• filmde içtenlikli bir kardeş sevgisi ile bu sevginin getirdiği özveri ve mücadele azmini anlatan gerçek bir hikaye ele alınıyor. adalet sistemiyle ilgili ayrıntılara girip filmi eleştirmek haksızlık gibi geliyor ya da özellikle benim gibi canınızın bir parçası* sizden çok uzakta, başka bir ülkede yaşıyorsa fazla duygulanmaktan da eleştirmeye fırsat bulamayabilirsiniz.

--- spoiler ---

filmin sonunda kenny aslında önemli olanın kurtulmuş olması değil, kardeşinin yaşamındaki varlığı olduğunu anlatırken zaten filmin gerçek anlamını dile getirmektedir. iki kardeşin göl kenarındaki konuşmalarında çocukluklarından kalma bir hayalin içinde bile kardeşi kendinden öne koymanın ifadesi vardır.
    kenny: betty anne ve kenny gölü
    betty: kenny ve betty anne gölü

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çok ezel izlediğimden midir nedir son ana kadar hep senaristin bi ibnelik yapması ve kenny'nin gerçekten katil olduğu sonucunun ortaya çıkmasından ürktüm. hakikaten ürktüm. kıyılır mı lan betty'e?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

film bittikten sonraki ilk yorumum '' arkadas ben o kadar sene yatip cikicam , o nancy orospusu ceza almicak ha? 7 ceddini sikertirim onun '' olmustur.

--- spoiler ---
  • fried green tomatoes filmiyle aynı tadı bıraktı bende. iki kardeşin birbirine bağlılığı bu kadar sıcak, duygusal, sevgi dolu anlatılabilirdi. hiçbir sahnesinde yabancılık hissetmediğiniz oldukça doğal bir film olmuş.

--- spoiler ---

genellikle filmlerin sonlarında film bitti derken gereksiz yere yapılan uzatmalar hep canımı sıkmıştır. fakat bu filmde iki kardeş göl kenarında otururken keşke film burada bitmese biraz daha izleyebilsek, hayatlarının devamını diye düşünmeden edemedim. bu kadar sevgi dolu , samimi ve doğal mutlu bir film sonu izlememiştim. fried green tomatoes filminde ki arkadaşların birbirlerine bağlılıkları ile bu filmde ki kardeşlerin bağlılık ve fedakarlıkları inanılmaz huzur vericiydi. ayrıca filmden bir replik: "sence ben hayatımı mı feda ettim."

--- spoiler ---
  • ing. hüküm.
  • filmin konusu güzel ve dramatize edilmediği için de benzerlerine nazaran farklı bir yerde.

--- spoiler ---

kafama takılan tek bir şey var hikayeyle ilgili. sen 20 yıl uğraş çabala, avukat ol , ama yalancı şahitlik yapan 2 kadınla bir kez olsun dahi konuşma. belki ne dna'ya gerek kalırdı ne de avukat olmana.

--- spoiler ---
  • çok başarılı müzik seçimleri ile de dikkat çeken bir film. onca zaman sonra ansızın my sharona duymak fena eti beni.
    http://www.imdb.com/title/tt1244754/
  • şahsımın çok beğendiği, ancak hak ettiği değeri alamamasından korktuğum film.

biraz shawshank redemption' ın sıcaklığını buldum filmde, biraz erin brockovich' in hırsını, azmini ve inancını, ve en önemlisi bugüne kadar hiç bir filmde görmediğim derecede güzel anlatılan, ve aynı şekilde özel olan kardeş sevgisini, kısacası hepsinin ve nicesinin karmasını.

erin brockovich' demişken, filmi de sevmiştim. ancak requiem for a dream' deki ellen burstyn'in performansına rağmen julia roberts' ın ödülü kazanmasını isteyecek kadar julia roberts' in oyununu daha çok sevmiştim. o sabah oscar ödülünü elinde tutarken onun kadar sevinmiştim neredeyse.

işte bu film aynı duyguları bana yeniden yaşattı. aradan geçen 9 yıla rağmen, hani insan biraz büyür de mi, 2011' in oscar ödül törenlerinde de aynı duygularla bu sefer hillary swank ve sam rockwell için ekran başında olacağımı hissettirdi bana.

farkındayım. duygusal yorumlar bunlar. daha tüm filmleri seyretme olanağım olmadı. bir de natalie portman gerçeği var. olsun ama şu an böyle hissediyorum.

--- spoiler ---

kenny' nin sabıka kaydının ilk halkası, küçükken huzur dolu bir ev ortamı arayışıyla kaçak girdikleri evde polis tarafından yakalanmalarıyla başlıyor sanırım. kardeşi betty polisler tarafından yakalanınca kenny polislere saldırıyor, ve betty, kenny' nin bu fedasıyla kurtulabiliyor ancak. polisler kenny'i yakalıyor. polislerin en ufak bir olayda ilk şüpheli olarak kenny' i içeri almalarının yolu bu şekilde açılıyor, cinayet soruşturmasında baş zanlı olmasının da, bir kansızın(küfür etmeyeceğim) yükselme hırsıyla, olsa olsa katil budur yargısının kurbanı olmasının da.

--- spoiler ---

the fighter sonrası edit: kesinlikle ama kesinlikle bu sene bir de christian bale faktörü varmış. olsun onu da severim. son gün zaten sıralamamı yaparım hepsini seyredince, ama bir iki tane sevmediğim çıkacak mı acaba?

127 hours sonrası edit: kardeşim bir tane de sevmediğim bir oyuncu bu yıl iddialı olsun. sam rockwell' in artık alabileceğinden tereddüt etmeye başladım. ancak oscardan bir kaç hafta önce olacak değerlendirmemde net olarak söyleyebileceğim fikrimi artık ve bu entry'i o zaman son kez editleyeceğim. yürü be james franco

oscar adaylıklarının açıklanması sonrası edit: kaygılarım gerçek olmuş. hiçbir dalda aday olmamış.
  • 1,5 yıldır bilgisayarımda durmuş cevher gibi film. filmi izlerken inanılmaz bir john grisham romanlarından uyarlama kokusunu aldım ama değilmiş. olayın gerçek olmuş olması ise eminim daha etkileyici kılıyor. hillary swank ve sam rockwell oyunculukların hakkını veriyor. özellikle sam rockwell'i izlerken sanki yeşil yoldaki karakterinin paralel evreninde geçiyormuş gibi hissettim. aynı delilikte,sadece kalbi daha temiz.
  • gerçek bir hikayeye dayandığını öğrenmemle beğenimi daha bir kazanan "ghost" filminin ünlü kötü çocuğunun yönetmenliğini yaptığı,
    pek güzel film..

hillary swank ve gerçek betty anne arasında en ufağından bir benzerliğin olmaması ise ayrıca dikkat çekmiştir tarafımdan.
    sonuçta bir gerçek hayat hikayesidir bu film değil mi?

yine de gerçek bir "kardeş" sevgisinin ne olduğunu, ne olması gerektiğini anlatan enfes bir yapımdır..
hesabın var mı? giriş yap