• sokaklarında yürürken ezan sesi duyabileceğiniz ispanya şehri. kimseler de dememiş, hayret.
  • emeviler'in hakim oldugu dönemde üzerine sürüyle cami dikilmi$,günümüz ispanyol $ehri.

lakin ilginç olan o camiilerden birinde swastika olmasidir..belki de dünyanin tek swastikali camisinin oldugu $ehirdir diyebilirim,ama biri çikip da yenicamiide'de var o dediginden der ise utancimdan sözlük ornithopterine dönü$ür,kanatlanir kaçarim.

velhasil buradaki camiileri gördükten sonra dünyadaki tek gothic camiinin kinaliada'da bulunmadigina da kanaat getirmi$ bulunuyorum..
  • ispanya'da en mühim şehirlerden biridir. arabca ismi kurtuba'dır. bu şehir, arab endülüs devletinin merkezi idi. müslümanlar, târık bin ziyâd kumandasında, 711'de ispanya'ya geçince, bu şehri kendilerine başşehir yapmışlardı. en onemli tarihi eseri kurtuba camiidir (bugunku ismi: la mezquita cathedral).
    (bkz: kurtuba camii)
  • ispanya'da tek komünist belediyeye sahip olan şehirdir cordoba. kadın belediye başkanı rosa aguilar 1999'dan beri bu koltukta oturmaktadır. endülüs'te var olan bu komünist damara bir başka ornek icin
    (bkz: marinaleda)
  • muhyiddin-i arabi hazretlerinin önemli bir süreyi birlikte
    geçirdiği kadın erenlerden biri de kordobalı fatma'ydı.

"allah'ın sevdiklerinden birisine', kordobalı fatma bint ibn
    el-muthanna diye tanınan, irfan sahibi ve sevilla'lı bir baya--
    na mürit olarak hizmet ettim. onun hizmetinde birkaç yıl ka--
    dar bulundum ve kendisi o sıralarda doksan beş yaşların-
    daydı... tef çalardı ve bundan da büyük bir zevk alırdı. ona
    bu konuyu açtığım zaman, "bana yüzünü çevirmiş olan ve
    kendi amaçları için beni bir vesile kılıp dostlarından birisi
    yapmış; o'nunla büyük bir neşe buluyorum, insanlar arasın-
    da kimdim ki ben, o'nun tarafından seçilmeye layık olayım?
    ne zaman gaflete dalıp da o'ndan başka birşeye dön-
    sem, kıskanır beni. o şeyle ilgili bir sıkıntı verir bana..." diye
    yanıtladı.
  • (bkz: geleceğin kısa tarihi)
    "hilafetin başkenti ve avrupa’nın en büyük kenti cordoba’da arapça konuşulur, yunanca düşünülür ve latince, arapça ya da ibranice dua edilir. halifeliğin kitaplığındaki kitapların sayısı, avrupa’nın tüm kitaplıklarındaki toplam kitap sayısından fazladır." yanlış zamanda, yanlış yerde yaşamışım gibi.
  • cordoba'da yemeden dönmemeniz gereken en önemli yiyecek "boğa kuyruğu" dur. inanılmaz yumuşak ama bir okadar da yağlı bir ete sahip olan boğa kuyruğu herhangi bir tapas mekanında 5€'ya rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir lezzet.
    bu arada ilginç bir anımı anlatayım; cordoba katedralinde şovenist fotoğraflar çekerken kapşonlu sweatshirtümün kapşonunu kafama kapattığımda bir anda yanımda biten güvenlik görevlisi beni sert bir şekilde uyardı ve kadamı açmamı buranın cami olmadığını söyledi. bende kendisine süpersonik ispanyolcamla erkeğin kafasını kapatmakla caminin ne alakası olduğunu anlatmaya çalışsamda, adam beni nazikçe dışarı aldı, paramı geri verdiler... hem içeriyi gördüm hem paramı aldım, mutlu oldum...
  • arjantinde bir sehir.
  • madrid'den otobusle yaklasik 5 saatte gidilebilen, eski cami-katedral olan en onemli tarihi noktasina girisin 8 euro oldugu, daracik sokaklarinda kaybolunasi, sakin bir endulus sehri. granada'ya gitmeden once gorulesi yer. plaza juda levi'deki youth hostel hem fiyat hem de konum acisindan kalmak icin cok uygundur.
  • ah cordoba! endülüs'te geçirdiğim en eğlenceli gündü belki de...

olmazsa olmaz diyerek la mezquita, alcazar de los reyes cristianos, galeria de la inquisicion, calleja de las flores, plaza del potro (ki kendisi don quijote'un yazarı miguel de cervantes saavedra'yı ağırlamış hanın bulunduğu meydandır), plaza de las tendillas derken o da ne?! eskiden arena olan ve şimdilerde bir meydana çevrilmiş olan plaza de la corredera'ya girdiğimizde muhteşem bir atmosfer bizi bekliyordu. bütün meydan dört tarafı restoran/tapas barlarla çevrili, ortasında dj'in müzik yaptığı ve meydandaki yüzlerce kişinin hep birlikte dans ettiği güneşli bir öğleden sonrasıydı. herkesin elinde içkisi, birbirine gülümseyerek ve eşlik ederek dans ettiği bir christmas eve günü...

nehir kenarında yürüyüş yapıp puento romano'da güneşi batırdıktan sonra da döndük. bizim en sevdiğimiz şehirlerden birisi oldu.
hesabın var mı? giriş yap