• rahmetli kemal sunal'ın oğlu rolünü oynamaktan gurur duyduğum; adliye sahnelerinin yenişehir, köy sahnelerinin iznik sansarak köyü'nde çekilen 1986 yapımı türk filmi.
  • zeki ökten'in altın çağından bir film. kemal sunal ve savaş yurttaş aynı köyde yaşamaktadır. bir anlaşmazlık yüzünden birbirlerine ve ailelerine peşisıra davalar açarlar. bu, cümbür cemaat her hafta kasabaya adliyeye gitmek demektir. bu toplu gidişler bir süre sonra kendi sektörünü yaratırken kahramanlarımız ne bok yedik biz noktasına gelirler. iyi sahneler, iyi oyunculuklar , iyi yan oyunculuklar (serra yılmaz, demek akbağ), ayrıntılarda titizlik, kendi içinde tutanlı bir senaryo (umur bugay'ın daha mesaj manyağı olmadığı ama izlerinin görüldüğü zamanlar) velhasıl ele yüzü düzgün bir film. 1986 yapımı.
  • mahkemeleri ve mahkemelerin işleyişini bilmeyenler için "yok artık" dedirtecek, ancak bilenler için hiç bir abartı yok. aynen böyle oluyor dedirtecek bir filmdir. karikatürize etmeden, bire bir anlatım diye buna denir. buna rağmen komik olmasıdır esas düşündürücü olan. sağlam bir danışmanları varmış. ne eksik, ne fazla. aynen anlatmışlar olayı. izlenesi bir film olmuş sonuçta.
  • yenişehir ve iznik bölgesinde çekilmiş güzel bir filmdir.
  • az önce samanyolu tv'de denk geldiğim ve bok kelimesini duyduğum için dumur olduğum, kemal sunal'ın en güzel filmlerinden birisidir. tarafların cümbür cemaat mahkemeye gidip gelmekten paraları yollara dökmeleri, yiyecekten, yol masrafından tasarruf etmeye çalışırken satıcılardan köşe bucak kaçmaları, kemal sunal'ın mahkeme salonuna giderken satıcılar tarafından kuşatılınca "bir şey almayın gebertirim" diye bağırarak kalabalıkta akması koparır.
  • kemal sunal'in da mesaj kaygili doneminden, abartilmami$ dozuyla aziz nesin'e goz kirpan bir senaryo. en iyi kemal sunal filmlerinden.
  • avukat bir arkadaşımın dediğine göre neredeyse her 2 müşteriden birisi davayı açmadan önce bizimkisi de kemal sunal'in filmi gibi olmaz dimi diye soru soruyormuş.
  • tek bir vasat, basit sıradan sahnesi bile bulunmayan muhteşem bir filmdir.
  • kadrodaki figürasyon sayılacak rolleri görünce "oha, şampiyonlar ligi gibi içerisi" diyeceğiniz film. sonuçta hakkını da veriyor. özellikle keşif sahnelerinde baya baya kopuyorsunuz.

--- spoiler ---

yunus* keşife gelecek hakimi beklemektedir, gergindir, bu sırada babası gelir "ben de bir sakal tıraşı olayım diyorum" der. yunus'da cevabı verir:
    "ol baba, ben de pudralanıp dudak boyası sürüp geliyorum"
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    allah o arzuhalcilerin cezasını versin.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap