• her an barış manço'nun "güz yağmurlarıylaaa bir gün göçtün gittin" diye araya girecekmiş gibi hissettiğim şarkı.
  • ukte dolduruyorum;

nefis bir şebnem ferah şakısıdır..

sözleri şu şekil:

gece geçmez gündüz olmaz
    can bu dünyaya dayanmaz neden?
    haykırdım dağlara duymaz
    bekledim günlerce yok ki gelen

karlı dağların ardında biri yaşarmış
    bulut olur, yağmur olur bize bakarmış
    hem yakın hem uzakmış yanakları al al'mış
    deli kızım uyan, söylenenler yalan
    deli kızım uyan, bir tek sensin duyan
  • şebnem ferahın bitkisel hayatta olan ablasına yazdığı bir şarkı. daha sonra ablası öldü.

*
    yerde oldum gökte oldum
    sormayın halim ah başım duman
    gönül uslanmayı bilmez
    düşlerim gerçek gerçeğim yalan
  • ilk dinlediğim zamandan beri vazgeçemediğim şebnem ferah şarkısıdır.
    ortaokul yıllarıydı, çanakkale gezisi idi. alıp arkadaşımın walkmanini tüm yolları şebnem in eşliğinde geçmiştim. ve yağmurların karıştığı toprak kokusu ile ilk önce bu geziden görüntüler gelir aklıma.

ama asıl en daraldığım gecelerimdir. çıkamazken çocuk yüreğim büyüklerimin işlerinden geceleri balkona çıkar, yıldızlara, geçen otobüslere, uzaktakilere kimse duymasın o saatte söylediklerimi diye, uyanık olduğum anlaşılmasın diye içimden çığlıklarla söyledim ben bu şarkıyı hep. bir tek sensin duyaannnn... bir tek bendim duyan.....
  • şebnem ferah'ın komadaki kardeşine annesinin seslenişi üzerine yazdığı parça.
  • şarkının son 20 saniyesini iyi dinleyin!
    enstrümanların arasına gömülmüş, uzun bir şebnem ferah çığlığı duyacaksınız!

onca kereler dinlediğim bu şarkıdaki bu bilinçli bir şekilde geride tutulmuş çığlığı daha ilk kez demin fark ettim, tüylerim diken diken oldu. paylaşmak istedim.
  • "bir tek sensin duyan" cumlesini kalbimin taaaa derinlerinde hissettiğim sarkidir. olmeye yatmis birine seslenmek nasildir iyi bilirim. hele de sizi en iyi anlayan, en iyi duyan dunyadan kopmus bir sekilde boylu boyunca yatiyorsa. acinin tarifi yoktur.
  • dinledikçe benim adım orman albümünü daha da alt raflara koyduran şarkı.
  • şebnem ferah'ın birçok röportajında belirttiği üzere, kendisinin en beğendiği parçasıdır. hani hikayesini üstün körü bilenler olarak biz; hak vermeliyiz diye düşünüyorum. kendisinin ne hissettiği ve ne düşündüğünü tanrı bilir. umarım..
  • müzikli masal.
hesabın var mı? giriş yap