• attıgı golun gelmis gecmis en guzel gol kabul edilmesinin sebebi essiz olmasıdır. yuzlerce binlerce rovasata ya da 40 metreden enfes goller varken attıgı golun aynısını atabilen henuz cıkmamıstır. isin komigi golu ilk izlediginizde ne var yaw bunda dersiniz ki spiker bile sıradan bir gol gibi tepki vermistir, fakat yavas cekimde izlediginizde hassiktirrr demekten kendinizi alamazsınız.

ustaya saygı
  • arsenal'de oynadığı sırada aynı zamanda university of bath'de makine mühendisliği okumuş ve bitirmiştir. genel futbol dünyası ve futbolcular düşünüldüğünde kendisinin nasıl biri olduğu buradan da tahmin edilebilir. daha önce yazılmamış olması ilginç.
  • iki hafta kadar önce newcastle deplasmanında bir futbolseverin hayatı boyunca görüp görebileceği en güzel golü atarak dünyadaki tüm ağızları açık bırakmış insan evladı. bu golden sadece 4 gün sonra deportivo karşısında bir başka mükemmel gole imza atacak hareketler silsilesini başarıyla tamamlamış ancak direk gole müsade etmemişti. şapka çıkarıyorum, çıkaralım.
  • ajax'da oynadıgı dönem antremanlarda defans oynatılıp bir defans oyuncusunun nasıl dü$ünücegi a$ilanan futbolcu.. sonra bana gelip o golü nasıl atti, o calimi nasil atti demeyin.
  • bir projemde yazacak isim bulamayip onumdeki postere bakaraz deniz berkam yazmama sebep olan ulvi sahsiyet. diger ulvi sahsiyetler de mikail öven (bkz: michael owen) , cengiz hedfil (bkz: james hetfield) ve davut cinola (bkz: david ginola) idi.
  • newcastle united'a karşı tüm zamanların en iyi golünü atmış olan kadife ayaklı efsanevi futbolcu. londra'da heykeli vardır.

edit: bir tane arkadaş kendisinin attığı gole, burak yılmaz'ın schalke'ye attığı golden çok da fazlası yok diye beni yeşillendirmiş. schalke kim bergkamp'ın sol kramponu mu?
  • futbol bir sanat olsaydı şüphesiz ki en iyi icracılarından biri olurdu bu sarı. öyle yetenekli, öyle yaratıcı biriydi zira.. o kadar ki özellikle 80'li yılların ilk yarısında doğanların büyük çoğunluğunun futbolu sevme nedenlerinden biridir muhakkak. attığı goller, gol sevinçleri, yaptığı olağanüstü hareketler ve bir balerin zerafetinde kullanabildiği ayaklar. unutulmaz anlar yaşattı bizlere. ağzı açık ayran delisi gibi ekrana bakakalmamızı sağladı çoğu zaman.

bildiğin mahalle kasabı tipli david seaman, kanatlarda heba edilen 3-4 yıldan sonra forvette aradığını bulan henry, örgülü saçları ve aralıksız 6 sezon galatasaray'ın transfer listesinde bulunmasıyla bilinen kanu, luzhny, parlour ve diğerleri... arsenal efsanesinin başlamasına önayak olmuş bu ekibin virtüözüydü bergkamp.. toplamda 15 tel kalmış saçları ve karakteristik yüzü ile "ben lider olmak için doğdum olm" mesajını kendiliğinden veriyordu. ki itiraz etmedik, saygıyla eğildik önünde..

zeki müren, safiye ayla, müzeyyen senar türk sanat müziği için ne ifade ediyorsa, bergkamp da futbolseverler için onu ifade ediyordu işte. huzur, kaybedilmeyen umut ve de zerafet.. hepsi de çok yakışıyordu allah içün.

iyi ki vardın..
  • herkesin futbol oynarken özendiği bi' futbolcu olur ya hani, gerek halı sahada, gerek asfaltta mahalle maçı yaparken. işte bu adam, benim futbol oynarken özendiğim bi' adamdı. plase vuruşları, yere sağlam basan oyun anlayışı, koşu yoluna attığı mükemmel pasları, hele bi de newcastle'a attığı efsane gol var ki, unutmak imkansızdır. hani pele'yi, maradona'yı, cruyff'u izleyenler kendini şanslı hissediyor ya, işte ben de bu adamın futbol oynadığı dönemde onu izleyebildiğim için kendimi çok şanslı görüyorum.
  • thierry henry ile yanyana, tüm zamanların en muazzam ikililerinden birini oluşturan uber şahsiyet.
  • hakkı asla verilmeyen futbolcu. evet seviliyor, övülüyor ama daha fazla övülmesi lazım diye düşünüyorum. benim nazarımda zidane ayarında kalitesi vardır. zidane bugün maradona, pele, gerçek ronaldo ile anılıyorsa; ( ronaldo ve messi hariç ) bergkamp'ın da söylenilmesi lazım.

kadife ayaktır, oyun görüşü muazzamdır ve saf yetenektir adam, ayrıca tilki gibi de kurnazdır. kulüp ve milli takım bazında başarı kazanamamış olması onu tarihin en iyi 5 futbolcusu arasına sokamamaktadır ama benim en sevdiğim 3-4 futbolcudan biridir.
hesabın var mı? giriş yap