• yüzlerce lira dökülüp alınan adidas, nike ve benzer markaların ürünlerinin etiketlerinde "made in vietnam" veya "made in indonesia" yazısını görünce (muhtemelen) şaşırmayan insanların, maliyetleri kısmak için üretimi nerede yaptırdıklarını görünce şaşırdıkları marka. daha fazla şaşırmak isteyenlere ise dünya ekonomisinde üretken sermayenin son bir kaç on yılda izlediği seyri, fabrikaların neden uzakdoğu ülkelerine kaydığını, devasa markaların neden çin gibi ülkelerde üretim yapmaya başladığını anlatan sürüyle makale mevcuttur.

(bkz: işgücü maliyeti)
  • izmir kar$iyaka $ubesinde uzerinde tavla desenlerinin oldugu plaj havlusunu incelerken gercek tavla taslarinin havlunun uzerine konulmus cırt cırtlı ufak bir bolmesinde gorup, gercekten de uzerinde tavla oynanabildigini anlamamla dumur oldugum yaratici marka
  • deriden anlamayanlara vinylex kemerleri 14 tl ye satan marka.
  • kendisinden ortalama 42 yılda bir alışveriş yapmama rağmen bana ortalama 42 dakikada bir mesaj atan marka. ya niye mesaj atıp duruyosun be adam? onu da geçtim, numaramı nerden buldun lan?

nalet olsun bu mesaj, nalet olsun bu marka. *
  • forum istanbul şubesi içi tamamıyla arapça yazılarla donanmış mağaza..sayılar, yazılar her şey arapça..collezione elhamdülillah.

edit: bu hiçbirşeymiş..taksim istiklal şubesinde full arapça şarkılar çalıyor. oldu, biz aradan çekilelim.
  • giyim kuşam dünyasının flash tv'si. yıllardır aynı kaliteyi (!) koruyorlar ve ödün vermiyorlar.
  • kalitesizliğini bir türlü anlayamadığım firma. yıllar önce bir adet siyah t-shirt aldım buradan ve ilk yıkamada soldu. fakat o ilk yıkamada elde edilmiş "hafif soluk" siyah rengi bir daha değişmedi. hatta kumaşı ilk günkü gibi dipdiri. işte ben bu sorunsalı anlayamadım. yani dandik desen değil, kaliteli desen değil. (bkz: dilemma)
  • çoğunluklukla çıtırlara göre kıyafet üreten, arada çoturlara da güzel parçaların düştüğü marka.

buradan türk konfeksiyon sanayiine, bilumum giyim mağazasına sesleniyorum:

bedenler sadece çıtırlara değil, çoturlara da olsun ütfen.

yaşasın çoturluk!
  • 4 ytl lik kullan at gömlekleri olan mağaza.
  • zamaninda aldigim kazaginin bir ayda kullanilmaz hale geldigi magaza

edit: taze taze gelen bilgi. okuyalim ogrenelim:

sanırım kazağı makineye atıp yıkadın, triko sektörünün ende gelen firmalarından olan ''karaca'' da tekstil mühendisi olan bir dostum ''ne kalitede olursa olsun, kazak yıkanmaz, ancak kuru temizleme yapılır aksi takdirde deformasyon ve şekil değişiklikleri kaçınılmazdır'' demiştir.
    mutlaka vardır bir bildiği, yılların tecrübesi. benim önerim kazağı makinede yıkayacaksan bile 15 dk. lık narin yıkama programında ve yün şampuanı ile yıka, yıkama işlemi bittikten sonra sakın sıkma işlemi yapma, bir banyo havlusuna sararak (4-5 saat) suyunun çekilmesini bekle. kurutma aşamasında ise sakın asarak kurutma, düz bir zemin üzerine sererek kurumasını sağla.
    bu yöntemi öğrendiğimden beri böyle yapıyorum. çok dandirik denen markaların bile kazakları deforme olmadan uzun yıllar giyilebiliyor.

(bkz: memjosh)
hesabın var mı? giriş yap