• an itibariyle danıştay çalışanlarından bir grubun içinde, başlarına gelen yeni başkanın rte ile olan eküriliğini ve adamın özellikle hassasiyet gösterdiği dosyaların içeriğini dinlemekteyim. yeni başkan ile danıştay hukukun üstünlüğünden çok kurumun hükümet destekçiliği yolunda tam gaz ilerlerken kendileri ne zamana kadar dayanabilirler kara kara düşünmekteler. endişeleri "laiklik elden gidiyor" ucuzluğunun çok ötesinde.

konu ile ilgili çağrışım: "biz kazandık yüksek yargı kaybetti" b.arınç, 2011
  • 2007 yılında idari yargıda açtığım bir tam yargı davası 2009 yılında kısmi kabul ile neticelendi ve dosyamız idarenin temyizi üzerine 4 haziran 2009 tarihinde danıştay 10. dairesi'ne girdi; bugün 7 ağustos 2012 ve ben bir avukat olarak üç yılı aşkın bir temyiz sürecini artık müvekkillerime izah edemiyorum. üç yılı aşkın bir temyiz süresini ben de anlamıyorum. anlayan birisi varsa lütfen bana anlatsın.

bu entry'yi buraya normal vatandaş durumun vahametini görsün diye yazıyorum.

edit: tarih 18.03.2013 ve dosyam hala danıştay'da!

edit: tarih 27.03.2014 ve dosyam hala danıştay'da!
  • son günlerde iyice zıvanadan çıkan akp'nin yargı organı. daha önce ayasofya, devlet madalyalarından atatürk silüetinin çıkarılması ve öğrenci andı kararlarıyla hukuk katliamı yapmışlardı.

şimdi de belediye başkanlarının, belediye şirketlerine yaptığı atama yetkisini belediye meclislerine devretmiş.

tabii 25 yıldır beklediler, belediyeler ne zaman muhalefete geçti, hemen mahkeme kararları icat etmeye başladılar. böyle yaparak muhalefetin ekmeğine yağ sürüyorlar haberleri yok.
  • bakan cubukcu'nun "1997 yılında yök bir karar alıyor, bu karar bir kanun maddesine dayandırılıyor. milli eğitim bakanlığı bu kararı kaldırabildi mi zamanında? ne dendi. 'yök'ün yetkisinde' dendi. niye şimdi yök yetkisinde olan bir konu yök'ün yetkisinden çıktı? ne değişti? her hangi bir kanunu düzenleme mi değişti? yargının kararlarını verirken ülkenin geleceği dahil planlamalarını dikkate almalı, alacağını da düşünüyorum." sorusuna, acıklama olarak "bize karışmayın" temalı bir acıklama yapabilmiştir, ne değişti bu sürede sorusunun cevabı hala muallaktadır.
  • idare ve vergi mahkemelerinin nihai karar ve hükümlerinin son inceleme yeri. *
  • arif'in manchester'a attığı golden daha güzel bir gol atmıştır.

kanuni açıdan bakıldığında ise olması gerekeni yapmıştır.
  • 17 mayıs günü maddi varlığına yapılan saldırıdan sonra şimdi de aynı oranda güçlü bir saldırının manevi varlığına yapıldığı anayasal kurum. danıştay, milli güvenlik siyaset belgesi adı verilen ve gizli anayasa olarak tabir edilen belgeyi anayasa'ya aykırı olup olmadığına karar vermek için başbakanlıktan istiyor fakat başbakanlık gizlilik gerekçesi ile bu belgeyi danıştay'a göndermiyor. (belki de gizli anayasamızda danıştay'a bir anayasal kurum olarak yer verilmemiştir.) bu belge de danıştay saldırısında adı geçen muzaffer tekinlerin, sauna çetelerinin elinde gezmeye devam ediyor. 17 mayıs günkü saldırıya tepki veren halkımız da buna hiç tepki vermeden geçiştiriyor.

(bkz: #9832780)
  • "kritik göreve başbakan’ın teyzesinin oğlu getirildi"

"soruşturulmak istenen mit’çilerle ilgli son kararı verecek olan danıştay dairesinin 3 üyesi değiştirildi. bir üyenin de, başbakan’ın teyzesinin oğlu olduğu ortaya çıktı."

http://www.focushaber.com/…-getirildi-h-119233.html

http://www.odatv.com/…nin-oglu-getirildi-1203121200
  • danıştay 8. dairesi, türkiye barolar birliği'nin “avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar” düzenlemesindeki “başları açık” ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu.

http://www.radikal.com.tr/…id=1118331&categoryid=77
hesabın var mı? giriş yap