• cumhurbaskani nın isteği üzerine tüm kamu kuruluşlarını denetleme yetkisine sahip olan bir denetim organıdır. turk silahli kuvvetleri ve yargi organlarının denetimi kurulun görevleri dışındadır. 9 üyeden oluşur ve üyelerin tamamı cumhurbaskani tarafından atanır.
  • politikacılar tatmin olmazsa çalışan kurul.
  • yazışmalarında başlangıç cümlesi olarak kullandığı "cumhurbaşkanlığı yüce katının talimatları doğrultusu..." ile muhataplarının şöyle bir titreyip silkinmelerine neden olur.

su vakte kadar "ne iş yaparsınız efendim?, - cumhuriyet savcısıyım" cümlesi kadar forsu - ağırlığı olan bir cümle tanımam diyordum ama cumhurbaşkanlığı yüce katı onun kadar ağır bilader.
  • kısaltılmış hali ddk olan bu kurul, kısa adı kik olan kamu iktisadi kuruluşlarının denetlenmesi görevini ifa eder. bu da yargı dışı bir denetimdir.
  • başta bu kurulu harekete geçiren cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm kurum çalışanlarına hrant dink cinayetiyle ilgili titiz çalışmalarından ötürü teşekkür ederim.

ddk raporu, muhsiz yazıcıoğlu soruştumasının seyrini değiştirmişti. umuyorum ki, hrant dink davasının da seyri değişecek...

ddk'yla ilgili dikkate değer bir husus; ddk'nın, genelkurmay başkanına kadar tüm memurları sorgulama yetkisi bulunan özel yetkili savcıların elde edemedikleri bulgulara ulaşabildiği görülüyor... bu da aslında çok şey söylüyor, anlayana...
  • halk tv'ye göre 3 yıl önce madencilikteki sorunlara dikkat çeken 600 sayfalık bir rapor yayınlamış ama kimse takmamış tabi.
  • chp istanbul milletvekili m. akif hamzaçebi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘’erdoğan kurdaki artışın nedenlerini araştırmak üzere devlet denetleme kurulunu (ddk) görevlendirmiş. madem öyle 128 milyar dolar sattığınız dönemde de kur yükselmişti, ddk onu da araştırsın’’ dedi.
  • başkanlık sistemi ile hiçbir anlamı kalmayan şey.
    hükümetin kendi kendisini denetlemesi haline geldi.
    o halde böyle bir kuruma ihtiyaç yok, herkes kendini denetlesin olsun bitsin.

mesela şu sıralar ösym'yi denetliyor.
    iyi de ösym'yi de aynı kişi atıyor, devlet denetleme kurulunu da.
    şu anda denetlenen kurumun başındaki kişi denetleyen kurulun başında da olabilirdi.
    hepsi de rte'nin iki dudağının arasında olan konular.
    bir nevi rte'nin bir dudağını diğer dudağının denetlemesi gibi bir şey bu.
    bir başkası denetleyecek ki bir anlamı olsun.

bu şekilde dostlar alışverişte görsünden öte bir şey değil.
  • hazırladığı hrant dink cinayeti raporu sonunda bugün yayınlanmış kuruldur.

karartılmış satırlarıyla hatırlanacaktır.

http://is.gd/d9dkci
  • cumhurbaşkanımız tarafından yıllar sonra mesaiye başlatılmış kurum..
hesabın var mı? giriş yap