• neyzen tevfik'i oynamadan öldüğü için çok üzülüyorum. aynı lan.
  • allah dış görünüşünü kötü adamı oynasın diye özellikle dizayn etmiş. ama kötü adamların lideri değil sadece bir ferdi gibi bir tipi var. zaten genelde de esas oğlandan dayak yerdi rahmetli...

kendisi'ni adana ve mersin bir türlü paylaşamaz. aslında tarsus doğumludur. ancak zamanında çukurovada sinema endüstrisi çok gelişmiş olduğundan sürekli adana'da bulunmuş olacak ki adanalı olarak bilinir birçok çevrede. asıl ismi daniel'dır. ermeni asıllıdır. ırkçı yavşakların hepsinin toplamından daha çok hizmeti geçmiştir bu memlekete.
  • son günlerini parasız geçirmiş, 59 yaşındayken 1975 yılında bir otel odasında hayata veda etmiş oyuncu.

(bkz: otel odasında ölü bulunmak)
  • kıwırcık saçlı, çingene yüzlü, patlak gözlü, cılız, türg filmlerinin kötü adamı; karakter oyuncusu... daha çok kapıcı, bekçi, tecavüzcü, dövücü ve esas düşman rollerinde oynamıştır.. asıl ünlü olduğu rolü (bkz: karaoglan) 'daki (bkz: camoka) rolüdür... bu rolle bi sürü fan toplamıştır...

tıfıl zamanlarımızda isim şehir oynarken "d" harfinden, kim olduğunu bilmeden, tereddütsüz yazdığımız bi "artis"di... hep dansöz sanmıştım kendisini... şimdi nerde kimbilir, nerde terkedilmiş ölmek üzere...
  • az evvel bir videoda denk geldim, inanamadım. başka yerlere de baktım doğruymuş.
    26 eylül 1975'te, yani 45 sene önce önce ölmesine rağmen, defnedildiği zincirlikuyu mezarlığı'nda kendisine mezar yapılmamış. hatta defnedildiği yerin ona ait olduğuna dair, isminin yazılı olduğu tek parça mermer bile yok.

iki ayrı mezar görüntüsü, birinci, ikinci.
    çok acayip yav. sadece bir toprak yükseltisi var. eğer mezar yapılmaması yönünde bir vasiyeti yoksa, çok garip bir durum. 1948 yılından öldüğü seneye (1975) kadar 300'den fazla filmde *, binlerce insanla oynamış, öldüğü sene bile filmlerde rol almış, ama mezarsız.

2024 edit: ünlülerin mezar videolarını paylaşan murat tali, sayfasının reklam gelirleriyle mezar taşı yaptırmış.
  • ahmet hakan bir yazısında" hala anlayamadığım şeyler" başlığı altında başka şeylerle birlikte şunu da yazmıştı:
    " çocukluğumun sinemalarında (1970'ler olmalı) sahnede danyal topatan göründüğünde salonda alkış kopması."
  • hani her kurumda, o kurumun emektarları vardır ya. herkesten önce orada olanlardan bahsediyorum, oranın tozunu toprağını yutanlardan. danyal topatan da onlardandı. yeşilçam'ın emektarlarından. hep kötü roller kesti. en çok da o yakışıyordu ona. kötü adam olmak. cüneyt arkın'dan en çok dayak yiyen adamdır belki de. 197 filmde oynamış, bir filmi yönetmiş ve bir filmin de senaryosunu yazmış 1953-1975 yılları arasında. zaten 1975 yılında da 59 yaşında kaybetmişiz onu, daha çok eser veremeden. isimsiz kahramanı olmuş yeşilçam'ın.
  • hangi filmde hangi rolde olursa olsun her daim gülen ve kanımca gülmenin bu kadar çok yakıştığı ender insanlardan. gönül isterdi ki o lanet zehre (bkz: uyuşturucu) bulaşmadan daha nice filmlerde rol alsın, daha nice dayaklar yesin jön abilerinden lakin her daim güleç yüzü eksik olmasın beyazperde'den.
  • eski filmlerde bizans askerlerinin basinda gelirdi. on dislerinin bir cogu yoktu. sevgili suheyl egriboz ile muk kemmel bir ikili olustururlardi. esmer tipi ile gercekten korkutucu gorunurdu. her daim kirli sakal, bir elinde tespih, diger elinde sustali tutar hali gelir aklima ne zaman ismini duysam.
  • arada bir (ayda bir hatta) ruyama giren insan..bi baglantim mi var acaba..gecmiste ki yasamimda danyal topatan olmus olabilir miyim? hatta ilk ruyama girisini hatirlardim 14 yasinda falandim daha kim oldgunu bilmezken danyal topatan die bagirarak uyanmistim.. poltergeist tadinda korkunc bi insanim ben aslinda..
hesabın var mı? giriş yap