• dana scully'nin eti olabilir*.
  • tavuk etinden sonra bunu da tedirgin tedirgin yiycez. çünkü vedat milör şöyle diyor:
    "dana inanılmaz hormonlu. hepsinde büyüme hormonu var ve boğa spermi veriliyor. küspeyle besleniyorlar ve tüm bu etler amonyakla yıkanıyor. insanların sağlıklı sandıkları bu etler aslında çok zararlı"

http://www.radikal.com.tr/…d=1095575&categoryid=138
  • terbiye edilmeden direk haşlanırsa nasıl olacağını merak ettiğim et türü. deniyorum şimdi, sonuçları burada paylaşırım.

edit: çok kötü oldu ya. bu et pişirme işinde çok yeniyim. ilk seferimdi...
  • aslinda klasik olan, ama benim ilk defa denedigim pisirme sekli: eti yikayip derin bir tavaya koydum. defne yapragi, kekik ve naneden olusan bir demet iple bagli baharati yanina koydum. en kucuk ocak uzerinde, en kisik ateste uzun sure pisirdim. et kendi suyunu ve yagini saldi, baharatlar da o sosa kendi rayihalarini saldilar. pek guzel oldu. ustelik yapmasi da asiri kolay. koy tencereye, ac bir film, bitene kadar pissin. yaparim ben bunu.
  • 6 aylıktan 1 yaşına kadar olan sığır cinsinden, süt içmeyi bırakmış, kalıcı ön kesici dişleri kapak atmamış/dişi patlamamış, büyükbaş hayvana dana dendiğinden, sağda solda satılan çiğ veya pişmiş bazı etlere dana eti denmesine rağmen bunlar dana eti değildir. dana eti adı altında sütten kesilmiş inek, kartlaşmış öküz, danadan büyük sığır, boğa, düve vb. etleri satılmaktadır.

dana;
    görsel
  • kilosu 400 kusura aldigim dana antrikot bildigin odun gibi.
    lezzeti zaten aramayi unuttuk etlerde..
    artik hayvanlari nasil yemle besliyorlarsa...
    et cok pahali alamiyoruz diyenler, cokta dert etmesin.
    kalitesizlik her alanda normallestirilmis.
    parayi versen de yedigin sey cok zararli ve kalitesiz.
    kilosu 500 lira olan norvec somonunda da bilmem ne tespit edilmis, gecen gun sozlukte dikkatimi cekmisti.
  • en iyisi kuzunun yanında samandır.
    lezzet için değil, mecburiyetten, ölmemek için yenir bence.
  • şahsi kanaatim koyun etinden daha lezzetli olduğu şeklindedir. ayrıca pişiren adabını bildiği sürece her tarafını pamuk gibi yemek olasıdır.
  • bir takım zevat, dana etinin lezzetsiz koyun etinin lezzetli ve yağlı olduğunu söyler,aksine dana eti çok lezzetlidir yeter ki iyi pişirilsin
  • sert olur diyenler nasil marine etmesi gerektigini bilmeyenlerdir.

simdi verecegim tarife bi gece yatirdiginiz dana etinin tadini bi daha unutabilecek misiniz acaba. ne kadar eti marineleceginize bagli degisir oranlari, ama iste eti kaplayacak kadar olsun, hatta ustunu gececek kadar.

1 limon suyu
    soya sosu (100ml kesin, etinize bagli)
    zeytinyagi
    varsa worcestershire sauce(1 yemek kasigi)
    biberiye
    taze feslegen

eti kusbasi dograyip bu sosun icine atin, bi gece bekletin dolapta, kapagini kapatip.
    ertesi aksam yemeginde tahta sislere kusbasi eti dizin, dokum tavadan 4 tarafini da cevirerek pisirin. sos artmissa onu da ekleyin tavaya.

yok boyle bi sey :p

yakitori'de de eti soyayla marine ediyolar.
hesabın var mı? giriş yap