zira bizde de tam tersi. iste bunlar biraz frida kahlo corp. -biraz, kadin olarak frida'nin aklina estigi gibi yasamis olmasi. neyse, onun sayesinde biz diego'nun buyuk ressamligini ogrendik, o da artik frida ve diego arasinda fark gormuyor.

sonuç olarak, hep birlikte kabul ettik ki: "diego fue un gran pintor mexicano pero, frida tenía una historia." diego büyük bir ressam olabilir. ama anlatacak iyi bir hikayenin olması her zaman hatırlanmana yardımcı olur. -ve tabii, herkes bilir ki, iyi bir hikaye her zaman satar.
  • (bkz: panzon)
  • dünyanın en ünlü komünist ressamlarından meksikalı diego riverayı eşi ve sevgilisi olan frida kahlo şu şekilde tanımlamıştır.

başlangıç diego
    yapıcı diego
    çocuğum diego
    ressam diego
    babam diego
    oğlum diego
    sevgilim diego
    kocam diego
    dostum diego
    anam diego
    ben diego
    ......evren diego.....
  • fresk sanatının canlanmasına yardımcı olan ressamdır.
  • cradle will rock filminde de duydugumuza gore* "zengin bir komunist" olmakla suclanan biriydi kendisi....rockefellerlarla parti yapar, sanatinin reklamini cok iyi yapar, ve hatta new york'taki rockefeller centerin girisindeki duvar resmini cizme hakkini bile reklami ve zamaninin "fabrikator"leriyle tam kivaminda ilik arkadasligiyla koparabilirdi kendisi. bir yandan sag egilimli zenginlerle arkadaslik kurarken, bir yandan suratlarina tukurur davranislarda bulunabilmesi de diego'yu bu kadar unlu kilan seylerden biri oldu sanirim...rockefeller center'in girisine, hem de kapitalizmin yuvasina yaptigi duvar resmine son anda burjuvazi'ye referanslar gonderdigi yetmiyormus gibi bir de lenin resmi ekleyince rockefeller duvar resmini kokten sildirmis....keske kalsaydi, kesin en onemli turist kapanlarindan biri olurdu new york'ta...
  • wikipedia'da ismi "diego maría de la concepción juan nepomuceno estanislao de la rivera y barrientos acosta y rodríguez" olarak geçen zatı şahane...

bu bir şaka olmalı...
  • frida kahlonun kocasi, frida nin kardesinden cocuk sahibi olan kisi ayni zamanda.
  • "diego maria de la concepcion juan nepomuceno estanislao de la rivera y barrientos acosta y rodriguez" * meksikalı ressam ve işçi partisi önderi.
  • duvarlara dil veren, frida kahloyu boş zamanlarında boynuzlayan ressam. kahlo başına gelen kazadan sonra en büyük felaketin diego rivera ile tanışmak olduğunu zaman zaman söylese de yaratıcılığının bir yönünü de bu duvar ressamına borçludur.
hesabın var mı? giriş yap