• hakkındaki saçma yorumlara güldüğüm okulumdur. bak bak cehalete bak, new york'un göbeği diye pazarlanamazmış, çinçin'e ankara'nın göbeği demekmiş. ulan hırt, okul yürüyerek central park'a (adı üzerinde manhattan'ın center'ı amk) 10 dakika mesafede, daha nerenin göbeği olsun. ayrıca adam filmlerden gördüğü harlem'i dağ başında bir mahalle sanıyor, bilmiyor ki manhattan'ın kuzeydoğusunun büyük bir kısmını zaten harlem oluşturur. bölgeyi çinçin gibi içinden iki tane cadde geçen göt kadar bir yer sanıyor. okulun morningside'da olması harlem ile alakası olmamasına girmiyorum bile.

bir de devlet bursuyla giden türk doluymuş. yavrucum üniversitenin senin o dediğin okulu* her sene 450 kişiye kabul veriyor, senede bu okula gelen türk sayısı 10-15'i ya bulur ya bulmaz, bu ortamda kimmiş türkçesini geliştirip dönen? toplam öğrenci sayısı 30000 olan okulda okuyan toplam asyalı sayısı (evet türkiye asya'da sayılıyor) 3000 bile değilken, bu sayının büyük bir bölümü de uzakdoğulularken, okul nasıl türk köyü oluyormuş hele bir de bakalım.

biraz bilerek yazalım yeğenim.
  • nyc sehir turlarinda "nobel edebiyat odulu sahibi orhan pamuk'un ders verdigi universite" olarak tanitilmistir orhan pamuk edebiyat nobel'ini kazandigi sene.
  • orhan pamuk'un ders vermekte olduğu bu okul sosyal bilimsel bilgi derdinde olup 'hayat' denen şeyi de pek sevenler için bir ukte, bir mekke, bir şimal yıldızı olsun diye kurulmuşa benziyor.
  • oncelikle (bkz: mahmud ahmedinejad in columbia konusmasi)
    adami davet etmesi yuzunden degil bilakis kendisini takdim etmek kisvesi altinda hakarete maruz biraktigi icin kinanmasi gereken kurum. sanki ahmedinejad'i bunlar cagirmadilar, sanki adam iran cumhurbaskani degil de kosebasindaki hotdog saticisi.

ifade ozgurlugune yeni bir acilim getirdikleri icin saskinim, ve bu kurumun bir parcasi olmadigim icin sansliyim.

edit: http://www.charlierose.com/…ith-mahmoud-ahmadinejad
  • gordugum en basiretsiz, en ihtiyaca cevap vermeyen web sayfasi sahibi universite, geberin lan geberin fitik ettiniz beni
  • cuma günleri genellikle ders olmayan okul. kütüphanesine girip ders çalışası gelir insanın öyle de güzel binası vardır. asıl binayı yapan mühendis midir mimar mıdır nedir, kitapların ağır olduğunu akıl edememiş, bu yüzden bina yavaş yavaş batmaya başlamıştır. bunun üstüne yeni bir kütüphane binası yapmışlardır. çok da iyi olmuştur. öğrencisi olacağım günleri iple çekerim.

edit: öğrencisi değilim, belki yüksek lisansa. :)
  • new york eyaletinin en iyi okuludur, bu yuzden civar okullariyla -ozellikle nyu ile- ilgili surekli cesitli sakalar yapilir. ornegin bir aralar columbiarejects.com diye bir site vardi sizi nyu'nun websitesi'ne yonlendiriyordu.*
  • bugun aciklanan habere gore eski mezunlarından olan john kluge'un 400 milyon dolar bağışladığı, tarihteki en buyuk bağışını almış olan universite.
  • hemen 2 blok asagisinda seinfeld'deki restoran var bunun.
  • başarısını, eğitim kalitesini ve itibarını, mezunlarından birkaçıyla kişisel problemi olanlar dışında herkesin kolaylıkla kabul edeceği okuldur.

yani şirketteki columbia mezunu james, "party school" mezunuyum diye benimle taşak geçiyorsa, ağrıma gidiyor birader diye ya yüzüne söylerim, ya şirkette top olduğu yönünde dedikodu yayarım, hiç olmadı sözlükte "james williams'ın orospu çocuğu olması" diye başlık açarım. zira kişisel problemlerimi adamın mezun olduğu okula bok atıp çözemem. bunu yapmam james'in sikinde olmaz, olsa olsa sözlükte columbia ile ilgili bilgi toplamaya çalışan, belki de bu şekilde hayatını yönlendirecek olanların kafasını karıştırmış olur.

biz gene kısaca uyduruk iddialara cevabımızı verip, elimizden geldiğince genç dimağlara yardımcı olalım;

-öncelikle okul nyc'dedir, central park'a da 10 dakikadır. bu durum okulu tabi ki başarılı veya prestijli yapmaz. bu bilgi sadece daha önceki "okul nyc'nin göbeğinde değil" diye götten uydurulan iddiaya yanıt olarak verilmiştir ve tabi ki her demagogun yapacağı gibi çarpıtılmıştır.

-columbia mezunu birinin "biz de ivy league'iz" diye bir iddiada bulunmasına, diğerlerinin de bunu kabul etmesi veya etmemesi anlamsızdır, zira ivy league olayı tartışmalı bir şey değildir. columbia zaten ivy league'dedir. listeye şuradan https://en.wikipedia.org/wiki/ivy_league ulaşılabilir. bir de arkadaşın sandığının aksine mıt ivy league değildir, şirketinde inatla "biz de ivy league'iz" diye iddiada bulunanlar belki mıt mezunları olabilir, bir daha kontrol etmesinde fayda var.

-okul uluslararası sıralamalarda (ilk beşte olmasa da) genelde üst sıralarda yer alır. ama bu genel sıralamalardan ziyade branş bazında sıralamalar daha önemlidir. "amaaan bizim party school zaten ilk 300'de değildir, boşver" dememeli, listeyi de biraz incelemeli.

-"okulun iş piyasasında iyi bir reputation'ı yok" iddiasının kaynağı da malesef tamamen götümdür. 2015 yılı reputation sıralamasında okul 10. sıradadır (yazıyla on) buyrun;
    https://www.timeshighereducation.com/…e/0/length/25`

-harlem konusuna bir daha girmeyeceğim zira okul morningside heights'ta, bu konuda inkarın gücüne inanmış olanlar var. bölgenin güvenlik durumu, istanbul veya ankara'dan farklı değil. (edit: delikanlı bir de inatçı ve gururlu 7-0 geriden gelmeye çalışan san marino gibi çabalıyor hala. arkadaşın aşağıda kendince cevap olarak koyduğu "üçgenli" haritadan da okulun harlem ile alakası olmadığını görebilirsiniz. okul bahsekonu haritada tam olarak morningside heights yazısının bulunduğu yerde. kendi iddiamı kanıtlayım derken yine baltayı taşa vurmuş:)

-üniversitenin öğrencisine "reva" gördüğü evler sizin bütçenize göre değişir. aylık 2000 dolar veririm derseniz fıstık gibi evlerde yaşarsınız, yok bana 750 dolar bile fazla derseniz, bırak new york'u dallas'ta bile bodrum katını verirler, kusura bakmayın. ha bu arada ben party school'a gidicem, arkadaşın kanepesinde falan takılırım demeyin ha, orada da kalacak bir yere ihtiyacınız olur.

-şu devlet memuru konusunu da hiç üşenmedim gidip okuyan bir "açık öğretim mezunu" memur bulup sordum. çocuk boğaziçi üniversitesi mezunu olduğu için önce beni bir tersledi, sonra da devletin columbia'yla bir alakası olmadığını hangi üniversiteden kabul alırsanız tuition'ın tamamını ödediğini anlattı. mesela "ivy league'deki mıt'den kabul alsam öder mi" dedim, taşak geçiyorum sandı, sinirlendi.

-badem bıyıklı, beyaz amerikalı görmeme, çinli, hindistanlı muhabbetlerinde herhangi bir mavra yapmayacağım çünkü bu ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söylemidir, bunun muadilini bir amerikan vatandaşına söylerseniz adamı arizona çöllerinde süründürürler.

velhasıl kelam, çamur atarım izi kalır. sallar sallar yazarım kim bilecek amq dememekte fayda var. james piçlik yaptı diye ceremesini bu okulu tercih edecek arkadaşlar çekmemelidir, değil mi a dostlar?
hesabın var mı? giriş yap