• mc donalds ya da burger king'de verilen colanın dibinde kalan buzlu tortuyu pipetle içmeye çalışırken çıkan ses.
  • peltek bir kimseye anasindan emdigi sutu burnundan getirtecek kadar iddiali bir
    ad-soyad kombinasyonu.
  • candaş tolga ışık'ın kendine örnek aldığı ünlü siyahi filozof.**
  • kendisi ile yapılan bir röportaj;

nba tarihindeki en başarılı avrupalılardan biri olan detlef schrempf, istanbul'daydı.

ntv radyo'da murat kosova ve kaan kural'ın sunduğu nba vitrini programına konuk olan all-star forvet, 16 yıllık kariyerinin en güzel günlerini geçirdiği seattle supersonics takımının kapatılmasını büyük bir üzüntüyle karşıladığını söyledi.

schrempf, milli basketbolcularımız hidayet türkoğlu ve mehmet okur'dan da övgüyle söz etti.

birçok nba hayranı gibi, 1996 final serisiyle başlamak istiyoruz. seattle'da iyi bir takımınız vardı ama kaybettiniz. o finali ve seattle takımını nasıl hatırlıyorsunuz?

seattle'da birkaç iyi sezon geçirmiştik. 1996 takım olarak birlikte iyi oynadığımız yıldı. finale çıktık. finalden önce utah karşısında çok zor bir seri geçirmiştik. yedi maça uzayan seride evimizde kazanıp finale kalmıştık. hepimiz ilk kez öyle bir başarıya ulaşıyorduk. ilk iki-üç maçta uyuyor gibiydik. "finali kazanmak istiyoruz" yerine "finale çıktık" havasına kapılmıştık. kazandığımız iki maçta çok iyi oynamıştık. olması gerektiği gibiydi. onları yenebileceğimizi düşünüyorduk. ancak 3-0'dan seri kazanmak çok zordur. harika bir tecrübeydi. keşke daha iyi başlayabilseydik. bence o seriyi kazanabilirdik ama chicago'da da iyi bir takım vardı.

avrupalı bir oyuncu olarak öncülük edip diğer avrupalılara bir yol açtınız. ancak kariyeriniz diğer avrupalılardan biraz daha farklı. ilk olarak lise son sınıf için amerika'ya gittiniz. sonrasında washington üniversitesi'ndeydiniz. neden böyle bir yolu tercih ettiniz ve diğer avrupalı oyunculara ne önerirsiniz? avrupa'da mı kalmalılar, yoksa ncaa turnuvasında mı yer almalılar?

bence her oyuncunun durumu farklı. ben bu kariyer yolunu seçmedim, o beni seçti. amerika'ya bir yıl için gitmiştim. basketbol oynayıp ingilizce öğrenmek istiyordum. sonrasında küçük ama iyi bir liseye gittim. iyi bir antrenörüm vardı. çok başarılı olup eyalet şampiyonluğunu kazandık. derken üniversitelerden burs teklifleri gelmeye başladı. eğitimim açısından da çok mantıklıydı. eğer almanya'ya dönseydim lise son sınıfı tekrar okumak zorundaydım. denemeye karar verdim, orada kaldım ve üniversiteye devam ettim. diğer oyuncular için durumun daha farklı olduğunu düşünüyorum. bazı oyuncular 17 yaşında evinden ayrılmak istemiyorlar. burada aileleriyle birlikte başlamak istiyorlar. profesyonel kariyerlerine başlayıp, fiziksel ve mental olarak yeterli olgunluğa ulaşıp amerika'ya öyle gitmek isteyebilirler. benim için bu iyi bir tercihti. fiziksel olarak hazır değildim, çok zayıftım. dört yıl üniversiteye gitmem bana çok yardımcı oldu.

dirk nowitzki'den az sonra bahsedeceğim ancak ilk olarak sizin okulunuzdan mezun olan brandon roy'dan bahsetmek istiyorum. onu yakından takip ediyor musunuz? sizce kariyeri nasıl gidiyor, çünkü o da gerçekten nba'deki başarı hikâyelerinden birine sahip.

brandon roy çok iyi bir nba oyuncusu oldu. kolejdeyken de iyi bir oyuncuydu. hiç bencil değildir. iyi bir takımda oynuyordu ve iyi takım arkadaşları vardı. sonucunda nba'de öne çıktı. çok yönlü yeteneklere sahip olduğu için oyunu nba'e çok uydu. iyi ve genç bir takımda oynuyor. heyecan verici, önlerinde parlak bir gelecekleri var. saha dışında da kendini iyi temsil ediyor. çocuklar için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

peki dirk nowitzki? o büyük bir dünya yıldızı. almanya'nın basketboldaki lideri. ilk önce nowitzki ile ilgili düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. sonrasında da almanya'nın dirk nowitzki sonrasında bir planı var mı? nowitzki'den sonra neler olacak?

bu almanya'nın da üzerinde çalıştığı büyük bir soru. nowitzki harika bir oyuncu. birkaç yıldır almanya milli takımı'nı taşıyor. milli takımda birçok oyuncu emekli oluyor. çok yaşlı bir takımımız var. aslında birkaç genç oyuncu var ama oynamaları gerekiyor. bence birinci ligdeki sorun bu. o gençlerin çoğu ligde oynamıyorlar. bundesliga'da oynayan çok amerikalı var. bu yüzden milli takımda oynaması gereken bu gençler kendi takımlarında bile oynayamıyorlar. bence bunun değişmesi gerek. milli takımın başarılı olması için o gençlerin ligde daha çok oynamaları gerekiyor.

peki seattle supersonics için neler düşünüyorsunuz? takım taşındı ve kapandı. orada çok iyi anılarınız var. sonics'in taşınmasından sonra neler hissediyorsunuz?

çok üzücü bir durum. özellikle seattle şehri için. artık nba haberlerinde yer almıyoruz çünkü bir takımımız yok. gazetelerde artık nba hakkında çok haber bile görünmüyor. 41 yıldan sonra sonics'in seattle'dan ayrılması herkes için zordu. hâlâ birçok takım sonics'i geri getirmek için çalışıyor ama genel ekonomik durum çok iyi olmadığı için bu birkaç yılı bulabilir. üzücüydü ve seattle yönetiminin buna izin vermesi de hayal kırıklığı yaratan bir olaydı.

nba'deki türk oyuncular için neler düşünüyorsunuz? özellikle hidayet türkoğlu sizin onun kariyeri için önemli bir örnek olduğunu hep söyler. onlar için neler söyleyebilirsiniz?

ds: açıkçası hidayet ile daha bugün mesajlaştık. arada bir konuşuruz. oyununu çok seviyorum. bence orlando için çok önemli bir yer tutuyor. ilk maçta çok pasifti ve bu orlando'yu olumsuz etkiledi. magic'in başarılı olması için hido'nun agresif olması gerekiyor. zaten ikinci maçta da iyi oynadı. harika bir yıl geçirdi ve çok da iyi bir kariyeri var. türk basketbolu için daha çok şey yapmak istediğini biliyorum ama 82 maç oynayıp, üzerine play-off maçına çıkıp, milli takımda forma giyip yeniden kendini hazırlamak gerçekten çok zor. bence nba'de oynayan uluslararası yıldızlar lige farklı bir tat katıyorlar.

mehmet okur için neler düşünüyorsunuz?

mehmet okur kendisi için çok iyi bir takımda. o sisteme iyi uyum sağlıyor. şut atabiliyor, pas verebiliyor... onun üzerinden birçok yüksek post hücumu ediyorlar. uzun ve şut atabilen bir avrupalı oyuncu için çok iyi bir sistem. onsuz utah çok zorlanıyor. ikinci maçta oynadı mı bilmiyorum, (hayır oynamadı) utah'ın mehmet okur'a hücumda çok ihtiyacı var. lakers çok iri bir takım ve okur'la birlikte hücumda daha iyi dağılmazlarsa işleri zor.

kaynak : (bkz: ntvmsnbc)
  • mobilet ense sac modeli'nin basketboldaki yegane temsilcilerindendi.
    bu modelin en önemli futbol temsilcisininde alman:pierre littbarski oldugu düşünülürse almanya berberler ve kuaförler federasyonunun ne kadar yogun calıştıgı gözden kacmaz.
  • şut stili ve fundamental açısından belki de zamanının en iyisi olan almanların ilk uluslararası basketbol yıldızı.lisedeki son yılında değişim öğrencisi olarak amerika yollarına düşen bu leverkusen'li genç,centralia lisesini eyalet şampiyonasına taşıyarak dikkat çekti.ertesi sene university of washington'dan gelen burs teklifini kabul etti ve 4 sene sonunda,2.01'lik tanınmayan bir alman olarak girdiği okuldan 2.08 boyundaki yeni larry bird olarak çıktı.ne var ki nba macerası istediği gibi başlamadı;1985 draftında 8.sıradan seçildiği dallas mavericks'de pozisyonundaki oyuncu fazlalığı sebebiyle süre bulmakta zorlandı.1988-89 sezonunda takas olduğu indiana pacers,ona all-star'lığa giden yolu açtı.o sezon sonuna kadar oynadığı 32 maçta istatistiklerini ikiye katlayarak potansiyelini kanıtladı.sonraki yıl,ligin en önemli yedek oyuncularından biri olmaya başlayan schrempf o sezon en iyi altıncı adam oylamasında ikinci oldu.ertesi üç yıl ise bir rol oyuncusundan yıldızlığa yükselmesini sağladı.91 ve 92'de aldığı en iyi altıncı adam ödüllerinin yanına ilk beşe yerleştiği 93 yılında ilk all-star seçimini ekledi.1993-94 sezonu detlef'in kariyerinde yeni bir dönüm noktası oldu;takas edildiği seattle supersonics'te gary payton ve shawn kemp'in yanındaki eksik parçayı tamamladı ve takım o sezon ligin en iyi derecesine imza attı.95 all-star maçı sonics için bir gurur anıydı;payton,kemp ve schrempf üçlüsü batı yakasını temsil ediyorlardı.fakat asıl başarı 96 yılında geldi;sonics nba finallerinde jordan'lı chicago bulls'un karşısına dikildi.16,3 sayı ortalamasıyla oynamasına rağmen schrempf takımının finali 4-2 kaybetmesine engel olamadı ve şampiyonluk için bu ilk fırsatı elinden kaçırdı.ilerleyen 3 yılda sonics'te önemli değişiklikler yaşandı ve takım her sene daha kötü bir derece yaptı.99 playofflarını kaçıran sonics'te artık şampiyonluk şansı kalmadığını gören detlef,ilerleyen yaşı nedeniyle yedek kalacağı portland trailblazers ile 2 senelik bir anlaşma yaptı.geniş kadrosu ve tecrübeli isimleriyle notmal sezonu batıda ikinci bitiren trailblazers,ilk turda minnesota'yı,ikinci turda ise utah'ı eleyerek konferans finalinde phil jackson'un los angeles lakers'i ile eşleşti.7 maç süren seride shaq ağır bastı ve schrempf yüzük için bu son şansının da yok oluşunu seyretti.artık 38 yaşına gelmiş olan detlef schrempf,2000-2001 yılının sonunda kariyerine son verdi.alman basketbolunun bu sert görünümlü,çok yönlü yıldızı 16 sezonluk nba macerasını 15 binin üzerinde sayı,7 binin üzerinde ribaund ve 114 playoff maçı ile tamamladı.3 kez all-star ve 1 kez de nba'in en iyi üçüncü takımına seçilen schrempf,bir bakıma avrupalı oyuncuların ve özellikle vatandaşı dirk nowitzki'nin yolunu açtı.şimdi ise koç olarak ait olduğu yere döndü.
  • kariyer ortalaması 13.9 sayı ve 6.2 rebound olan alman kısa forvet. hidayet'in ortalaması 11 sayı 4 ribaund. bence tarihin en underrated avrupalılarından biri. kariyer fg isabet oranı %50.

bugün instagram hesabını gördüm. 2000 takipçisi var.
  • nba kariyeri 1985 yılındaki draftta dallas tarafından 8. sıradan seçilmesiyle başlar. dallasta fazla uzun sürmeyen kariyerinden sonra indiana'ya takas olur ve asıl gelişmesini burada gösterir. oyuna yedekten gelip çok önemli katkı sağlayarak takımının başarısında fazlasıyla rol oynar. 1987 yılında %48'lik üçlük isabet oranıyla bu alanda ikinci olur. 1990 ve 1991 yıllarında üst üste iki kez en iyi altıncı adam ödülünü alır. daha sonrası ise herkes tarafından bilinen seattle kariyeriyle devam eder. gary payton, shawn kemp, sam perkins,hersey hawkins ve schrempf'li kadrosuyla seattle 1996 yılında nba finaline çıkma başarısı gösterir ama 6 maç sonunda jordan ve chigago efsanesine mağlup olurlar.1999 yılında portland'a gider ve 2001 yılında emekli olur. toplamda 1136 normal sezon ve 114 playoff maçı yapmıştır.
  • seattle supersonics'te asistan koçluk görevine başlamış bir zamanların all-star'ı.ayrıca almanya'nın avrupa şampiyonu olmasında bir katkısı olmamıştır;çünkü kadroda yer almıyordu kendisi o şampiyonada.
hesabın var mı? giriş yap