• liselilere bakmayın siz, kendisi futbolun futbol olduğu zamanlarda kanat oyuncusunun tillahıydı. günümüzde moden futbol adı altında tek özelliği dibindeki adama %97 pas isabetiyle oynayıp hayvan gibi fizik kastırmış oyunculara milyar eurolar harcayıp bu güzelim oyunu robotlaştıran tiplerin, saha içinde zerre risk almayıp tek bir çalım bile denemeyip dümdüz 47 pas yaparak almaya çalıştığı mesafeyi tek topta nokta atışı paslarla alabiliyordu. günümüzde aynı ezberle 4-3-3 ya da 4-2-3-1 oynayan takımların açıklarına bakın tamamen aynı tornadan çıkma pırpır bomboş oyuncular. beckham olur giggs olur figo olur bunlar oyunun her iki tarafını da cayır cayır bilerek oynayan gerçek kanat oyuncularıydı. onu da geçiyorum bir oyuncu düşünün istisnasız her kullandığı korner ve duran top bariz gol şansı olsun, oynadığı takıma bu derece bariz bir avantaj sağlayan oyuncu günümüzde yok.

bence şunun da altını çizmekte fayda var; ölümcül derecede yakışıklısın, o dönem dünyanın en tanınan kadın popstarlarından biriyle evlisin, attığın sümük bile yedi kıtada sabah akşam haber oluyor, saha içinde ve saha dışında baskının tillahını yiyorsun. sporcu mental sağlığının tek kelimesinin bile konuşulmadı yıllarda adam 32 yaşına kadar real madrid seviyesinde top oynadı, kendisinin yerinde başka bir oyuncu olsa muhtemelen 25 yaşında devreleri yakıp bir sahil kasabasına yerleşirdi. belirtmekte fayda var sen doğduğun günden beri aynı antrenör ile çalışıyorsun ve sonra del bosque'den sonra resmen bir antrenör bunalımı yaşayan real madrid'e gidiyorsun. capello gelene kadar o üç sene boyunca denediği çöp oğlu çöp hocalara bakmanızı öneririm, o dönemki kaos senelerinde real madrid bünyesinde barındı bu adam. eski videolarında bence en belirgin yönü çok sakin ruhlu bir insan oluşu, konuşması bile çok dingin ya da nasıl desem içe kapanık gibi, belki de bu huyu ona yardımcı oldu o senelerde. bu işler öyle bilgisayar oyunu değil wohaa beckham balon bilmemne, taş ötesi bir kanat oyuncusuydu bu tartışmaya kapalı bir gerçektir.
  • muazzam bir saha gorusu ve cok iyi bir sag ayagi vardi. ancak benim gibi pek cok kisi popularitesi yuzunden bunlari pek goremedi zamaninda. bu popularitesi futbolunun onune o kadar cok gecti ki, en sonunda manchester united'in tapu sahibi sir alex ferguson bile buna dayanamadi.

ferguson kitabinda beckham'in yeteneginden surekli ovgu ile bahsediyor. daha 16 yasindan itibaren ne kadar olgun ve caliskan oldugunu, ingilizlerin modasi gecmis "topu al ve uzun oynayip sisir" mentalitesine kendisini hapsetmeyip ustune futbol bilgisi katmasini ve inanilmaz dinamizmini surekli overek anlatiyor. ozellikle 38 yasina kadar bu dinamizm ile mls sonrasi ac milan ve psg gunlerinde bile insanlari sasirtmasi aslinda beckham'in ne kadar ust duzey oldugunu tek basina gosteren detaylar. (bunlari da ben degil sir soyluyor bu arada).

ancak iste o basta bahsettigim sinir bozucu derece futbolunun onune gecen egosu ve sohreti kendisine para ve un katarken, bazi seyleri de goturdu.

once egosundan bahsedecek olursak, bir kere kendisi asla ve asla kotu oynadigini ve hata yaptigini kabul etmezmis. sir, takimi kaybettikten sonra oyunculara ozguvenlerini tekrar asilamak zorunda oldugunda bunun yalnizca beckham icin gerekmedigini soyluyor. cunku ne kadar kotu oynarsa oynasin, her zaman topu ister ve sucunu asla kabul etmezmis. dusunun ki bu adam eric cantona ile calisti ve o bile zaman zaman kendini sorgularmis. ferguson - beckham arasinda bu konunun zirve noktasi zaten benim gibi 30+ futbol severlerin hatirlayacagi krampon olayidir. bir arsenal maci sonrasi ferguson soyunma odasinda kendisiyle tartisirken yerdeki bir krampona tekme atiyor ve o da gidip beckham'in kasinin ustune carpip acilmaya neden oluyor. sonrasi da zaten medyada patlama ve ayrilik surecinin baslangici...

tabii daha bir de ikonlasma sureci var.

bir gun ferguson antreman sahasina giderken kapida 20'ye yakin gazeteci gorup merak etmis haliyle. sebebini sordugunda cevap olarak "david beckham yeni sac modelini tanitacak" diye yanit alinca da tabii kizginlik ve saskinlik hissetmis. o gun takim yemegine beckham'in bere ile katilmasi olay olmus ve ikili bir gerginlik yasamis. sir "cikar su bereyi, restoranttasin" dese de beckham kendisini hic takmamis ve devam etmis. sir baya sinirlenmis ancak elinde cezalik bir sebep de yok. fakat olay burada bitmiyor da.

ertesi gun (yani mac gunu) beckham yine bereyle gelip, cikarmayi reddedince "ya bunu cikarirsin ya da seni oynatmam" diye cikisyor ferguson ve beckham ancak o sekilde cikartiyor kafasindakini. adamin amaci sahaya bile oyle cikip tam baslama dudugunden once cikartmakmis bereyi. show'a bak yani...

tabii milyon dolarlarin dondugu bir pazarda yakisikli, anglosakson ve yetenekli biri olunca islerin bu taraflara kaymasi da bir acidan kacinilmaz; daha dogrusu aksi cok zor bir tercih meselesi. zaten ferguson da "su anda sahip oldugu zenginlige bakarsak yanlis karar verdigini soylemek de dogru olmaz" diyor kendisinin kariyer yoluyla alakali olarak. daha avrupa'da oynayabilecegi pek cok ust duzey takim varken mls'e gitmesi de bunun en buyuk ornegi.

sahsen bir sporsever olarak oyuncularin bu kadar spor disina cikmalarini sevmiyorum. ancak ferguson'in da dedigi gibi sonucta bu bir kariyer ve neticede milyonlar kazaniyor bu insanlar. beckham da bunu secti ve izledigi yol "kariyer" acisindan pek yanlis gozukmuyor. ben sadece kendisi gibi bir yetenegi daha fazla izlemek isterdim.
  • adam dünyaya %100 şans barı yüklü olarak gelmiş.
    bu çocukken babasıyla yaptığı antreman videoları falan var ya. omuzda taşınan damacana kadar kamerayla çekildi belki de. babası yüzlerce amatör maç kasetleri var falan da diyordu. o dönem telefon, teknoloji, internet yok birşey yok. biraz büyüyünce de paparazziler, röportajlar vs derken hayatı film gibi kayıt altına alınmış.
    adamın taa 2023'de belgeseli de olsun diye yüce yaratan çocukluk, gençlik, yetişkinlik dönemini arşiv yaptırıp verdimiş netflix'e. bakın bu adamı ben yarattım dercesine.
    bitti mi bitmedi. kafasına krampon yemesi, karısı, yakışıklılığı, kart görüp protesto edilmesi falan da belgeselde konu bakımından ilgi çekici olaylar olsun diye hayatına eklenmiş.
    hiçbir futbolcuda yoktur bu adamdaki kadar belgesel malzemesi ve resim-video arşivi.
  • hakkında hiçbir halt bilmeyen 2000 doğumlular tarafından "sadece tipi ile bir yerlere geldi" zannedilen efsanevi sağ kanat oyuncusu.

oysa işin gerçeği bunun tam tersi. tipi yüzünden kötü futbolcu zannedilmektedir. ortalama bir suratı ve karizması olsaydı şu anki futbolculuğundan kat be kat iyi olduğu yazıp çizilirdi. futbol tarihinin en muazzam sağ ayaklarından birine sahipti. birçok insana göre dünyanın en 2-3 frikikçisinden biri olarak görülür ki doğrudur da.

ortaları, uzun pasları ve kornerleri 1 metreye kısa pas atar gibi atardı. "ayağı iyi" veya "çok iyi korner kullanır harika orta yapar" diye konuşulan şu an prime dönemindeki futbolculardan yaklaşık on kat daha iyi korner kullanır ve orta yapardı. inanın abartmıyorum.

inanılmaz popüler ve yakışıklı olması sebebiyle insanlar yeteneklerini görmezden gelmeye meyilliydi. ee insan kendine yakın göremediğini sevemez psikolojisiyle açıklanabilir bir durum bu.

cantona döneminde manchester'da 10 numaralı formayı giyerdi. cantona ayrıldıktan sonra cantona'nın ve manchester'ın efsanelerinin giydiği 7 numarayı alma hikayesi çok güzeldir.

kendisini doğru dürüst izlememiş bilmeyen insanlar inanmayacak ve abuk subuk mesajlar atacaklar biliyorum. ancak biraz bilmek, tanımak isteyen açık görüşlü arkadaşlar için şu videoyu bırakıyorum;

bariz bir şekilde hakkı yenmemiş olsaydı şimdi elinde bir de ballondor'u olacaktı.

https://www.youtube.com/watch?v=rwfrhnmtfkw

çok büyük futbolcuydun becks.
  • manchester utd'nin aşmış kanat oyuncusu, süper futbol oynamasi, güzel bir karisi olmasi ve zengin olmasi ile erkek rüyasinin maddeleşmiş halidir...
    yakışıklı olduğunu da unutmuşum, bilinç altına vurmuş, kompleks yaratmış heralde...
  • artık yeterince yaşlı olduğu için milan'da oynamaya hak kazanmıştır ..
  • beckham için "futbolculuğundan çok medya maymunluğuyla ünlenmiş" demek için 23 yaş altı olmak ve futbolu da önüne gelen maçlar kadar takip ediyor olmak gerekir. oynadığı dönemde kendisinden iyi frikik kullanan bir tek juninho vardı ve onun da aslında bu konuda hakkı son dönemlerinde verilmeye başlandı. beckham oynarken frikik denilince akla beckham gelirdi. ve bir zidane hayranı olarak söylüyorum madrid'de kendisinden iyi frikik kullanan bir futbolcu yoktu.
  • adamin kulağı benden yakışıklı.
  • real madrid'in tarihindeki en yanlış transferdir. ama bunun beckham'la alakası yok, florentino perez ve hayalciliği ile alakası var.

1998'de 32 yıllık şampiyonlar ligi özlemini sonlandıran ve 2000'de bu başarıyı bir kez daha tekrarlayan lorenzo sanz ile seçim yarışına girip barcelonalı figo'yu getirme vaadi ile seçimi kazanan florentino perez ilk dönemine los galacticos olarak adlandırılan takımı kurarak başladı. figo ile başlayan furya zidane, ronaldo, beckham gibi isimlerle devam etti. ancak ne olduysa perez'in hastalıklı zidanes y pavones (zidane'lar ve pavon'lar) düşüncesini faaliyete geçirmesiyle oldu. perez'e göre her sene bir büyük transfer (zidane'lar) getirilip büyük transferlerin oluşturduğu takım altyapıdan yetişen gençlerle harmanlanırsa (pavon'lar) takım hem mali başarıyı hem de sportif başarıyı yakalayabilirdi. ancak 2003'teki beckham transferi bu konuda kırılma noktası oldu. perez 2003'teki beckham transferini finanse edebilmek için takımdaki rolüne fazla önem vermediği claude makelele'yi chelsea'ye yolladı (ve buna karşı çıkıp ses yükselten morientes, hierro ve mcmanaman'a da yol verildi) ve bu da real madrid'in los galacticos dönemini başarısızlığa uğrattı, takım 2003 ispanya süper kupası'ndan perez'in istifasına kadar (şubat 2006) hiçbir şey kazanamadı. işin komik tarafı morientes kendisine yol verildikten sonra 2 sezon üst üste şampiyonlar ligi finali görüp 1'inde kupayı kazanırken (edit:@radiozavod uyardı, morientes kışın geldiği için şampiyonlar ligi'ni kazanan liverpool kadrosuna dahil değil. ben geldikten sonra ligde 12'si ilk 11 olmak üzere 15 maça çıktığı için dahil etmiştim ama kadroya dahil olmadığı için madalya kazanamadığını belirtti.) real madrid 2004'ten 2011'e kadar 2.turu geçemedi, 2004'teki çeyrek finalde de morientes'in kiralık olarak gönderildiği monaco'ya elendiler. buna ek olarak takım makelele'yi o kadar çok aradı ki 2009'daki xabi alonso transferine kadar gravesen, mahamadou diarra, emerson, gago, lassana diarra gibi hiçbir şekilde çare olmayan oyunculara 85 milyon euro harcadı. bu sırada yapılan hatalı hoca tercihleri (queiroz, camacho, luxemburgo) ise işin tuzu biberi oldu. bu sırada real madrid'in altyapısından perez'in beklentilerini karşılayan kimsenin çıkmadığını belirtmekte de fayda var.

beckham'ın real madrid dönemi perez'in saçma sapan kadro mühendisliği hamlelerine gitmeseydi belki de hem real madrid hem beckham kazançlı çıkacaktı, sonuçta sağ kanadında beckham'ın sol kanadında figo'nun oynadığı, ortada zidane en ileri uçta ronaldo'nun olduğu bir takımdan bahsediyoruz. ya da beckham hiç real madrid'e gelmese gene hem real madrid hem beckham kazançlı çıkacaktı. ama şu gerçek ki real madrid dönemi sayesinde beckham olamayacağı kadar büyük bir ikon oldu, olan sadece real madrid'in 2003-2006 arasındaki kadrosuna oldu.
  • 10 yıl önceki haline göre sınıf, hatta çağ atlamış sporcu. yıllık maaşını muhtaç çocuklara bağışlayarak ait olduğu futbolcu sınıfından o kadar uzaklaştı ki, amerika'ya başkan olsa sırıtmaz. eşi ne kadar iticileştiyse david beckham o kadar sevilesi bir insana evrildi yıllar içinde.

zenginleştikçe düzgünleşen futbolcu. fotoğraf çekmeyen japon gibi.
hesabın var mı? giriş yap