• koca galaksiyi birbirine katan, galaktik tarihin gördüğü en kurnaz sith. galaktik cumhuriyetin son şansölyesi -25000 yıllık cumhuriyetin en çok görevde kalan şansölyesi de bu yavşak bu arada- ve galaktik imparatorluğun ilk ve tek lideri. ustası darth plagueis'ı uykusunda öldürmüş puştun, götverenin teki bana sorarsan. yatsın kalksın anakin skywalker'a dua etsin. adam olucan sidious, öyle yıldırım saçmakla, gözleri belertmekle olmuyor.

hayır her şeyi geçtim, jedi temple'da bi'sürü jedi master var. yoda'sı var, plo koon'u var, mace windu'su var, var oğlu var. olm biriniz mi farketmediniz lan adamı burnunuzun dibinde? çay içtiniz di mi lan akşama kadar? feysbuk durum güncellemesi yaptınız "coruscant'da çok güzel bir akşam üstü ve usta yoda'yla çay keyfi;)" diye. çay da benim ödediğim vergilerle alınıyor bu arada.

+ne olacak bu cumhuriyetin hali usta yoda?
    -dengesizlik var büyük, güçte bir. koydum sıcak su ocağa, demleyiver bi'.

şerefsizler ya, adamı zorla jedi order'den çıkarırlar.

koca galakside bir anakin, bir obi wan, bir de rahmetli qui-gon* başka adam yok amına koyim. galaksi çok bozdu.
  • tanım: sith lordu

sanıldığı gibi sithleri doruğa ulaştırmayan aksine sithleri yok eden bir lorddur. şöyle ki sithlerin en büyük kuralı "rule of 2" yani iki kişi olmasının kuralıdır. bu kuralda efendi çıralı tarafından yok edilir ama burada da yazılı olmayan başka bir kural var: efendi potansiyelli bir çırasına tüm bildiklerini yavaş yavaş öğreticek bu öğrenildikten sonra da efendi çırak tarafından öldürülücek, çırak artık "efendi" olacak ve kendisine yeni bir çırak bulacaktır. şimdi sidious plagues'i öldürdü fakat plagueis bir sürü güç biliyordu ölüyü diriltme yeni bir bebek yaratma(anakin'i. de plagueis yarattı) gibi güçlerin hepsini öğrenemeden öldürdü yani sithlerin bilgi birikimiyle ilerlemesinin önünü tıkadı.

efendi olduğunda da asla öldürülmemek istedi, bunun için ilk olarak dooku'dan kurtuldu ama esas yaptığını anakin'e yaptı. sidious anakin'in kenobi'ye yenileceğini biliyordu orada anakin'i koruyup potansiyelinin hepsine ulaşmasını beklemek yerine onu mustafar'a yolladı. bunun neticesinde anakin'in bacakları kesildi, yandı bir tane respiratöre bağlı yaşamak zorunda kaldı en önemlisi potansiyelinin %60 ını yok etti. yani önceki bilgi birikimlerini yok ettiği gibi sithlerin ilerlemesinin de önünü tıkadı.

büyük ihtimalle luke skywalker'ı da dark side'a soksa ona da bir kumpas kuracaktı. luke skywalker'a karşı da sabırlı bir şekilde davranması gerekirken bir anda adama force lightning uyguladı işkence etmeye başladı babası darth vader da buna üzülünce yeniden jedi oldu ve bunu reaktöre atıp öldürdüğünde ortada sithler kalmamıştı. böylece sith order tamamen yok olmuştu yani bu adam sithlere hizmet vermeyip zarar vermiş 1000 yıllık sabırla kurgulanan bir plan, 1000 yıldır elde edilen bilgi birikimi bir kişi yüzünden harcanmıştır.
  • buram buram samimiyet kokan ve verdiği dostluk mesajlarıyla galaksiye sonsuz barışı getiren büyük lider. yeşil cüceyi çok fena üzmüştür kılıç savaşında.
  • yeni üçlemeyi izleyip de sith'in karanlık lorduna hayran olmamak elde değil...

--- spoiler ---

ilk filmde ticaret federasyonu'nu kandırarak naboo'yu işgal etmelerini sağlamış ve bu sayede elde edilen mağduriyetle parlamentonun sempatisini kazanarak, yolsuzluk iddiaları olan şansölye yerine geçmeyi bilmiştir.

ikinci filmde ise gizli liderleri olduğu ayrılıkçıların cumhuriyet üzerindeki tehdidini bahane ederek senatodan bir daha asla geri vermeyeceği olağanüstü yetkileri devralmıştır.

ve son olarak üçüncü filmde jedi'ların kendisine ve senatoya yaptığını iddia ettiği darbe girişiminden yola çıkarak cumhuriyeti, galaktik imparatorluğa, kendi imparatorluğuna dönüştürmüştür!

--- spoiler ---

kimi star wars hayranlarının star wars filmlerinde 'politika' görmek istemediklerine dair yorumlar gördüm... onlar genellikle eski üçleme hayranları ve star wars filmlerinini birer uzay macerası olmasını istiyorlar.
    ve lakin ben onlara katılmıyorum... büyük cumhuriyet düzeninin türlü politik entrikalarla ele geçirilmesi yeni üçlemede oldukça hoş bir şekilde anlatılmıştır! bürokrasinin insanları düşürdüğü aciz durum ve demokrasinin çıkmaz sokaklarına dair hoş anlatımlar var...

paragöz bir kaçakçının birden bire asilere sempati besleyip ortada bir neden ve çıkar yokken imparatorluğa savaş açması gibi 'saçma' olaylar yok... bana han solo ile luke skywalker'ın birden bire arkadaş olmasının nedenini bir söyleyin?

her neyse konumuz darth sidious... eski üçlemeye bakarak kendisinin politik bir deha olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz... güçte bu denli ustalaşmış bir adamın fırlatılıp atılarak yok edilmesi ise....

(bkz: sonunu bağlayamamak)
  • şöyle bi bakınca koskoca 6'lık seride afedersiniz kafası ve kıçının yer değiştirdiği tek karakterdir. ep3te yodanın force push u ile geri geri uçarak o meşhur koltuğuna kıç üstü değil, kafa üstü oturan, hatta koltuğu deviren büyük sith lordu..

hey yavrum hey, eskiden luke skywalker ile dalga geçerdik ewoklar tarafından bi sopaya bağlanıp yaban geyiği gibi taşınmış olduğu için. ama bu sith lordununki apayrı bi taşak malzemesi. her iki lobu da alenen gözüküyo yahu.. kaseyi gördük kaseyi. ister galaksi imparatoru ol, ister cihan padişahı artık, kaç yazar..?!
  • davasında sonuna kadar haklı olan ve vatan haini jedi'ler tarafından şerefsizce harcanan büyük lider. jedi isimli egosundan gözü dönmüş ruh hastalarının bu kanaat önderini anlamaları beklenemezdi. ayrıca jediların yandan yemişler gibi yürüyen lideri yeşil cüceyi de sikertmiştir teke tekte.
  • --- spoiler ---
    anakin skywalker uzuldukce, ofke duydukca, yuzunde orgazmik bir ifade alan "i can feel your anger inside" derken bosalan kotu adam. yuzu kavrulunca da tam oldu. oteki türlü yumusak kaliyordu.
    --- spoiler ---
  • bu ibnetorun "pavaaa!"* derken edindiği hal, iticilikte ve karizmada aynı anda nasıl zirve yapılır sorusuna cevap gibidir.
  • itin önde gideni.
  • güçteki potansiyeli açısından gelmiş geçmiş en büyük sith olup olmadığı tartışma konusu olabilecekken açık ara en başarılı olduğu gerçeği tartışılmaması gereken star wars karakteri.

bu arada 21.000 midikloryan'dan bahsediyoruz. (oha!) neyse, darth sidious sith'lerin en başarılısı demek gerekli. genişletilmiş evren, old republic zamanlarından, oyunlardan bizlerle tanıştırılan darth revan, darth nihilous, darth sion ve darth malak gibi elemanları düşünün. bunlardan özellikle nihilous'u başa alalım ve diğerlerini sıralayalım. hepsi potansiyellerine rağmen darth sidious'un yaptıklarının yanında daha alt seviyedeler bence. neden mi?

olay sadece force üzerinde hakimiyet ve üstün gücünle neler yapabildiğin değil çünkü. darth sidious henüz bir sith apprentice iken ustasından gizli olarak çırak eğitebiliyor. darth maul daha 8 yaşındayken onu jedi temple'a götürüyor ve beraber geziyorlar. daha sith çırağı iken adam zaten gizliliğin, görünmezliğin zirvesine çıkıyor.

[dooku'nun gözünden] "güç ne zaman bir kapı kapatsa bir pencere açar denirdi ve üstadı sürekli pencerenin pervazına kurulmuş içeri girmenin planlarını yapmış oldurdu"

üstadının acı verici olduğu tahmin edilebilecek eğitiminin ardından olduğuna inandığım faşizmi, insan ırkının üstünlüğüne inanmışlığına dikkat edip düşündüğümüzde; ayrılıkçıları sadece ve sadece insan dışı ırklardan seçerek (dooku liderleri ama o da bir oyuncak sonuçta) klon savaşlarını başlamadan 10küsür yıl önce hesaplayarak oluşturması, bu süreçte yeni çırağı olan düzenin en güçlü jedi'larından olan ve konsey üyesi olan bir jedi üstadını hiç kılıç savurmadan sadece tartışarak kendi safına çekebilmesi, onun yoluyla clone army'i yaratması, yaradılış süreçlerinde emir 66'yı gizlice bilinçaltına kodlaması hep efsanevi hareketler. senatoyu muazzam bir politik manipülasyonla ele geçirmesi de apayrı başarı. daha doğrusu çok daha güçlü olduğu iddia edilen sith lordları bu hikayede olmasına rağmen bunların hepsini başarabilenin darth sidious olması...

[yoda'nın gözünden] "gerçek en son anda tecelli etti. o, yoda, karanlığın en büyük düşmanı, efsane jedi üstadı, ışığın en büyük savunucusu, galaksinin gördüğü en büyük üstat...

... yeterli değildi

hiç bir zaman da olamamıştı.

jedi'lar son bin yılı, kazandıkları son savaşı tekrar tekrar kazanarak geçirmişlerdi ancak sith'ler boş durmamış, kendilerini yeniden yaratmışlardı. sadece güç değil, politika, yaşam ve hayatın her alanında kendilerini geliştirmişlerdi."

senatodaki düello'nun ardından bail organa binanın alt çıkışından yoda'yı alırken ona şunu sorar, "iyi misiniz, yaralandınız mı yoksa?" yoda ise şu cevabı verir "yaralandım, sadece gururumdan"

darth sidious, belirli prensipler dahilinde binlerce yılda gelişmiş sith'lerin damıtılmış ve mükemmelleştirilmiş son haliydi. çünkü sadece güç üzerindeki hakimiyet ile herşeyi çözmemişti. onu anlatacak süper bir söz, revenge of the sith kitabında söylenir dooku tarafından;

"kim dostu sandığı düşmanını yenebilir ki???"

darth sidious'un jedi düzenini çökertme, bunun için klon savaşlarını çıkarmasının özünde, kurgulanan hikayenin en önemli kişisi vardır.

anakin skywalker.

onu da en iyi anlatan kelime şudur; kehanet.

mace windu'nun elinin kesilmesi ve ölmesi sonucunda anakin'in dağılmış hali ve sidious'un "yanlızca kaderini gerçekleştiriyorsun oğlum" demesinin ardından anakin şunu der; "ama kehanet?"

sidious'un kadim kehanetle ilgili sözü şudur; "ah evet kehanet, o hep yanlış anlaşıldı, sen sithlerin kehanetten habersiz olduğunu mu sandın? sen seçildin anakin evet, cumhuriyeti yeniden şekillendirmek ve galaksiyi beraber yönetmek için "seni ben seçtim!!!"

en güçlü olmak bu hikayelerde ne anlama gelir bilemiyorum ama başardıklarıyla bu adam tüm bu hikayelerin 1 numarasıdır. eğer star wars serisi skywalker soyunu anlatıp etrafındaki herkesi o perspektife göre konumlandırmasaydı darth sidious bu hikayenin en önemli aktörü olurdu. böyle bir politik manipülatör gerçek hayatta bile kıskanılacak bir insandır. darth sidious en iyilerin en başarılısıdır.

ölümü için ise kendisine şu okul şarkısı ile yanıt veriyorum; iyilik yap, iyilik bul, kim kazanmış kötülükten ???
hesabın var mı? giriş yap