• cruise controlde iken ondeki okuzun israrla yol vermemesi sonucu frene basmak durumunda kalanlar. acimiz buyuk biliyorum.
  • hakkında bilgisi olmayanların otonom sürüş sanıp yola çıktığı sürüş modu. trafikte kimlerle araç kullandığınızı görün de ona göre dikkat edin.
  • yoluna göre kullanılır. yakıt tüketimine çok etkisi olmaz rampalarda daha çok yaktırır.
  • arabanin hizini sabit tutmaya yarayan boylece gaz pedalina surekli basik tutmaktan insani kurtaran, hiz degi$ikliginin ise basitce el altindaki dugmelerden yapildigi teknoloji..
  • yakıt tüketimi konusunda nasıl bir faydası var detaylarıyla tecrübemi açıklayacağım. biraz uzun olacak ama okurken kendinizi kuzey marmara'da çalıyor ama yolları da yapmış harbiden der gibi hissedebilirsiniz.

öncelikle bu cruise denen naneyle normalden daha fazla veya daha az yakıt tüketebilirsiniz. bu tamamen size bağlı. yaptığım tespitler uzun yolda anlık tüketim ekranı açılarak, aracın davranışları uzun uzun incelenerek yapılmıştır. araçtan araca değişkenlik gösterecek bir durum olmakla birlikte benzer şeyler olacaktır.

şimdi yakıt tüketimine nasıl etkisi var örneklerle inceleyelim. araca pedal ile gaz verdiğimizde bunu insanı bir hareketle yapıyoruz. ayağımızı ne kadar milimetrik ayarlasak da yazılım gibi minimum yakıt verecek şekilde ayarlayamayız.

diyelim ki aracı 80'e sabitledik. hızımızı 120'ye çıkarmak istiyoruz. bunu pedal kullanarak yaptığımızda araç daha fazla yakıt çeker. bunu yaparken 120'ye ne kadar sürede geldiğimiz önemli. 10 saniyede 80'den 120'ye çıkmakla, 20 saniyede 120'ye çıkmak arasında o an için 3-4 kat yakıt farkı olur, detay burada zaten.

aracın hızı 80 iken, cruise açıp, kademe kademe elle artırıp bu hıza ulaşırsak en az yakıtı tüketiriz. genelde ikişer km olarak artar. mesela 82-84-86 gibi araç bir üst kademeye geldiğinde tuşla kademeli gaz açtığınızda hızlanma esnasında minimum yakıtı yakarsınız.

ortalama yakıtı ise ayağınızla yakarsınız. 80 ile giderken gaza ayağınız altında yumurta varmışçasına basıp 120'ye yavaş yavaş çıkarsanız, bir üstteki kadar olmasa da oldukça az yakıt tüketerek 120'ye gelirsiniz. ama gaza fazla yüklenip, hatta kick down yapıp hızlıca çıkarsanız en fazla yakıtı tüketirsiniz.

cruise ile çok yakanlar ise şu hatayı yapıyor. mesela sabitlemiş 120 ile gidiyorsunuz, önünüze denyonun biri kırdı ve 80'e kadar düştünüz. tekrar devreye almak için bir tuşa basıyorsunuz ya hani. heh işte orada da araba belki ayağınızla bastığınızdan çok tüketiyor. çünkü bir an önce hafıza değerine tekrar gelmek için turboyu açıyor, pistonlar hızlanıyor bir an önce dip gaz yapıyor. haliyle yumurta varmış gibi değil de dip gaz yapmış gibi davranıp hızlanıyor. hatta sizi ufaktan koltuğa yapıştırır çoğu araçta. ama 80'e düştükten sonra yine elle kademeli artırırsanız yine az yakmış olursunuz.

uzun yolda can sıkıntısından anlık ekranı inceleyerek bu tespitleri yaptım. bir diğer tespitim ise kullanım senaryosu. cruise düz yolda az yakar evet ama değişken yolda ise durum değişir. mesela cruise olmadan araç kullandığınızda tatlı eğimlerde araçta gaz kesersiniz. rampa inmenize rağmen aracınız rüzgar direnci sebebiyle 120'lerden 110'lara doğru düşebilir. ama bu esnada ayağınızı gazdan çektiğiniz için araba 0 tüketim ile yol alır. ama cruise açık olsa rüzgara direnir ve sizi 120'de tutmak için rampa aşağı bile olsa gaz açar.

yıllardır arabaları boş vitese attık az yaksın diye. anlık tüketim ekranı gelince yanlış yaptığımızı anladık. aslında boşa atınca az da olsa rölanti tüketimi devam ettiği için boşta da yakıyor. ama viteste rampa inince bir nevi motor freni yapar gibi silindirleri kapadığı için sıfır tüketimle gidiyoruz. bunu da bilmeyenler için araya sıkıştıralım.

bir diğer husus ise devir konusu. aracınız diyelim 7 ileri otomatik. şanzıman yazılımınız diyor ki kardeşim ben 2.500 deviri görünce bir üst vitese geçerim. sen arabayı diyelim ki 110'a sabitledin. aracın 110'u 6. viteste 2.400 devire denk geliyor varsayalım. devir yüksek olduğu için araç yine fazla yakacaktır. belki 120'ye sabitlesen 7. vitese geçip, 1.700 devire düşüp rahatlayacak ve az yakacak. hem az yakarken daha da hızlı yol alacaksın. anlık tüketimde 110'la giderken 6 litre gösteriyorsa 7. viteste düşük devire geçince 4 litrelere düşecek. sıkışmayacak çünkü.

şimdi ne işsiz adamsın diyebilirsiniz. eskiden uzun yolda gaz, fren, debriyaj oynardık yolda aktif kalırdık. şimdi otomatik arabada sabitliyoruz uykumuz geliyor. can sıkıntısına aracın huyunu suyunu öğrenmiş oluyoruz işte.
  • mukemmel bir sey...

hem yakit harcamasini gozle gorulur sekilde dusuruyor, hem de ozellikle uzun yolda daha az yorulmayi sagliyor. arac fonksiyonlarinda varsa sayet hizi istediginiz gibi yukseltip dusurebiliyorsaniz yolculuk daha keyifli hale geliyor.

icat edenden allah razi olsun ne diyelim.
  • yokuşlu, inişli çıkışlı yollarda yakıt tüketimini artıran eklentidir. düz yolda ise of aman nalandır..
  • birde bunun türk usülü olanı vardır;
    (bkz: gaz pedalina tugla koymak)*
  • yeni versiyonlarında, öndeki aracın hızını algılayan bir sistemle (ön tamponda bi zımbırtı var), hızınızı ve aradaki mesafeyi önünüzdeki araca göre ayarlayan, uyuşukluk konusunda iyice abartan sistem...
  • adaptif olanı zevklidir. adaptif olmayanı da hiç cc’si olmayan araca göre uzun yolda rahatlıktır. otomobil alırken aradığım ilk özelliklerden birisidir.
hesabın var mı? giriş yap