• kendini yok edici bunyelere merhem olmayan bir sarki. damien gelsin, bu sarkiyi bana ozel calsin istiyorum. sonra o kadar kendimde olmamak istiyorum ki, "why do you sing with me at all" diye bagirmak istiyorum kendisine. sonra ne kadar sacmaladigimin farkina varip, gidip bir kosede cocuk gibi aglamak istiyorum utancimdan, salakligimdan.
    bunlari gormezden gelmesini, sessizce uzaklasmasini istiyorum yanimdan.
  • damien rice sarkisi;

bu bir sarki degil resim galerisidir, anilarinizin kolajindan oluşan...
  • terence trent darby'nin unutulmaz şarkısı

delicate like rain
    delicate like snow
    delicate like birds
    delicate just so
    delicate like air
    delicate like breeze
    delicate like you and me

a delicate advance
    a delicate retreat
    delicately planned
    delicate like peace
    delicate like a touch
    that's delicately brief
    delicate like you and me

delicate like trinkets on her bracelet
    (like trinkets on her bracelet)
    delicate like a bracelet on your arm
    (like a bracelet on your arm)
    delicate like sweet arms around me
    (your sweet arms around me)
    delicate like me on top of you

delicate like words
    delicate how time
    so delicately runs
    then delicately dies
    delicate how eyes
    so delicately breathe
    delicate like you my dear
    delicate like me my love
    delicate like you and
    delicate like me and
    delicate like
    delicate like you and me
  • reputation'ın dördüncü single'ı olarak açıklanan şarkı.

açıkçası biraz sürpriz oldu, zira i did something bad bekleniyordu ama görünen o ki taylor'ın ekibi bu "good girl gone bad" konseptine bir süre ara vermek istiyor.

delicate, wildest dreams'ten sonra yayınlanan en sakin single. orta tempo, yumuşak vokal ve sözleriyle reputation'dan çıkmış en radyo dostu single olabilir.

şarkının kendisi birçok eleştirmen tarafından albümün en iyi şarkılarından biri olarak gösterilmişti. hatta rolling stone editörlerinden rob sheffield 2017'nin en iyi şarkısı olarak seçmişti. üstelik spotify'da 31 milyon stream ile single ya da promo single olanların haricinde albümün en çok dinlenen şarkısı.

swift bu albüm döneminde sırra kadem basma konusunda rekora koştuğu için müzik listelerinde ne yapacağını bilemem ama tahminimce albümün en çok radyo desteği gören şarkısı olacak. liste başarıları ne olursa olsun, taylor'ın aşk şarkıları radyolardan destek görmüştür hep.

hala i did something bad'in single olarak daha çok ses getireceğini düşünsem de neden delicate'i seçtiklerini anlayabiliyorum. ...ready for it ile end game'den sonra farklı bir şeyle gelmek ve albümün esas konusunu göstermek istediler muhtemelen.

son olarak, abuk sabuk tweet'lerine bakılırsa klibin yönetmenliğini "yine" joseph kahn yapıyor. açıkçası başka birini tercih ederdim. tamam, birlikte büyük işler çıkardılar ama sürekli aynı kişiyle çalışılmaz ki. ayrıca son iki klibe bakarsak bir süre ara vermeleri gerektiği belli oluyor. normalde çok da önemli olmazdı ama bu dönemde klipler taylor'ın şarkıları tanıtmak için yaptığı tek şey. o yüzden kendini tekrar tekrar izletecek vurucu kliplere ihtiyacı var. bu albüm bir ready for it vakası daha kaldıramayabilir.
  • lost'un birinci sezon 17. bölümü sonunda, hurley'in cd playerından yükselen, damien rice şarkısı..
  • insanın güne başlarken ilk olarak dinlediği ; neşeli anlarında açıp dans ettiği , hatta son ses açıp evi inlettiği , radyoda denk gelince sevinip eşlik etmeye başladığı şarkılar vardır ya hani..

bu parça onlardan biri değil.

tam tersi sayılır hatta..

çok eğlenceli bir moddayken dinlendiğinde bile,durgunlaştırıveriyor insanı..nerede dinleniyor olursa olsun,insanı oradan koparıp, kocaman ıssız bir sahilin sessizliğine götürüyor...kolu kanadı kırık biri gibi hissettiriyor adama..garip bir hüzün duygusuna hapsediyor..tek kelime ingilizce bilmeyen birine dinlettirildiğinde de aynı etkiyi yaratacağından şüphem yok çünkü bana göre şarkı güzelliğini masalsı melodisinden alıyor..

ve nedendir bilinmez; bu şarkı bende hep , yatağa kıvrılıp yorganın içinde kaybolarak dinleme arzusu yaratıyor..

mümkünse,ölene dek her gece dinlemek istiyorum.
    öte taraftaki müzik sistemi nedir, oradaki durum nasıldır bilmiyorum ama ; mümkün olsa da orada da bir yatak yorgan bulsam ; ve kıvrlıp şarkımı dinlemeye devam etsem diyorum..
  • her dinleyişimde aklıma house 2. sezon'u getirir. hey gidi hey.
  • bugün itibariyle reputation’ın en başarılı radyo single’ı olmuş şarkı.

mayıs ayında swift’in turnesinin başlamasıyla birlikte hem albüm hem delicate listelerde yükselmeye başladı ancak esas başarı radyolarda gerçekleşti. iki ay boyunca radyolarda popülaritesini artıran delicate, tüm radyo formatlarında look what you made me do’nun 126.8 milyonluk dinleyicisini geride bırakarak reputation’ın en başarılı radyo şarkısı oldu. şu an eklendiği tüm formatlarda ilk 10’a girmiş durumda ki albümün ilk üç single’ı adult contemporary listelerinde pek varlık gösterememişti. swift’in wildest dreams’ten sonra hot adult contemporary’de zirveyi görmeyi başaran ilk şarkısı oldu.

bu noktadan sonra swift’in ekibinin atması gereken adım bir sonraki single’ı askıya alıp delicate için mücadele etmek olmalı. geçtiğimiz haftalarda şarkı için spotify’da iki remix versiyon yayınlanmıştı. bir düet versiyon yayınlamalı ve itunes’ta fiyatı düşürülmeli. fanlar bir sonraki videoyu sabırsızlıkla bekliyorlar ama radyoda başarı elde etmek çok daha zor ve yeni single gelirse delicate’in yükselişi baltalanır. yayınlanacak şarkı ister i did something bad olsun, ister getaway car olsun radyolarda şu başarıyı yakalaması mümkün değil. üstelik swift’in bunun için zamanı da yok. 30 eylül öncesi yeni bir radyo hiti çıkarması çok zor.

ayrıca delicate’in mevcut başarısı sadece radyolar açısından değerlendirilmemeli, bir sonraki single için de dikkate alınmalı. delicate, insanların kafasındaki “reputation saldırgan bir albüm,” imajını yıkıyor. albümü dinlemeyip içeriğinin tamamen laf atan şarkılarla dolu olduğunu sananların sayısı hiç de az değildi ve delicate radyolarda yayıldıkça bu önyargıyı değiştirmeye başladı. bu sebeple bir sonraki single yine aynı çizgide devam etmeli.

şu an single için i did something bad ve getaway car iddiaları dolaşıyor. hatta ikisine birden video çekildiği söyleniyor. bundan üç ay önce kesinlikle i did something bad’in single olması gerektiğini söylerdim ama delicate’in şu anki durumunu dikkate alırsak en doğru single seçimi don't blame me olur. belli ki artık insanlar bu “new taylor” imajını görmek istemiyor. evet, i did something bad etkili bir videoyla gelirse çok ses getirebilir ama turnenin ve delicate’in etkisiyle insanların kafasında yeniden oluşmaya başlayan o pozitif algıyı yok etmeye değer mi? yine de eğer bu iki şarkıdan biri single olacaksa bari getaway car olsun. her türlü diss şarkısının getireceği başarıdan ziyade götüreceği şey çok daha fazla.

sanırım bir sonraki single için en doğru zamanlama 20 ağustos’taki video müzik ödülleri’ni beklemek olur. hem delicate ihtiyacı olan süreyi kazanmış olur hem de sonraki single sağlam bir tanıtımla başlar. umarım temmuzun ortasında video yayınlama hatası yapmazlar.

albümün ilk aylarında radyoda başarılı olması gerektiğini ve mevcut durumda grammy’de yılın kaydı ya da şarkısı için şansı olmadığını söylemiştim. şu an radyo açığı kapanmış durumda ve eğer delicate şu durumunu biraz daha sürdürürse sekiz adaylı sistemde yılın şarkısı dalında bir ihtimal kendine yer bulabilir.

bu “sleeper hit” dediğimiz, başarısız olmayı reddedip listelerde iki ileri bir geri giderek zamanla yükselen şarkılar swift’in kariyerinde görülen bir şey değildir. onun şarkıları yayınlandıkları hafta yüksek satış ile listelere iyi bir giriş yaparlar. sonrasında ya orada kalırlar ya da düşüp giderler. swift’in kariyerindeki tek sleeper hit’ler ilk albümündeki teardrops on my guitar ve our song’tur. on bir yıl sonra böyle bir single’ı daha olacağı kimin aklına gelirdi?
  • reputation'ın en iyileri arasında yer alan taylor swift şarkısı. şahsen sıradaki single'ın don't blame me veya getaway car olmasını istemiştim; ama özellikle taylor'ın kendi fanları arasında en popüler olan şarkılardan biriydi delicate. o yüzden kötü bir seçim olmadı.

klibiyle taylor'ın reputation dönemi boyunca gözümüze soktuğu the old taylor is dead temalı bad girl imajına ara verip daha sempatik ve sevilebilir bir tavır takındığını net fark edebiliyoruz ki bence güzel olmuş çünkü o imaj üstünde eğreti durmuştu biraz jasjadk. yer yer you belong with me zamanlarındaki taylor'ı bile hatırlattı bana. keşke end game yerine üçüncü single olarak bu şarkı çıksaymış. çünkü o şarkıdan kimse beklediğini alamadı sanki. ne joseph kahn o bütçeye rağmen iyi bir klip çıkarabildi, ne taylor ed sheeran'ın popülaritesinden faydalanabildi, ne de ed şarkıdan ekmek yiyebildi.
  • robotik bir taylor swift sesiyle başlayan, ilerleyen kısımlarda ise tempoyu giderek yükselten harika bir şarkı. tabii ki reputation'dan. sözleri de şöyle:

this ain't for the best
    my reputation's never been worse, so
    you must like me for me...
    we can't make
    any promises now, can we, babe?
    but you can make me a drink...

dive bar on the east side, where you at?
    phone lights up my nightstand in the black
    come here, you can meet me in the back
    dark jeans and your nikes, look at you
    oh damn, never seen that color blue
    just think of the fun things we could do

'cause ı like you
    this ain't for the best
    you must like me for me...
    yeah, ı want you
    we can't make
    but you can make me a drink...

ıs it cool that ı said all that?
    ıs it chill that you're in my head?
    'cause ı know that it's delicate (delicate)
    ıs it cool that ı said all that
    ıs it too soon to do this yet?
    'cause ı know that it's delicate
    ısn't it? ısn't it? ısn't it?
    ısn't it?
    ısn't it?
    delicate

third floor on the west side, me and you
    handsome, you're a mansion with a view
    do the girls back home touch you like ı do?
    long night, with your hands up in my hair
    echoes of your footsteps on the stairs
    stay here, honey, ı don't wanna share

'cause ı like you
    this ain't for the best
    you must like me for me
    yeah, ı want you
    we can't make
    but you can make me a drink

ısn't it?
    ısn't it?
    delicate

sometimes ı wonder when you sleep
    are you ever dreaming of me?
    sometimes when ı look into your eyes
    ı pretend you're mine, all the damn time
    'cause ı like you

yeah, ı want you
    'cause ı like you
    (ısn't [-] it?)
    (ısn't it? ısn't [-] it?)
    (ısn't it?)
    (delicate)
    yeah, ı want you
    (ısn't [-] it?)