• aradan 9 sene geçmiş, evet o benim için hala megadeth'in yeni albümü.

ekleme:lan 13 sene olmuş hala yeni albüm gibi geliyor.
    son bi ekleme: 15 sene olmuş lan!
    yok amk editi: 22 sene olmuş, öldük gömün lan bizi.
  • en underrated megadeth albümü. ulan trust, use the man, she wolf, fff, disintegrators, vortex gibi süpersonik şarkılar var ama sevilmiyor nedense. hatta megadeth albümlerini say deseler millet atlar. sonra "aa trust hangi albümdeydi lan" der.
  • tamam belki tepkiler gelince biraz rota kirdilar falan ama bence bu megadeth'in icinden gelen bir albumdur, samimidir. cok da moderndir ve en kaliteli megadeth albumlerindendir kanimca.
  • hiç bıkmadan usanmadan saatlerce walkman ile dinlediğim ergenliğimin albümüdür. her ne kadar ben muazzam bulsamda albüm hakkında yapılan eleştirileri de megadeth’in bu albümü yapmasının da nedenlerini anlayabiliyorum.

olayı tam olarak anlamak için o dönemin koşullarını anlamak şart aslında. dünyada internetin hızlıca yayıldığı ve internetin sağladığı muhteşem erişim kolaylığı sayesinde, müzik dünyasının da muazzam karlar elde ettiği bir dönem. o dönemde red hot chilli peppers, the offspring, limp bizkit gibi daha çok popüler kültüre hitap eden alternatif rock grupları piyasayı silip süpürüyordu ve dolayısıyla parayı da hamuduyla götürüyordu.

piyasadaki değişimi gören metallica gibi gruplar da tarzlarında yumuşamaya gittiler. 90ların başında metallica için de benzer yumuşama eleştirileri yapılmıştı fakat bir şekilde onlar müzik piyasasındaki değişime ayak uydurmayı başardılar ve hala bugün bile büyük bir kitle tarafından dinleniyorlar. metallica’nın bu değişimi erken fark ederek nothing else matters, unforgiven gibi şarkılar ile yaptığı çıkış geniş kitlelere ulaşmasını sağladı ve kimse fanboyları ne diyor diye dikkate almadı. para akmaya başlayınca diğer detaylar önemsiz kalıyor...

megadeth de tıpkı metallica gibi aynı yolu izlemeye karar verdi fakat hem daha niş bir kitleye hitap ettiği için hem de 90ların sonuna doğru; zamanlama olarak nispeten geç kalarak, bu adımı attığı için ciddi bir dinleyici tepkisi ile karşılaştı. bir yandan da kötü anlaşmalar veya prodüksiyon nedeniyle grup dağılmanın eşiğine geldi diyelim. yoksa bana kalırsa cryptic writings albümündeki şarkıların 90ları kasıp kavuran californication, other side gibi rhcp şarkılarından aşağıda kalır yanı yok. doğru klipler, doğru pazarlama yöntemleri ile belki biz mtv’de shewolf, trust dinliyor olacaktık ve kimse megadeth’in niş kitlesi ne diyor diye iplemiyor olacaktı.

buradan da piyasada zamanlamanın ne kadar önemli olduğunu ve değişime direnmenin herhangi bir fayda sağlamadığının kısa bir özetini görmüş oluyoruz.

her ne olduysa oldu ama bence bu albüm megadeth için muazzam bir eser oldu. zaten zaman içinde gelen yorumlarda beğeninin geldiğini, kıymetinin anlaşıldığını anlatıyor. o zaman ekşisözlük jargonu ile cryptic writings albümi zamanının ötesinde bir yapıttır diyebiliriz.
  • o zamanlar böylesine hızlı şekilde bilgi yayılmadığı için biraz bilinçsiz bir şekilde orjinal olarak aldığım ilk metal albümüdür.üzerinden 14 sene geçmiş ama dün gibi hatırlarım izmir balçova'daki migros'tan aldığım günü, harflere göre abuk bir sıralamanın içinde madonna,micheal jackson,mariah carey gibi isimlerin arka sıralarında bulmuştum.o gün bugündür içimdeki megadeth sevgisi bambaşkadır.

kaset 2 walkman görmüş yinede bana mısın dememiştir. o kadar çok dinleyip,benimseyip sevmiştim bu albümü ben.gümbür gümbür giren trust ,she-wolf-secret place ve benim kişisel favorim use the man gibi sağlam şarkılar barındırır bünyesinde.

mustaine+freidman'ın 10 kaplan gücünde olduğu son albümdür ...
  • genel itibari ile pek barışık olunmamasına anlam veremediğim megadeth albümüdür. youthanasia ile karşılaştırmak hata olur çünkü o albüm bu dünyadan değil, burası çok açık ama bu albümün de tıpku youthanasia gibi farklı bir tarzı var. genel itibari ile vokal ve müzik anlamında alışılageldik megadeth sertliğinden uzak ama şarkıların her birinin ayrı bir çekiciliği, karakteri var benim gözümde. arka arkaya on kez dinlesem bile sıkmıyor. use the man, she-wolf, fff, trust başta olmak üzere bütün şarkılarını ayrı ayrı dinleyebiliyorum. burada demek istediğim şey, hani bazı albümlerde bazı şarkıları sırf albümün içinde var diye, geçip de saygısızlık yapmak istemediğiniz için dinlersiniz ya; bu albüm o tip bir şarkı içermiyor benim için.

esas rezil olan durum ise bundan hemen sonra çıkan risk daha hızlı, daha sert olmasına rağmen elektronik müzikten öteye gidemedi hatta ve hatta neredeyse grubun tamamen dağılmasına neden oluyordu. crush 'em falan... tek elle tutulur şarkı insomnia diye hatırlıyorum. marty friedman bu albüm sonrası çıkan huysuzluklardan sonra ayrılmadı mı? pek tabi iki hata bir doğru yapmıyor diyenler de olacaktır ama cryptic writings benim gözümde hiç bir zaman hata olmadı. o dönemde farklı bir şeyler yapmak istediler ve bu farklılığı gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler. sorun olan durum ise bunu devam ettirmeye çalışırlarken yaptıkları hatalardı. dan huff, cryptic writings sırasında oynadığı rol ile dave'in gözüne girince bu albümde daha aktif bir rol aldı; hatta dave bütün işleri bu vatandaşa bırakınca bu sefer de riskin pratikte nasıl bir şey olduğunun bir kanıtı oldu. tabi bu çöküş döneminin başlangıcı da cryptic writings olarak algılanmaya başlandı diye düşünüyorum. bir doğru ve bir yanlış.

sonuç itibari ile hala dönem dönem açıp, loopa aldığım ve fazlasıyla da keyif veren bir albümdür cryptic writings ve keşke bugün hala bunun gibi albümler çıksa da, burun kıvırcak durumda olunsa diye iç geçiriyorum.
  • megadeth-load
    (bkz: hastasıyız)
  • normalde 90'ların diğer yarısı megadeth şarkılarını pek bilmeyen biri olarak bu albümdeki,she-wolf şarkısına takılmamla daldığım enfes albüm.
  • metallica-reload ile beraber 1997 yılında daha 11 yaşında sidikli bir veletken metal müziğe başladığım iki albümden biridir. bu iki albümün galibi açık ara cryptic writings'tir. a secret place'in yeri ayrıdır.
  • candır , güzel albümdür. fekat tıpkı iron maiden - x factor albümünde olduğu gibi bu albümü de sevebilmek için eski zamanlarla kıyaslamayıp yeni bir tarz , yeni bir albüm olarak dinlemek gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap