• bir din ya da bir dinin bir mezhebi, ritüelleri, belirli kutlamaları olan bir cemaat inanışı, ve bu inanışın pratiği. ama dinden farkı, daha az kurumsallaşmış, daha ilkel bir formatta olması. kitap dinleri-semavi dinler- 'cult' olmamışlardır hiç, gerçi nerdeyse her birinin cult-like dönemleri olmuştur.

paganism bir cult'tır mesela ya da cult of osiris vardır ki, roma imparatorluğunun son döneminde yaygındır; vs. mesela amerika'da sapık tarikat diye türk basınına yansıyan tarikatlerin çoğu 'cult' diye adlandırılır.
  • gel sözlükçü gel, spoiler yok korkma. bu adlı 2007 tarihli korku filmine baktın di mi? gel bak ne diyecem, oku. sakın izleme o filmi sakın, sebebi aşağıda:

baktım sözlükte kimse hakkında bir şey yazmamış, bir iki laf edeyim dedim. imdb'de 10 üzerinden 3.0 puan almış olması (bkz: http://us.imdb.com/title/tt0445948) açıkçası beni hayalkırıklığına uğrattı, çünkü bu, bu filmi izleyen herkesin verebileceği en düşük puanı vermediğini gösteriyor. tuhaf, tüm zamanların en kötü filmlerinden biri olabilir bu. oyunculuk inanılmaz kötü, diyaloglar yerlerde sürünüyor, özel efektler çizgi filmlerden daha az gerçekçi, senaryonun ne anlatmaya çalıştığı belli değil, kamera açıları rezil, yönetmen desen zaten bir fiyasko. filmin hiçbir özelliği "vasat" bile olamıyor, her biri ayrı ayrı dibe vurmuş vaziyette. ancak filmde dünyayı kurtaran adam tarzı filmlerdeki sempatiklik de yok, ki izlemeyi en sevdiğim film tipine dönüşürdü şayet böyle olabilseydi. sinan çetin ile hamdi alkan ortak bir proje kapsamında "rezervuar köpekleri"ni bir kez daha çekseler bu filmden daha korkutucu olur tabii, ama daha kötü olamaz gibime geliyor. gönül rahatlığıyla "sakın izlemeyin" diyor, bakın o kadar büyük konuşuyorum.
  • slayer'ın karıdan kızdan geçtim heavy metal'i seçtim temalı şarkısı..
  • dinsel tapınak sistemi,
    kişilere veya prensiplere saplantı derecesinde bağlılık.
  • aslen bir türk halk müziği dinleyicisi olmama rağmen hell fuel kişisi sayesinde dinlediğim* ve akabinde kanımın kabardığını fark etmemle tekrar tekrar dinleyerek hastası olduğum slayer parçası.

yeni albümünü sabırsızlıkla bekliyorum.

(bkz: slayeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr)**
  • oy ki oy, vay ki vay. daha önce siteye ilk bir kaç saniyesi konmuştu, şimdi tamamını duyunca ellerim titredi, gözüm karardı bi an. gittim göğsüme jiletle slayer kazıdım, şükür kavuşturana slayer geliyor....

kan yağacak kaaaannn....
  • miyavlayan sesli sıska bebelerin hiçbir zaman yapamayacağı sertlikte bir slayer şarkısı. dini böyle kafadan eleştiren adamlar türkiye'de olsa hayvanat bahçesine konurdu.
  • iddia ediyorumki gelmiş geçmiş en iyi thrash metal şarkıları listesinde ilk 10'a girer bu şarkı, dave lombardo hayvan onu anladık da kerry ile jeff ayrı bir coşmuşlar, slayeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr diyorum başka bir şey demiyorum.
  • nakarat kısmı bana overkill'den* elimination'ı hatırlatan, süper, tipik slayer şarkısı.

edit: yok yok sadece nakaratı değil, her yeri hatırlatıyor.
  • konsepti şahane, uygulaması rezalet olan sezon ortası the cw dizisi. "meta"nın dibine vurulmuş durumda. dizide the cw kanalında yayınlanan "cult" adlı bir dizi var. bu dizi çılgın takipçilere sahip. çeşitli gizemler ortaya atılıyor, seyirciye ipuçları veriliyor, bu deli takipçiler de bu ipuçlarının peşinde gizemleri çözmeye çalışıyor. her akımın olduğu gibi "cult"ın da karizmatik bir lideri var: billy grimm. jeff'in erkek kardeşi de bu dizinin müdavimlerinden. ortadan kayboluyor ve iki dünya arasındaki paraleller bir bir ortaya çıkmaya başlıyor. jeff kardeşine ulaşmaya çalışırken dizi tarikatıyla karşı karşıya geliyor. dizi dünyasında olanlar, bizim dünyamızı etkiliyor. geçen sezon "awake" ile benzeri bir ağır konsept tutturulamamıştı. burada da kavraması zor bir durum var. hele ki genç the cw izleyicileri için. kullanılan müziklerle, oyuncularla, tempoyla denge tutturulmaya çalışılmış ama kanala ve seyirci kitlesine ağır kaçabilir. keşke cesur işlerden kaçınmayan (ama sonra onları acımasızca yayından kaldırmaktan da geri durmayan... ahh "firefly", ahh "dollhouse") fox daha iyi bir ev olabilirmiş bu diziye. en azından daha çok şansı olurmuş.

bu haliyle, dizinin üzerinde biraz daha çalışılması ve daha iyi hale getirilmesi lazım. acilen. özellikle dizi içinde dizi olan kısımlar o kadar kötü çekilmiş ve oynanmış ki, hikayede bize yutturulmaya çalışılan o koskoca fenomene inanmak mümkün değil. öyle bir dizi o kadar popüler oluyor ve o kadar takipçi elde ediyorsa... gerçi kurtlar vadisi ve çocuklar duymasın'ın hala yayında olduğu bir ülkeden sesleniyorum sizlere, değil mi? benimki de laf... neyse... ben devamında neler olacağını merak etmiyor değilim. yayında olduğu sürece takipte kalacağımı öngörüyorum. zaten "cult" seyircisi de tam benlik bir profil. öyle bir dizim olsa, tüm gerçeklikten koparıp kendimi diziye adayabilirdim. öyle bir dizim olmadı (yaklaşanlar oldu ama), "cult" da olacak gibi değil zaten.
hesabın var mı? giriş yap