• bu lafi kim nereden konu$ma dilimize soktuysa helali ho$ olsun.

tarti$ma esnasinda bir ansiklopedi dolusu bilgi koyarsiniz ortaya.kar$inizdaki tek cümlede olayi bitirir ; demagoci yapma.

- ....ergenekon destani demirci kawa destaniyla benzerlik ta$iyip türk ve farsi kültürlerinin aslinda ortak men$eeli oldugunu kanitlamakla beraber,mezopotamya'da da ortak ya$amin izleri ....
    - hocam demagoji yapiyosun.
  • genellikle kendini hakli cirkarmak, arasira da konuyu degistirmek icin yapilan laf kalabaligi, kafa karistirma sanati...
  • bir toplulugun duygularini oksayarak, onu kendine cekme ve bu vasitayla kendi davasini yurutme yolu,halk avciligi
  • öncelikle bana bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim ama sorunuza cevap vermeden önce üzerinde durmak istediğim bir kaç husus var, müsade ederseniz onlardan bahsederek söze başlamak istiyorum zira sorduğunuz sorunun cevabı da bu anlatacaklarımda saklı olduğundan size cevap vermeden önce bazı şeyleri aydınlatmakta sonsuz fayda görüyorum. gibi bir şey.
  • halk anlamindaki demos ve kendine cekmek anlanindaki ago sozcuklerinden yapilan bu deyim aristotalesin politika adli eserinde ileri surulmustur.bir toplumun duygularini celerek kendi cikarini yurutme yolu olarak tanimlanmistir.
  • birinin ya da bir grubun duygularini kamcilayarak, gaz vererek onlari kazanmaya cali$mak
  • "bir şeyin hiç olmama ihtimali" olduğunu söyleyemezsiniz, çünkü "o şeyin hiç olmama ihtimalinin olmama ihtimali" de vardır.
  • ilköğretim müfredatına zorunlu ders olarak konulması gereken bir sanat, bir bilim dalı. hayatta başarılı insanlar yetiştirilmek isteniyorsa olmazsa olmaz gerçeklerden biri. demagoji yapmaktan anlamayanların ister ansiklopedi hatmetmiş olsun, ister ordinaryus profesör olsun herhangi bir tartışmada haklı çıktığını görmedim, duymadım. karşınızda demagojiden anlayan biri varsa sunduğunuz sayfalar dolusu belgeleri bile iki kelimede sıfıra indirger. etraftan aldığı alkışlar da yanına kar kalır. siz de sinirden harap olmuş bünyenizle baş başa kalırsınız. başarılı nesiller için milli eğitim bakanını ve tüm sivil toplum örgütlerini göreve çağırıyorum. sözlerimi şairden bir alıntıyla bitireyim. halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda iki kelimelik demagoji gibi.
  • bazıları hayatını bu eksende kurar. bunu yaparken itici gücünü " sadece kendini akıllı, geri kalan herkesi salak" bilmekten alır. dost ve ilgili görünmek, empati yeteneğinin kralına sahipmiş izlenimi vermek, kişi kıvama gelince manipülasyonda sınır tanımamak demagojinin olmazsa olmazlarındandır.

ancak gün gelip takke düştüğünde ve siz " aaa! sen sırma saçlarım var derdin, bildiğin kelmişsin!" dediğinizde demagog inanamayacağınız kadar çirkefleşebilir.

size düşen ortamdan sessizce uzaklaşmaktır. ve demagoga söylenebilecek tek şey vardır:

"bazı insanları zaman zaman, bazı insanları her zaman kandırabilirsin... ama herkesi her zaman kandıramazsın."
  • bir diyalog sırasında, bir konu hakkında konuştuğunuz insana karşı etrafınızdakileri de yanınıza çekmek için, etrafınızdaki insanları övmek, hoşgörmek vb. gibi kavramlarla etkileme sanatıdır.
    kendi fikirleri olan ve düşünebilen insanlar demagoji yapan kişiden etkilenmez ve fikirlerini açıkça ortaya koyarlar.
hesabın var mı? giriş yap